Държавният департамент на САЩ призна, че е предложил милиони долари на капитана на иранския петролен танкер, който стана причина за поредица от дипломатически спорове.
С предложението си американските власти са се опитали да убедят капитана на "Адриан Дария 1" (преди познат под името "Грейс 1") да отплава към място, на което Щатите да могат да задържат танкера.
Иранският танкер беше задържан от властите в Гибралтар през юли т.г. по подозрение, че плава с товара си към Сирия. Впоследствие беше освободен след гаранции от Иран, че не това е крайната дестинация.
Междувременно от Министерството на правосъдието на САЩ се опитаха да спрат освобождаването на кораба. След като главният прокурор на Гибралтар не се съобрази с искането им, САЩ издадоха заповед за задържане на танкера.
Очевидно обаче опитали и друг подход. "Файненшъл Таймс" (FT) в сряда публикува информация, според която американските власти са предложили пари на капитана на иранския танкер. Тази информация сега бива потвърдена от самия Държавен департамент – говорителка коментира пред "Асошиейтед прес", че е направен широк опит за контакт с няколко капитани на кораби, както и транспортни компании.
От публикуванoто във FT става ясно, че ръководителят на отдела за действия спрямо Иран към Държавният департамент – човек на име Брайън Хук, е изпратил имейл на капитана на "Адриан Дария 1" – Акилеш Кумар.
В него Хук обяснява, че пише с "добри новини" – как администрацията на американския президент Доналд Тръмп е готова да плати на капитана няколко милиона долара, стига той да придвижи кораба към място, където американските власти да могат да го задържат.
Към имейлите е бил добавен и телефонен номер в Държавния департамент, за да е сигурно, че капитанът няма да си помисли, че писмата са фалшиви.
Въпреки всичко Кумар е игнорирал имейлите.
Това довежда до ответна реакция – САЩ наложиха санкции и на самия него, като вкараха "Адриан Дария 1" в своя черен списък. Според американското Министерството на финансите танкерът е използван за транспортиране на 2,1 милиона барела суров петрол от Иран, а целта е била от това финансово да бъде облагодетелствана Иранската революционна гвардия – част от въоръжените сили на страната, които обаче САЩ приема за терористична организация.
Освен това в сряда администрацията на Тръмп съобщи, че налага нови санкции на иранската транспортна мрежа, която се използва за продажба на нефт, и дори предложи 15 милиона долара на всеки, който може да помогне за смущаване на иранската система.
От своя страна иранският външен министър Джавад Зариф обвини САЩ в "предлагане на подкуп" чрез публикация в Twitter.
Според Зариф Щатите са се провалили като морски пирати и заради това са прибегнали до изнудване - "дай ни ирански нефт и получи няколко милиона долара или също ще бъдеш санкциониран".
По думите на външния министър на Ирак това звучи като покана от Белия дом, която е получил преди няколко седмици.
Having failed at piracy, the US resorts to outright blackmail—deliver us Iran’s oil and receive several million dollars or be sanctioned yourself.
— Javad Zarif (@JZarif) September 4, 2019
Sounds very similar to the Oval Office invitation I received a few weeks back.
It is becoming a pattern.#BTeamGangsters pic.twitter.com/B1oQTLghWZ
"Адриан Дария 1" преди беше познат по името "Грейс 1". Британския власти го задържаха в Гибралтар на 4 юли заради съмнения, че крайната цел на товара му е Сирия и по този начин се нарушават наложените на страната санкции от Европейския съюз (ЕС). На 15 август танкерът беше освободен след като Иран гарантира, че суровият нефт няма да бъде разтоварен в разкъсваната от война страна.
Интернет сайтове показват, че корабът в момента се намира в източната част на Средиземно море, макар да има информация, че е спрял устройството си за следене, посочва BBC.
Задържането на танкера изостри тона на дипломатическия диалог между Великобритания и Иран. Иран отвърна със задържането на друг танкер – шведският "Стена Имперо", плаващ обаче под британски флаг. В сряда седем от моряците, плаващи с него, бяха освободени. За останалите членове на 23-членния екипаж се предполага, че заедно с танкера се намират близо до пристанището Бандар Абас в южната част на Иран.