Цялото президентско войнство, което си тръгна от Тръмп

Екипът от съветници, министри и висши административни кадри на Доналд Тръмп претърпя толкова много промени за 14 месеца от президентската клетва, че броят на изненадващите рокади вече се губи.

"Хората винаги ще идват и ще си отиват, аз държа на силния диалог, преди да взема окончателно решение. Има още няколко души, които искам да сменя (винаги търся перфектността). Няма Хаос, а само голяма Енергия", беше коментарът на Тръмп преди дни по повод поредната порция оставки.

Само няколко дни по-късно дойде изненадващата новина за уволнението на държавния секретар Рекс Тилърсън.

Позицията на дипломат No.1 на САЩ винаги е била една от най-стабилните позиции в администрацията на президента, държавният секретар е негов близък съветник и пряка връзка за чуждестранните лидери до държавния глава. Рекс Тилърсън обаче трудно се вписваше в образа на довереник на Тръмп, с когото имаха твърде различни виждания за външната политика.

Rexit - както американските медии нарекоха отстраняването - е поредният внезапен и все още обвит в неяснота ход на Тръмп. По подобен начин, без много обяснение, той се раздели и с директора на ФБР Джеймс Коми, и с главния си стратег Стийв Банън.

Ето кои са хората, които бяха отстранени или напуснаха Белия дом от началото на мандата на Доналд Тръмп:

Джон Макентий - бивш личен асистент на Доналд Тръмп

Начало на мандата в Белия дом: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 13 март 2017 г.

Дългогодишният личен асистент на Доналд Тръмп (вляво на снимката) влезе в Белия дом още при президентската клетва. На 13 март, в деня, в който беше обявено уволнението на Рекс Тилърсън, Макентий беше изненадващо отстранен от държавна служба.

Според неофициална информация на CNN причината за оттеглянето му е текуща проверка на Министерството за вътрешна сигурност, което разследва помощника на Тръмп за финансови измами в особено големи размери.

Макентий ще остане част от екипа на предизборния щаб в ролята на "старши съветник по кампанията за преизбиране на президента".

Гари Кон - бивш директор на Националния икономически съвет и главен икономически съветник на президента

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 6 март 2018 г. (411 дни на поста)

Кон обяви решението си да напусне в разгара на дебата в Белия дом за идеята на Тръмп да наложи мита върху вноса на алуминий и стомана. Конкретната причина за оставката на икономическия съветник не беше обявена, но по неофициална информация той е бил против политиката на Тръмп.

Двамата все пак се разделиха в добри отношения - президентът нарече Кон "рядък талант, който свърши чудесна работа по прокарването на икономическата политика, историческата данъчна реформа и възхода на американската икономика". Преди да влезе в Белия дом, Кон беше президент на Goldman Sachs.

Робърта Джейкъбсън - посланик на САЩ в Мексико (в оставка)

Начало на мандата: 28 април 2016 г.

Край на мандата: оставката й беше обявена на 1 март 2018 г., като ще влезе в сила на 5 май 2018 г.

Джейкъбсън - дипломат с 31-годишна кариера и дългогодишен помощник-държавен секретар - обяви, че ще подава оставка, "за да потърси нови възможности за развитие".

"Стигнах до трудното решение, че е дошъл правилният момент да се насоча към нови предизвикателства и приключения. Решението ми е още по-трудно заради дълбокото ми убеждение в значението на американско-мексиканските отношения и разбирането ми, че моментът е критичен", написа тя в писмото, с което обявява оставката си.

Робърта Джейкъбсън не посочва конкретната причина да сложи край на кариерата си, но решението й идва в един от най-тежките моменти за дипломацията заради натиска на Тръмп срещу имигрантите от Мексико и намеренията му да построи стена по цялата граница със съседната държава.

Хоуп Хикс - комуникационен директор на Белия дом (в оставка)

Начало на мандата: 20 януари 2017 г. (като съветник на Тръмп)

Край на мандата: Оставката й бе обявена на 28 февруари 2018 г., но Хикс ще остане още няколко седмици на поста

Хикс беше един от най-лоялните и дълго задържалите се сътрудници на Доналд Тръмп. Оставката й беше обявена ден след като тя даде показания пред Комисията за разузнаване на Конгреса. По време на изслушването Хоуп Хикс призна, че понякога казва "бели лъжи" от името на президента. Решението й да се оттегли от администрацията съвпадна и със скандалите около обвиненията в домашно насилие срещу секретаря Роб Портър, с когото Хикс има романтична връзка.

Роб Портър - бивш секретар на администрацията на Белия дом

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 7 февруари 2018 г. (384 дни на поста)

Портър напусна след обвиненията в домашно насилие, които бяха потвърдени от двете му бивши съпруги. Портър отрича да е упражнявал тормоз над тях. От администрацията на Белия дом потвърдиха, че са разполагали с данни за предполагаемите му нарушения, но информацията не е била пълна, затова не са предприети превантивни мерки.

Дори след избухването на скандала, началникът на администрацията Джон Кели се застъпи за Портър като "мъж с истински морал и чест".

Омароса Маниго-Нюман - бивш директор по комуникациите на Службата за връзки с обществеността

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 20 януари 2018 г. (366 дни на поста)

Бившата риалити звезда, уволнявана 3 пъти от различните издания на шоуто на Тръмп "Стажантът", отговаряше за контактите с общността на лидерите от т.нар. чернокожи университети и колежи. През декември 2017 г. стана ясно, че Нюман е напуснала Белия дом след критичен разговор с Джон Кели.

С какво се занимава днес: През февруари 2018 г. Маниго-Нюман се включи в американския "Celebrity Big Brother", като публично разкритикува администрацията в Белия дом и обяви, че не би гласувала никога повече за Тръмп.

Дина Пауъл - бивш заместник-съветник по националната сигурност

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 12 януари 2018 г. (358 дни на поста).

Дина Пауъл беше ключов член на администрацията с експертиза по въпросите на близкоизточната политика. Според неофициална информация - Пауъл е поискала сама да бъде освободена от поста, за да се посвети на семейството си в Ню Йорк. Тя беше изпратена от бившите си колеги с високо признание за приноса си към външната политика, а съветникът по национална сигурност ген. Хърбърт Макмастър я нарече "един от най-талантливите и ефективни лидери, с които е работил в кариерата си".

С какво се занимава днес: Дина Пауъл започна работа като хоноруван преподавател в Харвард; през февруари 2018 г. стана ясно, че ще се върне в мениджърската комисия на Goldman Sachs.

Том Прайс - бивш министър на здравеопазването и човешките ресурси

Начало на мандата: 10 февруари 2017 г.

Край на мандата: 29 септември 2017 г. (232 дни на поста)

Прайс подаде оставка в разгара на скандал, провокиран от медийно разследване за ползването на личен самолет за служебни пътувания. Бившият конгресмен е ползвал 26 чартърни самолета за полети до Африка, Азия и Европа. Цената на пътуванията му се изчислява на 1 млн. долара от ведомствения бюджет.

С какво се занимава днес: Том Прайс беше привлечен към борда на съветниците на компанията "Джаксън Хелткеър", специализирана в сферата на здравеопазването. В същия борд членува и Джеб Буш.

Себастиан Горка - бивш зам.-помощник на президента

Начало на мандата: 30 януари 2017 г.

Край на мандата: 25 август 2017 г. (208 дни на поста)

Горка беше назначен за съветник на Тръмп по въпросите на националната сигурност и борбата с тероризма, но така и не получи право на достъп за работа с класифицирана информация. Малко след напускането му сайтът "The Federalist" публикува негово писмо със следното съдържание: "За мен е очевидно, че силите, които не подкрепят обещанието "Да направим Америка велика отново", надделяват в Белия дом".

С какво се занимава днес: Горка обяви, че ще се върне в сайта "Брайтбарт", който консултира по темите от кръга на националната сигурност

Стив Банън - бивш главен стратег и старши съветник

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 18 август 2017 г. (211 дни на поста)

Банън беше главен изпълнителен директор на предизборната кампания на Тръмп от август 2016 г., съответно стана едно от първите ключови назначения в Белия дом - решение, което срещна незабавна критика. Причината: крайните националистически възгледи на Банън и позицията му като директор в alt-right медията "Брайтбарт". Уволнението на Банън се случи в резултат на разочарованието на Тръмп от работата му.

С какво се занимава днес: Банън се върна за кратко в "Брайтбарт", преди да се замеси в тежък скандал, който му коства работата. Причината беше свързана с острите му критики срещу Доналд Тръмп - младши, които бяха публикувани в бестселъра "Огън и гняв" на журналиста Майкъл Улф. Президентът Тръмп обвини Банън в "безумие", спонсорите на "Брайтбарт" Робърт и Ребека Мърсър се разграничиха от журналиста, а в крайна сметка самият той подаде оставка от борда на директорите на медията. За последно Стив Банън участва в партийната конференция на френския "Национален фронт" на Марин льо Пен.

Антъни Скарамучи - бивш комуникационен директор на Белия дом

Начало на мандата: 26 юли 2017 г.

Край на мандата: 31 юли 2017 г. (6 дни на поста)

Скарамучи беше принуден да подаде оставка след статия в "Ню Йоркър", в която журналистът Райън Лиза описва в подробности нецензурирана версия на телефонен разговор с него. В него "гласът" на Белия дом обвинява бившия началник на администрацията Райнс Прийбъс в теч на информация и се подиграва с опитите за привличане на медийното внимание от страна на главния стратег на Тръмп - Стийв Банън.

С какво се занимава днес: Преди няколко месеца Скарамучи обяви, че планира да създаде новинарска медия от сайта си "The Scaramucci Post". До момента инициативата все още не е събрала скорост.

Райнс Прийбъс - бивш началник на администрацията на Белия дом

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 28 юли 2017 г. (190 дни на поста)

Прийбъс беше уволнен от Тръмп, като новината за отстраняването му беше обявена най-напред в президентския профил в Twitter. На негово място Тръмп назначи Джон Кели, секретар по вътрешната сигурност в кабинета. Прийбъс беше замесен в скандал с Антъни Скарамучи, който намекваше, че изтичането на компрометираща информация към медиите се случва с помощта на началника на администрацията. Според вътрешни източници на ABC, Прийбъс е бил предупреден за рокадата от Тръмп две седмици преди обявяването на решението.

С какво се занимава днес: Райнс Прийбъс се върна към частната юридическа практика като президент и главен стратегически директор на международната правна компания "Майкъл Бест & Фридрих".

Шон Спайсър - бивш прессекретар на Белия дом

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 21 юли 2017 г. (183 дни на поста)

Спайсър започна работа в деня, в който Тръмп положи клетва като президент, а мандатът му ще бъде запомнен с трудната му комуникация с кореспондентите в Белия дом и непрекъснатите скандали около изтичането на конфиденциална информация. Само няколко часа след като Антъни Сакарамучи беше привлечен към администрацията като комуникационен директор, обаче Спайсър подаде оставка. Тогава той обяви, че се чувства облекчен от решението си и че екипът, отговарящ за връзките с медиите на Тръмп, има нужда от ново начало.

С какво се занимава днес: най-забележителната публична проява на Спайсър след мандата беше изненадващото му участие в церемонията по ТВ-наградите Emmy през 2017 г., където изигра пародия на самия себе си. Преди няколко месеца той обяви, че се готви да издаде книга със спомените си от времето като говорител на Белия дом.

Майк Дъбке - бивш директор по комуникациите на Белия дом

Начало на мандата: 6 март 2017 г.

Край на мандата: 18 май 2017 г. (74 дни на поста)

Дъбке напусна Белия дом в добри отношения с Тръмп, но краткият му мандат на поста го принуди да се сблъска челно със лоялните сътрудници на президента от предизборния му щаб.

С какво се занимава днес: Дъбке се върна към работата си в компанията за стратегическа комуникация и връзки с обществеността "Black Rock Group".

Джеймс Коми - бивш директор на ФБР

Начало на мандата: 4 септември 2013 г.

Край на мандата: 9 май 2017 г. (1344 дни на поста)

Джеймс Коми беше уволнен от Тръмп, като първоначалната версия за решението беше свързана с критики срещу начина на водене на разследването за изтеклите мейли на Хилари Клинтън. Скоро след това самият президент съобщи, че причината за уволнението е свързана с проверката на ФБР по казуса с руската намеса в изборите.

Коми даде показания пред Сената, в които разказа в подробности срещите си с Тръмп и опита му да повлияе върху разследването срещу Майкъл Флин.

С какво се занимава днес: Коми планира да започне работа като преподавател по "Етично лидерство" в университета "Уилям и Мери" във Вирджиния от есента на тази година.

ген. Майкъл Флин - бивш съветник по националната сигурност

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 13 февруари 2017 г. (25 дни на поста)

Флин прекара по-голямата част от 2016 г. като активен член на предизборния щаб на Тръмп, след което беше възнаграден със стратегическата позиция на съветник по националната сигурност. Той беше принуден да подаде оставка, след като стана ясно, че е подвел вицепрезидента Майк Пенс за съдържанието на срещите си с руския посланик в САЩ Сергей Кисляк.

С какво се занимава днес: Майкъл Флин е разследван от специалния прокурор Робърт Мълър за получаване на пари от чужди правителства без надлежното разрешение заради дейността си като лобист; Флин се призна за виновен за лъжесвидетелстване пред ФБР през декември 2017 г. по разследването за евентуалните руски връзки на щаба на Тръмп.

Сали Йейтс - бивш и.ф. главен прокурор на САЩ

Начало на мандата: 20 януари 2017 г.

Край на мандата: 30 януари 2017 г. (11 дни на поста)

След близо 30-годишна кариера в Министерството на правосъдието, Сали Йейтс пое управлението му на мястото на подалата оставка Лорета Линч (главен прокурор от мандата на Барак Обама). Йейтс беше уволнена заради инструкция до юристите на министерството да не подкрепят указа на Тръмп, който забраняваше влизането в САЩ на граждани на 7 държави от Африка и Близкия Изток.

От Белия дом обвиниха Йейтс в "предателство спрямо Министерството на правосъдието".

С какво се занимава днес: автор на статии в Washington Post и New York Times, в които критикува политиката на Тръмп.

Новините

Най-четените