Геносе Роснефт или "най-лоялният към Русия канцлер"

Герхард Шрьодер е във видимо добро настроение, когато излиза пред медиите, за да обясни новото си назначение. Казва, че иска да даде своя принос за стабилна Русия. Казва, че това би направило мирното развитие на света по-сигурно. Казва още, че изолирането на Русия чрез санкции не води до нищо добро. И затова се ангажира с ръководството на петролния гигант Роснефт - въпреки тежката критика в родната му Германия, бившият канцлер повтаря за пореден път: "Това е мое решение".

Току-що екслидерът на германските социалдемократи е избран за председател на съвета на директорите на най-могъщия руски концерн. Шрьодер иска да влезе в образа на "миротворец". Отказва да отговаря на въпроси, свързни с неговата СПД, която трябва да се справи с тежките последствия от историческия срив след последните избори за Бундестаг.

73-годишният Шрьодер вече си има нови занимания.

Той е един от 11-те членове на борда на директорите, в който присъстват и други чужденци. Сред тях е и Матиас Варниг - бившият агент на ЩАЗИ по времето на Германската демократична република, който заема ръководни позиции в няколко руски компании. Тук са и двама американски граждани - Доналд Хъмфрис от петролния гигант ExxonMobil и председателят на директорите на BP Боб Дъдли.

Всеки от тях е получил около 580 000 долара за работата си в Роснефт през последната година.

"Искам да използвам опита си в политиката и икономиката за доброто на предприятието", казва Шрьодер от трибуната на Роснефт пред събранието на акционерите. Говори само на немски език.

Роснефт е тясно свързан с Кремъл. Шефът на концерна Игор Сечин непрекъснато попада в медиите заради противоречивите си методи. Безцеремонните му действия по разширяване на бизнеса и поглъщането на конкурентни компании не спират пред нищо. Някои наричат Роснефт "Петролното министерство на Кремъл". Сечин е близък довереник на Владимир Путин, смята се за втория най-могъщ човек в Русия.

Както ЕС, така и САЩ поддържат санкции срещу Роснефт и ръководителите му.

Сега Шрьодер ще контролира дейността на Сечин като надзорник. Доста съмнителна амбиция, като се има предвид с каква власт разполага директора на Роснефт. Самият бивш канцлер държи да гледат на новата му позиция като на частна кариера в качеството му на гражданин, а не политик.

Не на тази позиция е Сечин: за него Шрьодер е "най-лоялният към Русия канцлер в цялата история на Германия". Шрьодер е един от нас, това е посланието на Санкт Петербург.

Близките отношения на Шрьодер и Путин не са новина. През 2005 г. - само няколко седмици преди края на мандата правителството на Шрьодер одобри държавна гаранция в размер на 1 млрд. евро за разходи, покриващи изграждането на газопровода „Северен поток".

Малко след като Шрьодер излезе от политиката, той бе назначен в борда на директорите на едноименната газова компания, с което разпали продължителна дискусия с обвинения в конфликт на интереси. Управляващият директор на „Северен поток" е същият онзи Матиас Варниг - бившият агент на тайната политическа полиция на ГДР.

Приятелството между Шрьодер и Путин започва през лятото на 2000 г. на среща на Г-8. Сближават се, защото и двамата стоят леко встрани - английският им не е особено добър.

Бившият офицер от КГБ Владимир Путин обаче владее отличен немски и Шрьодер най-после среща някого, с когото да може да си говори.

Путин бързо намира слабото място на Шрьодер и се възползва максимално от него. Германският държавник, наричан The Audi Man заради четирите си брака, няма собствени деца. Но на 60-годишна възраст той и бившата му съпруга Дорис осиновяват две руски сирачета от Санкт Петербург - Виктория и Грегор. Процедурата протича изключително бързо и безпрепятствено благодарение на помощта от Владимир Владимирович.

Малко след това Путин сбъдва още една съкровена мечта на Герхард Шрьодер, като му осигурява информация за баща му Фриц, загинал на Източния фронт като войник от Вермахта по време на Втората световна война само няколко месеца след раждането на Герхард. През 2004 г. Шрьодер за пръв път стъпва на гроба на баща си.

Сечин говори със суперлативи за новия "трофей" на Роснефт. Шрьодер е описван от него като "известен и уважаван европейски политик", който се грижи последователно за стратегическото сътрудничество на Германия и Европа с Русия.

Речта му е разпространена сред журналистите на запис, без възможност за допълнителни въпроси. Какви са били реакциите на Шрьодер по време на похвалното му слово, не е ясно.

За разлика от презентациите на останалите десетима кандидати за членове на Съвета на директорите, чиито биографии Сечин изчита от лист, той говори напълно свободно за предисторията на Герхард Шрьодер.

Подчертава, че бившият канцлер е защитник на балтийския газопровод Северен поток към Газпром и нарича мандата му като канцлер "разцвета на германската икономика". За Роснефт германският пазар е от огромно значение, групата дръжи дялове в три рафинерии, а от месец май вече има подразделение, базирано в Берлин.

Със своите 280 000 работници, Роснефт е един от най-големите производители на нефт в света, като управлява резерви в размер на еквивалента на 40 млрд. барела петрол. С близо 20 млрд. евро данъци на година, компанията е ключов фактор за руския бюджет.

От думите на Сечин - излиза, че Шрьордер ще бъде нещо като "външен министър" на Роснефт. Какво по-точно ще правите?, питат журналистите на блиц-пресконференцията след избора. Бившият канцлер изглежда колеблив. Оказва се, че детайлите са неясни дори за самия него.

#2 follow_the_cash_flow 30.09.2017 в 14:13:42

Така и не разбрах, как ще стане това без съгласието на турция. Или се има предвид, откъсване и на южната част на турция, като автономна област към кюрдистан? Последното - също. Как ще стане без съгласието на турция? А какво говорят путин и ердоган в анкара, също не е ясно още.

#4 follow_the_cash_flow 30.09.2017 в 14:55:07

Защо бе, прочетох го и се чудя, как ще мине тръбата през турция. Да не би отнякъде да го вкарат този кюрдски газ в каспийско море, и от там да го шитнат по северен поток

#5 follow_the_cash_flow 30.09.2017 в 14:56:56

По логично е да накарат Асад да клекне за кюрдите и да изкарат тръбата на средиземно море. Ама там - терминали за втечняване, танкери... Отиде изгодната цена та се невидя

Новините

Най-четените