Заплашителната реторика на международната сцена продължава да набира скорост. Самото наличие на ядрен арсенал вече не е на мода – по-важно е каква технология го пренася и с каква скорост. Вероятно севернокорейският лидер Ким Чен Ун започва да осъзнава колко закъснял е, след като смекчи тона и търси срещи не само със съюзници, но и със свои доскорошни противници.
Същевременно САЩ, Китай и Русия са се впуснали в оръжейна надпревара на едно ново поле – това на хиперзвуковите оръжия.
Темата е на дневен ред, след като началникът на Стратегическото командване на САЩ ген. Джон Хайтън коментира рисковете от хиперзвуковите оръжия пред Комитета по военни въпроси към Сената.
„Нямаме никаква защита, която може да възпре употребата на подобни оръжия срещу нас“, заяви ген. Хайтън пред сенаторите. Той визира именно Русия и Китай – единствените държави в света наред със САЩ, които са напреднали в разработките на подобна технология.
По думите на Хайтън от този момент нататък Щатите ще трябва да разчитат само на заплахата с възпиране срещу т.нар. хиперзвукови оръжия.
Пред сенаторите той разясни какъв всъщност е характерът на тази технология и защо тя представлява опасност.
„Хиперзвуковата заплаха е система, която бива изстреляна на балистичен принцип, така че може да гледате на нея като на балистична ракета. След това обаче тя променя траекторията си и лети по-скоро като крилата ракета или самолет. Достига до космоса, връща се обратно долу и полита към целта“, обясни Хайтън.
В този момент оръжието ще лети с извънредно висока скорост, откъдето идва и терминът „хиперзвукова“.
По думите на генерала както Русия, така и Китай „агресивно преследват“ достигането на хиперзвукови способности за военни цели.
„Китай вече тества хиперзвуковите си способности. Русия направи тестове. Ние също. Хиперзвуковите оръжия са сериозно предизвикателство. Ще се нуждаем от напълно различни сензори, за да улавяме тези заплахи. Нашите противници знаят това“, коментира генералът в интервю за CNN.
Коментарите на Хайтън идват в интересен момент. Американският президент Доналд Тръмп планира „в недалечното бъдеще“ да се срещне с руския си колега Владимир Путин, за да обсъдят надпревара във въоръжаването по света. Хайтън вече посочи Русия като „основна заплаха“ за Щатите.
По-рано през март самият Путин в своя двучасова реч анонсира няколко нови ядрени оръжия, между които и хиперзвукова ракета. В речта си руският президент посочи действията на други държави като основен фактор за подсилването на арсенала на Русия. Озоваваме се в добре познатата ситуация, в която всяка от двете държави (плюс Китай) налива огромни средства, за да си спечели военно преимущество, като този път не се разчита на мощност, а на скорост.
Междуконтиненталната хиперзвукова ракета на Русия, наречена „Авангард“, ще е способна да достигне до целта със скорост 20 пъти по-бърза от тази на звука и ще поразява „като огнена топка“, коментира Путин.
Що е то хиперзвуково оръжие?
...и защо Хайтън е толкова разтревожен (освен че с това Пентагонът ще може да оправдае искането на още и още пари от бюджета).
Става дума за ракета/летателен апарат, която се движи с мах 5 или по-висока, т.е. със скорост над 6,174 км/ч (или, ако ви е по-лесно да си го представите, повече от 1,7 км/сек).
За сравнение пътническите полети летят под скоростта на звука, малко под мах 1, докато модерните изтребители се движат със свръхзвукова скорост между мах 2 и мах 3. От тази гледна точка високата скорост ще има и специфични технически изисквания към хиперзвуковите оръжия.
„Веднъж достигнете ли мах 5, вече не можете да използвате традиционни двигатели“, обяснява Кери Лий от аналитичната организация Rand. Обичайният двигател на самолетите може да работи до максимум мах 3 или 4. Всичко, което се движи по-бързо, ще се нуждае от различна система.
„Имате нужда от напълно различен дизайн, за разчистите пътя на въздушното течение и да поддържате горенето на суперзвуковото въздушно течение вътре в двигателя“, обяснява Джордж Накози, главен инженер в Rand. Решението ще е суперзвуковия SCRAMJET, който може да работи между мах 5 и мах 15.
За да поддържа полет с хиперзвукова скорост, летателното средство трябва да може да издържи на екстремно високите температури, които придружават подобна скорост.
„Представете си го като "полет в горелка“, обяснява Рич Муур, главен инженер в Rand пред CNBC. “Колкото по-бързо се движи летателния апарат, толкова повече растат налягането и температурата“. Следователно са необходими материали, които да издържат на тези температури за дълъг период от време.
Какви видове хиперзвукови оръжие се разработват?
В момента тече разработката на два типа оръжия, които да се придвижват с хиперзвукова скорост: хиперзвукови ракети и хиперзвукови летателни апарати.
Хиперзвуковите ракети могат да летят на височина до 30 км, докато хиперзвуковите летателни апарати ще летят дори над тази височина. Те се поставят върху ракети, биват изстреляни и след това се „плъзгат“ върху атмосферата.
„Това е като самолет без двигател. Използва аеродинамични сили, за да се стабилизира, да лети и да маневрира“, добавя той. Именно маневрирането е големият плюс, тъй като по този начин целта може да остане тайна до последните няколко секунди от полета.
Франция, Индия и Австралия са сред другите страни, които се опитват да приложат хиперзвуковата технология за военни цели, но все още са далеч зад трите водещи сили в тази област.
Япония и други европейски държави също работят по нея, но за цивилни цели – за космически изстрелвания и граждански полети, обяснява Ричърд Спайър, който в момента работи в Rand, а преди е бил в Пентагона. Той пояснява, че цивилните приложения на технологията след това могат да бъдат превърнати и във военни.
Защо няма защита?
„В момента нямаме ефективни защити срещу хиперзвукови оръжия, защото маневрират и летят на височина, на която сегашните ни защитни системи не са проектирани да оперират“, коментира той. „Цялата ни защитна система е базирана на предположението, че ще прихванеш балистичен обект“, пояснява Спайър.
Той обяснява, че балистичните ракети имат траектории, които могат да се предвидят, сходни с летящата топка в бейзбола – знаеш къде да я уловиш, тъй като нейният маршрут е точно определен от кинетичната енергия и гравитацията.
Хиперзвуковите оръжия могат да маневрират, поради което са непредвидими и е трудно да се защитиш срещу тях. Има потенциални начини в бъдеще за защита срещу тях, но всеки вариант ще бъде много скъп.
Като пример Накози дава предложение на Агенцията по ракетна защита – за разработването на базирана в космоса сензорна система, която ще може да проследява хиперзвукови летателни апарати по целия свят. Това ще е първата стъпка в защита срещу подобна технология.
Ген. Джон Хайтън. Снимка: Getty
Какво прави САЩ?
Пентагонът в момента преразглежда своите ракетни защити, за да може да помогне в определянето на това какви нови възможности са необходими, за да предотврати САЩ атаката от нов тип оръжия. Хайтън вече намекна пред Конгреса, че приоритетът трябва да се постави върху по-добрите възможности за засичане и проследяване на ракетите, за да може заплахата бързо да бъде определена и да й се отговори, пише CNN.
Пентагонът работи и по концептуални идеи за прихващащи ракети, които могат да отблъснат бараж от вражески ракети. Сегашните противоракетни защити на САЩ са проектирани така, че да свалят само малък брой от вражеските ракети.
Основният фокус на САЩ е върху работата по хиперзвукови технологии, но Русия също напредва в тестовете на собствените си системи. По-рано този месец Русия показа видео, на което според Кремъл се показва как изтребител изстрелва хиперзвукова ракета.
Попитан колко напреднала е хиперзвуковата програма на Русия, Хайтън отговаря - „Не искам да предполагам кой печели надпреварата, но само ще кажа, че има такава надпревара“. Според него рано или късно и трите държави – Русия, САЩ и Китай – ще постигнат успех в технологията. Въпросът е как ще се действа нататък.