Когато през юли московската "Независимaя газета" публикува списък на най-влиятелните политици в Русия, Сергей Иванов беше високо горе. Толкова горе, колкото въобще може да бъде човек в подобна класация в Русия, ако името му не е Владимир Путин. Сергей Иванов беше номер 2 - преди министър-председателя Дмитрий Медведев, с когото са стари съперници.
Медведев е представител на икономически либералното крило на Кремъл. Иванов, за разлика от него, е част от групата на Силоваците - хората от службите.
За един ден силовакът мина от страната на слабите - Сергей Иванов си подаде оставката от поста ръководител на администрацията на руския президент по свое желание, за да стане специален представител на президента на Руската федерация по въпросите за опазване на природата, екологията и транспорта.
Като официален мотив беше изведена стара уговорка между Путин и Иванов, че по желание на Иванов той ще остане на изморителния постасамо 4 години.
Иванов беше най-довереният човек на Путин в Кремъл.
Двамата са били заедно в КГБ. Служили са заедно в един отдел в Ленинград . Дълго време Иванов е кариерно по-успешният от двамата - той е разпределен в Кения и Финландия, а Путин в ГДР. Пост при врага на Запад винаги се е смятал за по-престижен.
В началото на кариерата си Путин води много свои приблежи от Санкт Петербург (бивш Ленинград) със себе си в Москва, но Иванов прави кариера още преди това. Той се изкачва до заместник-директор на Външното разузнаване. През 1998 г. Путин тъкмо е станал началник на ФСБ, когато кани стария си приятел в своя отбор. Иванов вече е генерал. Путин го назначава за заместник-директор на ФСБ.
Оттогава Свергей Иванов винаги е на ключови за Путин постове. 2001 год. става министър на отбраната, а 2005 г. вицепремиер.
Като министър на отбраната отговаря за реформата на армията - той трябва да я направи по-компактна като свали числеността и от 3, 5 млн. до 1,1 млн.
В мандата му като министър на отбраната може би беше и най-големият му гаф. Става дума за бруталните извращения в армията и в частност за случай, при който на военнослужещ се наложи да бъдат ампутирани краката и гениталиите, а Иванов коментира, че "не се е случило нищо особено".
Иванов беше и връзката на Путин с Вашингтон.
Той имаше добри отношения с държавния секретар на президента Буш - Кондолиза Райс. При една от визитите му в САЩ двамата дори замениха скучните протоколни събития с посещение балет.
Кондолиза беша казала за него, че е твърд и недоверчив спрямо САЩ, но е човек, на когото може да се разчита.
През 2007 г. той зае твърдата позиция срещу системата за противоракетна отбрана в Източна Европа, наричайки я нова Студена война. Тогава се смяташе, че той е фаворит за поста на Путин в Кремъл, който не можеше да се кандидатира за нов мандат, поради ограничението от два поредни.
Иванов стоеше добре в обществените допитвания и въобще се смяташе за едва ли не сигурен наследник. Путин обаче имаше и друг кандидат Медведев. Слуховете в Москва са, че при някакъв разговор Иванов е отговорил вместо Путин на въпрос, който е бил отправен към него.
"Вече си ми седнал в стола ли?", контрирал Путин и така се стигнало до президентстката кандидатура на Медведев.
Според политолога Алексей Мухин Иванов твърде вероятно е вече е изморен от поста си. Причина за това е и една лична трагедия, която го споделя преди 2 години. Синът му Александър се удави на 36 години. По време на ваканция в Персийския залив момичето, което е било с него, започва да се дави, Александър загива, докато я спасява.
Иванов има още един син - две години по-малък от брат си - Сергей.
Други политически наблюдатели се съмняват в доброволното оттегляне.
В последно време Путин сменя хората на ключовите позиции в Русия.
В края на юли беше изпратен в оставка ръководителят на Федералната митническа служба Андрей Белянинов. Своите постове изгубиха трима пълномощни представители на президента във Федералните окръзи: Сергей Меликов от Северо-Кавказкия окръг, кримският пълномощен представител Олег Белавенцев и сибирският му колега Николай Рогожкин. Освен това Кримският окръг беше премахнат и влезе в състава на Южния.
От длъжности бяха лишени и четирима губернатори: Сергей Меняйло от Севастопол, Николай Куцанов от Калининград, Сергей Ястребов от Ярославъл и обвиненият в корупция кирковски губернатор Никита Белих „във връзка със загуба на доверие". Без поста си остана и посланикът на Русия в Украйна Михаил Зурабов.
На тяхно място Путин назначи все хора от службите.
Преди Иванов, през 2015 г. Путин освободи още един човек, бивш другар от КГБ, смятан също така за недосегаем - Владимир Якунин, дългогодишен директор на железниците.
Възможно е Путин целенасочено да се разделя със старите си другари, в случай, че има съмнения в тяхната лоялност, и да се обгражда с по-млади, които биха му били безусловно верни, тъй като те не са имали друг по-висок авторитет от него, смята политологът Игор Бунин.
Наследникът на Иванов в Кремъл се казва Антон Вайно и е на 44.