Наемници, които изпълняват тайни мисия за Русия, са пристигнали във Венецуела през последните няколко дни. Целта им е да засилят личната охрана на президента Николас Мадуро, срещу когото текат подкрепяни от САЩ протести на опозицията и чиято власт беше оспорена от самоопределилия се за временно изпълняващ длъжността президент Хуан Гуайдо.
Че в страната има намеса на представители на частна армия твърдят няколко източници на Reuters.
Русия е сред държавите, които години наред подкрепят управлението на Мадуро. Помощта е не само финансова, но и политическа – след като САЩ и няколко други държави обявиха, че признават Гуайдо за легитимен президент, Русия обяви това за нарушаване на международните норми и подкрепи Мадуро.
Венецуелската криза се превърна в международна след като САЩ, Канада, южноамерикански и европейски държави застанаха зад Гуайдо, а Русия и Китай призоваха за ненамеса във вътрешните работи на Венецуела.
По информация на Евгени Шабаев, лидер на клон на паравоенната организация "Казаците" (Cossacks), руските наемници във Венецуела може би са около 400 души. Според другите информатори броят им е по-малък.
Военното министерство на Русия и венецуелското на информацията не коментират официално темата, но по думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков "няма такава информация".
Наемниците са свързани с групата "Вагнер", чиито членове – най-вече бивши войници – предполагаемо са имали мисии с руски сили в Сирия и Украйна.
Полет през Куба?
Шабаев коментира, че по негова информация контингентът с наемници е пристигнал във Венецуела в началото на седмицата, малко преди да започнат протестите на опозицията. Това е станало с два полета от столицата на Куба – Хавана. Кубинското правителство също е сред поддръжниците на управлението на Мадуро.
Задачата на наемниците е именно да осигурят защитата на президента от евентуален опит той да бъде задържан, в случай, че сред неговите собствени сили за сигурност има симпатизанти на опозицията. Т.е. частните войници са сред охраната на Мадуро.
Другите източници на Reuters искат да останат анонимни, но те също имат връзки с групата "Вагнер". По техни думи членове на частната армия са пристигнали във Венецуела още преди президентските избори през май 2018-а, спечелени от Мадуро.
Друга група наемници е пристигнала "наскоро".
Публични данни за следене на полетите показват, че няколко руски правителствени самолети са се приземили в или около Венецуела през последните седмици, макар да няма доказателства, че те имат нещо общо с частните военни.
Руски "Ил-96" е излетял от Москва и е кацнал в Хавана късно в сряда. Според документите на самолета той е собственост на клон на президентската администрация. Между 10 и 14 декември м.г. два самолета – "Антонов-124" и военно-транспортен "Ил-76" – са летели между Русия и Каракас. Друг "Ил-76" е бил в Каракас между 12 и 21 декември.
Гуайдо и икономическите лостове на САЩ
От другата страна на спора за властта във Венецуела е самообявилият се в.и.д. президент Хуан Гуайдо - опозиционен лидер и председател на венецуелския парламент. Той също се радва на международна подкрепа, най-вече в лицето на САЩ.
Още преди Гуайдо да се качи на подиум в столицата Каракас и да обяви, че "взима властта", няколко медии излязоха с информация, че президентът Доналд Тръмп ще признае 35-годишния инженер за президент на Венецуела, в случай, че той се осмели да направи тази следваща стъпка.
Няколко часа след появата на тази информация Гуайдо направи точно това. Официално, той изчака да види дали венецуелците ще подкрепят идеята му за протести срещу управлението на Мадуро, както те направиха.
Тръмп почти веднага припозна Гуайдо като президент на страната, въпреки че той реално не е участвал в избори за такъв. Вицепрезидентът Майк Пенс в свое обръщение към венецуелците (със субтитри на испански) обяви Мадуро за "узурпатор" и призова за "връщане на демокрацията" в страната.
Инициативата на САЩ за това Гуайдо да поеме (поне временно) властта във Венецуела не се ограничава само до думи и послания. Финансовото министерство на САЩ в петък даде сигнали, че работи в насока стягане на финансовите ограничения около Мадуро в опит да го принуди да прехвърли властта в ръцете на председателя на парламента.
В официално съобщение на институцията се посочва, че Щатите ще използват "икономическите и дипломатическите си инструменти", за да подсигурят, че всяка транзакция и сделка от страна на венецуелското правителство отговаря на признаването на Гуайдо за президент. В това число влизат и транзакции, осъществени от притежаваните от държавата компании и чуждестранните резерви на Венецуела.