Много възрастни хора в Чехия изглеждат уморени. Някои дори пречупени. Изглеждат така, сякаш обратът на съдбата, наречен "кадифената революция", не се е отнесъл благосклонно към тях. Сега очакват някой, който отрича системата и им обещава, че отново ще се почувстват добре в страната си.
Когато Андрей Бабиш се появява публично, той поздравява тълпата с ръкопляскане.
Носи пуловер, дънки и евтини обувки.
Андрей Бабиш е на 63 и е милиардер, противоречив медиен магнат и политик против статуквото. Наричат го "чешкият Доналд Тръмп" или "Берлускони от Вълтава".
След парламентарните избори в Чехия той най-вероятно ще оглави новото правителство. Това се случва въпреки факта, че с него са свързани много афери: през май месец се наложи Бабиш да подаде оставка като финансов министър заради подозрения в данъчни измами, от миналата седмица е разследван за измами със субсидии и е обвинен, че в миналото е сътрудничил на чехословашките държавни служби.
Популярността на Бабиш не е пречка за него. Основата от него протестна партия АНО (Действие на недоволните граждани 2011) е предпочитан избор от чехите. Всъщност, от началото на 2014-а тя е вторият най-силен коалиционен партньор в правителството на социалдемократичния премиер Бохуслав Соботка. Но Бабиш реши да заеме позицията на борец срещу цялото чешко статукво.
Когато се появява в Пардубице, един от най-големите градове в Източна Бохемия, в покрайнините на стария град той раздава автографи върху книгата си "Какво сънувам, ако се случи да заспя?". По-късно изнася реч. Както винаги е красноречив.
Казва, че в Чехия системата е корумпирана, но в същото време хвали работата си като финансов министър.
Бабиш иска да ръководи държавата като предприятие - стегнато, ефикасно и, разбира се, с него като началник. В същото време, призовава за демокрация и силно гражданско общество. Той оспорва политиката на Ангела Меркел спрямо бежанците, против мигрантите и еврото е, но подкрепя общата европейска система за сигурност и свободното придвижване на хора, стоки и капитали в рамките на ЕС.
Последният апел на Бабиш е "Сега или никога, имаме последен шанс да победим корумпираната система!".
Всъщност Бабиш през целия си живот е бил част от властта - и по време на комунистическата диктатура, и след нейното разпадане. Роден е в днешна Словакия в семейството на международен търговец, израснал е в Швейцария и Франция. След като учи търговия в Братислава, той също работи като търговец, включително и в Мароко.
След като се завръща в Чехословакия започва чудотворният му път нагоре. През 1995-а той купува "Агроферт" - компания за селско стопанство и изкуствени торове, която преди управлява като директор.
Все още не е ясно откъде има средствата, а и Бабиш отказва да признае публично.
Състоянието му към момента се оценява на 3 млрд. долара. "Агроферт" притежава 250 по-малки компании, включително завод за азотни торове и хлебозавода "Lieken" в Германия.
Освен това има медийна империя в Чехия, която притежава ежедневници, интернет портали, радио и телевизионни канали.
Андрей Бабиш е неуморен човек с голямо его и още по-големи амбиции. Той заспива трудно и винаги има да върши нещо, както казва в разговора си със Spiegel. Посочва, че се дразни от корупцията и от неспособността на политическия елит в Чехия.
"Аз летя с икономична класа, а като си лягам, изключвам осветлението", казва Бабиш и допълва „но тези хора в правителството не пестят, те лъжат и мамят".
В края на 2011-а Бабиш основава движението АНО като абревиатурата му също така е и чешката дума за "да".
Мотото на АНО е "Да, става по-добре!". Програмата се базира върху личността на Бабиш и върху обещанието за чистка в Чехия. През 2013-а АНО веднага става втората най-силна политическа сила.
В момента според допитванията той събира около 25% - два пъти повече от социалдемократите, които са на второ място.
Реално погледнато, неговата протестна реторика не би трябвало да предизвиква такъв възторг. Въпреки че до 2014-а съществуват редица скандала в Чехия, нивата на корупция не са толкова високи, колкото Бабиш твърди. В допълнение страната има много добри икономически показатели - 3,5% ръст за тази година, най-ниските нива на безработица в Евросъюза, ниска инфлация и бюджетен излишък дори и като прибавим данъчните реформи на Бабиш.
Политологът Мирослав Мареш от университета в Бърно казва, че в обществото се усеща ирационална политическа апатия, евроскептицизъм и проруски симпатии, както и страх от мигрантите. Тези чувства се допълват от липсата на уважение към политическия елит, което е и причината мнозина да искат да накажат политическата класа.
С Бабиш на чело анти-европейският популизъм ще има още по-голямо влияние в Чехия.
Въпреки това страната едва ли ще последва същия път като Унгария на Орбан или Полша на Качински, най-малкото защото Чехия няма националните традиции на Унгария и Полша.
Самият Бабиш описва всички прогнози за анти-демократичен и анти-европейски завой на Чехия като лъжи и безсмислици. Пред Spiegel той казва, че съжалява за влизането си в политиката, но допълва, че хората имат нужда от него и искат да им помогне. По тази причина не може да ги разочарова.
Бабиш обещава, че след четири години ще се оттегли от всички държавни постове и ще напусне политиката. Той иска да обръща повече внимание на бизнеса си и може би да се наспи поне веднъж.