Грешка на езика: Президентът, който (не) поръча убийството на друг политик

За Родриго Дутерте няма много граници, които не би прекрачил в своята продължаваща "война срещу наркотиците". Президентът на Филипините е известен с агресивния си подход в борбата срещу престъпността, но също и с често предизвикващата възмущение своя реторика.

Той обаче надмина себе си тази седмица по време на реч, на която на пръв поглед признава, че е наредил опит за убийство на друг политик.

New York Times съобщава за речта от президентския палат в столицата на Филипините Манила, където Дутерте коментира корупцията във филипинската политика, породена от наркоиндустрията.

Като примери Дутерте посочва двама кметове, убити от полицията, след като президентът ги е обвинил в свързани с наркотици престъпления – Роландо Еспиноса (застрелян при престрелка в затвора през 2016 г.) и Райналдо Парожиног (ликвидиран през 2017 г.). След това президентът обръща внимание на друго лице – настоящия кмет и бивш генерал Висенте Лоот.

"Генерал Лоот, ти, кучи сине... Направих ти засада, животно, и ти все пак оцеля", коментира Дутерте.

Лоот е кмет на град в централната филипинска провинция Себу. На 13 май м.г. той преживя опит за убийство в село на име Мая. Около 7 ч. сутринта Лоот и семейството му слизат от лодка, когато петима въоръжени мъже се приближават и откриват огън. Кметът и семейството му не са засегнати, но двамата му шофьори и още двама души са ранени.

Лоот и другите двама убити кметове бяха в списък с над 100 политици, прочетен на живо от Дутерте малко след като той стана президент на Филипините. Според Дутерте политиците в списъка са замесени в наркотрафика в страната. Самият Лоот отрича да е замесен в подобна престъпна дейност.

Въпреки списъка, президентът още през декември отрече да има нещо общо с нападението над Лоот. Тогава разкри подозренията си, че зад опита за убийство стоят "ловци на глави".

Сега, ден след като Дутерте направи своето смущаващо откровение, неговият говорител Салвадор Панело коментира пред NYT, че президентът всъщност е искал да каже, че Лоот е попаднал в капан, а не, че самият Дутерте е подготвил този капан.

Грешката на езика се дължала на това, че филипинският не бил пръв език на Дутерте. Такъв бил висаянския, който се говори най-вече в южните и централни Филипини.

"Глупаво и абсурдно е да се прави извод, че той стои зад засадата, само защото не говори правилно филипински, който не е неговият майчин или пръв език", коментира Панело пред вестника.

Репликите на Дутерте за Лоот могат да бъдат използвани срещу президента като доказателство във връзка с оплакване срещу него в Международния криминален съд. Това поне мисли Жуде Сабио – адвокат на двама мъже, които твърдят, че са били част от "отряд на смъртта", ръководен от Дутерте по времето, в което той е бил кмет на Давао Сити.

Коментарите на Дутерте бяха направени по време на същата реч, в която той обясни, че подновява предложението си за възнаграждение за залавяването на стотици осъдени убийци и изнасилвачи, които обаче са били пуснати на свобода по програма за добро поведение.

Програмата, приета от предшествненика на Дутерте на президентския пост, има за цел да се намали броят на хората в затворите във Филипините. Над 21 000 души са освободени по нея като по данни на министерството на правосъдието над 2000 от тях са били осъдени за престъпления като изнасилване, наркотрафик, убийства, подкупи, отвличания, палежи и други, поради което не е трябвало да бъдат пускани на свобода.

1700 от тях са освободени по погрешка от бюрото по наказанията, което се ръководи от двама лоялни последователи на сегашния президент. Това хвърля своята сянка върху управлението му, тъй като той дойде на власт с доста крайни обещания за това как ще бори престъпността.

По-малко от 700 от освободените по погрешка се съобразиха с неговия призив да се предадат сами. Заради това Дутерте обещава по 1 милион песо (малко над 17 хиляди евро) за залавянето на всеки от престъпниците, които все още са на свобода, като не държи те да бъдат върнати на властите дишащи.

"Наградата от 1 милион е достъпна за тези, които могат да ги заловят живи или мъртви. Но може би мъртви ще е по-добрият вариант. Ще ви платя с усмивка на лице", коментира филипинският президент пред репортери.

Наложи се отново друг да разяснява думите му. Пред "Ройтерс" правосъдният министър Менардо Гевара уточни, че ""жив или мъртъв" не трябва да се приема буквално".

Дутерте е известен е със смъртоносната война срещу наркотиците, която води. Официалните данни са за 5000 убити в неговата "Война срещу наркотиците", но правозащитни организации посочват, че цифрата може да е близо до 27 000 души.

Самият президент е признавал, че сам е убивал. През 2016 г. той казва в радио-интервю, че през 1988 г. докато е бил кмет е застрелял трима мъже, които отвлекли и изнасилили китайско момиче.

В началото на октомври филипинският президент ще посети Русия за втори път, след като първата му визита през май 2017 г. беше предсрочно прекратена заради терористичен акт във Филипините.

Новото посещение е по покана на руския президент Владимир Путин, но не е ясно какво точно е предвидено в програмата за посещението. Двете страни имат планове да засилят общата си отбрана и търговските си взаимоотношения.

По-рано този месец Русия назначи първото си аташе по отбраната във Филипините от повече от 40 години, с което даде сигнал за по-засилено военно сътрудничество между двете държави.

Новините

Най-четените