Rocket Lab, компания, базирана в Нова Зеландия и финансирана от Силициевата долина в САЩ, изстреля успешно собствен модел на ракета, частично изработена с 3D принтер. Ракетата е с електродвигател, захранван с акумолатор.
Експериментът е важна стъпка, защото е от значение за свалянето на финансовите и логистични ограничения в сектора. Нова Зеландия е нова локация на световната карта, откъдето се извеждат апарати в орбита. Властите целят да превърнат страната в център на евтини космически полети и вече има новоприети закони за целта.
"Стигнахме до Космоса. Екипът е много доволен", написаха от Rocket Lab в профила си в Twitter след старта от полуостров Махия.
#ItsaTest pic.twitter.com/JI4M6iTqiC
— Rocket Lab (@RocketLabUSA) 25 май 2017 г.
По света около 30 частни компании и национални агенции разработват ракети за малки сателити. Rocket Lab съобщиха, че са получили 148 млн. долара инвестиции. Компанията е оценявана на над 1 милиард долара, а измежду нейните клиенти са NASA, фирмата за заснемане на земната повърхност Planet, както и стартъп компаниите Spire и Moon Express.
След 4 години подготовка и 3 отлагания на старта, заради лошо време тази седмица, полетът най-сетне се реализира.
Много често в някои по-гъсто населени райони на планетата се налага пренасочване на кораби и самолети, заради изстрелване на ракета. В това отношение Нова Зеландия е особено подходяща за целта, тъй като има само 4 милиона души население.
Въпреки това местните негодуват, тъй като преди старт се спира достъпът до плажовете, а те са туристическа дестинация. Шумът от самото изстрелване също смущава общността. От друга страна обаче, те са наясно, че новите технологии в района ще доведат до развиване на образованието и до нови възможности за младите.
До края на 2017 година предстоят още два пробни старта.