В понеделник късно вечерта саудитският крал Салман предприе акция по уволняването на редица висши военни командири, включително началникът на щаба на армията, съобщава BBC.
С поредица от декрети кралят е освободил началниците на сухопътни войски и военновъздушните сили, а новината е публикувана от официалната информационна агенция на Саудитска Арабия (СПА), без да се посочват каквито и да било причини за уволненията.
Генерал Абдул Рахман бин Салех ал-Бунян, началник на щаба е сред "прекратените". Вече има избрани военни, които да заменят уволнените. В същото време са обявени редица политически назначения, включително на жена зам.-министър на труда и социалното развитие - Тамадар бин Юсеф ал-Рамах.
Отстраняването на Ал-Бунян идва на фона на откриването на държавна военна компания, която цели да реформира сектора в страната.
"Тези кралски декрети изглеждат като част от националната защитна стратегия на кралството", коментира пред AFP Теодор Карашник, старши съветник в консултантската компания Gulf States Analytics.
"В Саудитска Арабия се извършва сериозна военна трансформация. Промените следват изложението на новата държавна военна компания, която е критична част от плана за реформи на престолонаследника принц Мохамед бин Салман за създаване на местна отбранителна програма", допълва още той.
Логично е да се предположи, че принц Мохамет, който също е и министър на отбраната, стои зад тези уволнения. От известно време насам той е реалното лице зад трона на Саудитска Арабия и фактически управлява страната.
Неговите планове за реформи са грандиозни, което предизвиква сериозни смущения във висшите слоеве на саудитското общество - нещо, на което той отвръща със сила.
Именно неговото звено за борба с корупцията миналата година задържа десетки изтъкнати лица от кралството по обвинения в корупция и присвояване на държавни средства. Те бяха държани под ключ в хотел Риц в Рияд, докато в крайна сметка по-голямата част от арестуваните, включително и смятаният за най-богат саудитец - принц Алуалид бин Талал, успяха да сключат сделка с правителството и да платят на хазната това, което са обвинени, че са присвоили.
Така страната събра около 106 млрд. долара от тази акция, а междувременно принц Мохамед успя да утвърди позицията си в кралството като наследник. Мнозина тогава заподозряха, че акцията освен всичко друго е и начин принцът да отстрани политическите си противници и възможните други наследници на саудитския трон.
Сегашните уволнения обаче се случват на фона на продължаващата вече почти три години военна интервенция на водените от Саудитска Арабия действия в Йемен срещу подкрепяните от Иран бунтовници хути.
Битката срещу хутите продължава от 2015 г., а самият конфликт доведе до ситуация, която ООН класифицира като хуманитарна криза. Повече от 9200 души са били убити в конфликта, а още близо 2200 йеменци са загинали от холера заради влошените влошаване на санитарните условия, според Световната здравна организация.
Кралство е изправено пред широка международна критика заради въздушните си удари над Йемен, който продължават да убиват и множество цивилни и да поразяват пазари, болници и други граждански цели. Групите за оказване на помощ също обвиняват саудитската блокада на Йемен за това, че страната е на ръба на глада.
Принц Мохамед бин Салман е сочен за архитекта на тази война срещу влиянието на Иран в Йемен. Затова и липсата на напредък в конфликта влияе по негативен начин както на собствения му имидж, така и на този на цялото кралство.
Докато принцът изглажда репутацията си в чужбина с обещания за благоприятни за бизнеса реформи и други сериозни промени, конфликтът Йемен създава петно върху цялата тази картинка.
Така че това може да се възприема като поредната ускорена реформа в саудитски институции, която цели бързи и ефективни резултати. Подобен подход се превърна в отличителен знак за назряващото управление на принц Мохамед бин Салман.
И все пак на тези уволнения не трябва да се гледа само през призмата на Йемен, смята анализаторът Бека Уасер.
Войната в Йемен служи, за да прокара тези реформи напред, но не това е водещият елемент, коментира Уасер пред AP.
Като цяло подобна реформа ще включва подобряването на обучението и набирането на войници, разпределянето на по-сериозни ресурси за войската и въоръжаването. Това води и до нужда от промяна във военното ръководство, за да може то да възприеме новите идеи и нуждата от нови идеи, смята още анализаторът.
Паралелно с това трябва да се обърне внимание и на новите назначения, коментира Кристиан Коуес Улрихсен, изследовател в Института за обществена политика "Джеймс А. Бейкър III" в университета "Райс".
По негови думи трябва да бъде отбелязано внимателното балансиране между различните клонове на кралския род Ал-Сауд.
"Изглежда, че саудитското разклащане е по-скоро за постигане на напредък с опита на Мохамед бин Салман да създаде ново поколение лидери, които да отговарят на собствената му визия за трансформирането на самата структура на властта в Саудитска Арабия", казва Улрихсен пред АП.
Затова сериозно впечатление прави и назначението на Тамадар бин Юсеф ал-Рамах - една от малкото жени, които въобще достигат висок пост в държавата. Тя поема позицията на зам.-министър на труда и социалното развитие.
Това е поредният знак, че принцът продължава политиката си за връщане на Саудитска Арабия към светска държава, след като миналата година на жените в страната беше разрешено да шофират, да издават религиозни документи, да ходят на спортни събития и на концерти.
Междувременно беше назначен и нов зам.-губернатор на провинция Азир в югозападната част на страната - принц Турки бин Талал, който е брат на милиардера принц Алуалид бин Талал, който бе задържан в борбата с корупцията и освободен два месеца по-късно.
И все пак въпреки всичко казано дотук, не трябва да се подминава и един важен аспект - това е поредният ход, с който властта в Саудитска Арабия се консолидира около принц Мохамед.
Подобно Си Дзинпин в Китай, и тук престолонаследникът и фактически управник в държавата демонстрира сериозните си амбиции за бъдещето на страната. И двамата лидери искат да наложат кардинални промени както в политиката, така и в самото общество.
И не на последно място - и двамата са готови да минат през всичко и през всекиго, за да си гарантират, че тези амбиции ще се превърнат в реалност.