Загадъчният вирус, причиняващ разболяване на десетки хора от пневмония в Китай, вече излиза извън границите на страната. Първи случай на трансгранично разпространение беше открит у жена в Тайланд, а тепърва се очаква да се появят нови такива.
61-годишната жена от Китай е пътувала до Банкок от Ухан, градът в континентален Китай с 19-милионно население, който в момента е център на епидемията, по данни на Световната здравна организация (СЗО) и Bangkok Post.
60-те души, с които е пътувала в един полет, до момента са дали негативен резултат при изследвания за вируса, и тя в момента се възстановява в центъра по инфекциозни заболявания “Бамраснарадура” край Банкок.
Най-значимото в този случай е, че жената никога не е посещавала пазара за храни, свързван с епидемията, твърди отделът по контрол на заболяванията на тайландското министерство на общественото здраве. Ако това е вярно, то може да означава, че новият вирус има потенциал да се разпространява от човек на човек, вместо само от животно, пренасящо вируса до хората, както твърдяха здравните власти досега.
Също така това означава, че вирусът може вече да се е разпространил извън Ухан.
Говорител на СЗО заяви, че въпреки че "няма ясни доказателства за предаване на вируса от човек на човек", точният начин на разпространение на вируса "все още не е ясно определен" и тази опция винаги е повод за притеснения, особено при пациенти, проявяващи респираторни заболявания.
Засега епидемията е свързана с местен пазар за храни в Ухан, столица на Хубей, една от най-населените провинции на Китай. Здравните власти в Ухан са съобщили, че пациентите с вируса до момента са били "основно търговци и купувачи" на пазара, където се предлагат морски продукти и животни от рода на птици и зайци. Това показва, че новият вирус се е разпространил сред хората от някое от животните там.
С първия случай в Тайланд, СЗО предупреди за вероятност от по-широко разпространение и заяви, че обмисля организиране на спешна среща на комисиите си.
Ако подобна среща бъде свикана, група независими експерти ще обсъди дали епидемията е достатъчно сериозна, за да представлява “криза на общественото здраве с международни мащаби,” рядко определение, което СЗО дава на болестите, представляващи глобална заплаха.
Китай споделя бързо информация за епидемията - за разлика от синдрома на остро респираторно заболяване (SARS). Тъй като здравните власти си имат работа с нов вирус, картината на тази епидемия (а заедно с нея и сериозността й) се променя бързо.
Епидемията в Ухан беше обявена на 31 декември. Към 9 януари държавната телевизия China Central Television съобщи, че 15 от хората, които са се разболели, са дали положителни резултати на изследвания за новия вирус. На 11 януари учени в Китай споделиха генетичната структура на новия вирус и СЗО похвали усилията на Китай.
"СЗО има доверие в качеството на продължаващите разследвания и мерките за реакция, въведени в Ухан, и ангажимента за редовно споделяне на информаци", заявиха от агенцията в публично изявление.
Новият вирус също така се отличава от епидемията на SARS през 2003, когато Китай беше сериозно разкритикуван, че е държал твърде дълго в тайна информация за епидемията.
Други аспекти на епидемията обаче демонстрират поразителни сходства със SARS, където също ставаше дума за нов към този момент вирус, открит през 2003. Вирусът премина от циветките - които се считат за деликатес в Китай - към хората, и се разпространи в 25 държави. В крайна сметка той причини смъртта на 774 души и зарази повече от 8000.
А смъртта на един пациент "показва, че този вирус е повод за сериозно притеснение".
До момента властите в Ухан съобщават за 41 пациенти, заразени с новия коронавирус. От тези 41 души, седем са тежко болни, а двама са изписани от болницата. Един от пациентите - 61-годишен мъж с трайни здравословни проблеми, включително хронично заболяване на черния дроб - е починал на 9 януари. Мъжът е постъпил в болницата с дихателна недостатъчност и тежка пневмония. Той е купувал редовно храна от пазара в Ухан, и е дал позитивни резултати в изследванията за новия вирус.
Водещата хипотеза е, че заболяването е резултат от нов коронавирус, член на същата фамилия вируси като SARS.
Коронавирусите атакуват респираторната система и могат да атакуват клетките дълбоко в белите дробове. “Има многобройни коронавируси,” коментира Винсън Мюнстер, изследовател на новите вирусни заболявания в Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания.
Повечето от тях заразяват бозайници, включително прилепи. Два от шестте щама, за които е известно, че заразяват хора - SARS и MERS, могат да причиняват тежка пневмония и дори смърт. Останалите причиняват по-леки симптоми, като обикновена настинка.
В рамките на сегашната епидемия, основните отчетени симптоми са треска, последвани от трудности в дишането, съобщават от СЗО. При рентгенова снимка на гръдния кош пациентите изглежда да имат поражения и в двата бели дроба. Според Bangkok Post, пациентката в Тайланд не е имала нито треска, нито респираторни симптоми, и може да бъде изписана след няколко дни.
Смъртта на един пациент показва, че този вирус е "повод за сериозно притеснение", коментира Питър Дасак, президент на американската глобална здравно-изследователска организация EcoHealth Alliance, работеща в Китай.
Още важни въпроси остават обаче без отговор.
Изследователите тепърва ще трябва да потвърдят, че този нов вирус несъмнено е причинител на епидемията, казва Марион Купманс, която изучава новите инфекциозни заболявания като директор на департамента по вирусология в в медицинския център “Еразъм” в Ротердам. После учените ще трябва да определят гамата от заболявания, които вирусът причинява в потвърдените случаи.
“Ако новият вирус наистина е най-вероятната причина, и идва от пазара, основен въпрос е доколко заразен е и как се предава", казва Купманс. "Вирусите, които се прехвърлят от животни, може и да не са много заразни за хората, ако са дълбоко в дробовете им и не се отделят лесно. Това би означавало, че потенциалът за епидемия от този вирус може все още да е ограничен."
Случаят в Тайланд обаче показва потенциал за разпространение от човек на човек. А и е възможно вирусът да има няколко седмици инкубационен период у пациентите, и едва тепърва да започне да се проявява вълна от вторични случаи - от хора, които са били пряко изложени на животните, пренасящи вируса.
Ако наистина е така, “мащабите на тази епидемия се разширяват в огромна степен", обяснява Дасак. "Вече имаме над 40 случая в Китай, и един от пътуващ човек. Не разбирам защо има толкова много случаи, ако няма предаване от човек на човек."
Здравните власти също така трябва да открият кое животно точно разпространява вируса към хората (т.нар. "естествено хранилище) и как вирусът е преминал от него към човек. А след това да се уверят, че тези животни са под контрол.
"Все още не знаем откъде е дошъл вирусът", казва Дасак. "Не знаем географския произход на дивото хранилище на вируса. А той вече е доказан като потенциално смъртоносен."
СЗО все още не препоръчва никакви мерки за пътуващите, нито дава препоръки да се избягват пътуванията до Китай или да се ограничава търговията със страната, дори в навечерието на лунната Нова година там, по време на която стотици милиони хора се очаква да пътуват.
Пазарът, свързан с епидемията, е затворен за дезинфекция, и здравните власти следят 739 души, които са били в близък контакт с пациентите, включително 419 души медицински персонал, за да установят дали при тях ще се проявят някакви симптоми. Здравните власти в Ухан заявяват, че не е имало нови случаи там от 3 януари насам.