Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че последните изявления на администрацията на американския президент Доналд Тръмп са тревожни и поставят под съмнение бъдещето на трансатлантическите отношения.
В отворено писмо, разпространено от Туск до държавните глави и лидерите на 27-те страни членки на ЕС, които ще присъстват на срещата на върха в Малта, председателят на ЕС заявява, че Съюзът е изправен пред най-големите предизвикателства в 60-годишната си история.
Основните заплахи, според Туск, са три и те никога досега не са били толкова застрашителни за бъдещето на Съюза, както сега.
Първата опасност според него е свързана с "новата геополитическа ситуация по света и в Европа". Утвърждаването на Китай, агресивната политика на Русия спрямо Украйна и съседите й, войните, тероризма и анархията в Близкия изток и Африка, радикалният ислям, както и "притеснителните декларации на новата американска администрация", според Туск, правят бъдещето на Европа изключително несигурно.
Според него в новата ситуация, анти-европеизмът и евроскептицизмът нарастват до безпрецедентни нива.
"Основно промяната във Вашингтон поставя ЕС в много трудна ситуация. Новата администрация слага под въпрос последните 70 години от американската външна политика".
Втората заплаха, според писмото на Туск, е вътрешна и е свързана с "нарастването на анти-еверопейските, националистически и ксенофобски връзки в самия Съюз".
"Националният егоизъм се превръща в атрактивна алтернатива на интеграцията", пише той.
"В допълнение, центрофугични тенденции се захранват от грешките, направени от онези, чиято идеология и институции станаха по-важни от интересите и чувствата на народа".
Третата заплаха, пише в писмото, се корени в мисленето на про-европейските елити.
"Намаляването на вярата в европейската интеграция, подчинението на популистки аргументи, както и съмнението във фундаменталната ценност на либералната демокрация стават все по-видими", казва Туск.