Две съмнителни сделки на енергийния пазар в Украйна хвърлят сериозна сянка на съмнение върху поведението на президента Петро Порошенко.
Това твърди германското издание Der Spiegel в свой анализ, който критикува правителството в Киев за целенасочен саботаж на преговорите със западни инвеститори в полза на руския олигарх Константин Григоришин - дългогодишен бизнес-партньор на президента.
"Да живеем по нов начин" - мотото, с което Петро Порошенко спечели президентските избори преди една година, все още кънти в ушите на всички украинци, пише авторът на статията.
Порошенко обеща да прекрати практиките, при която богатите бизнесмени в Украйна си купуваха политическо влияние, за да могат да правят още повече пари.
Тази "де-олигархизация" уж трябваше да "засегне всички", или поне така твърдеше държавният глава, който сам спада към категорията на олигарсите, отбелязва германското издание.
Оттогава президентът действително пречупи амбициите на няколко милиардери. Ринат Ахметов, най-богатият олигарх на Украйна, загуби влиянието си. Магнатът Игор Коломойски беше отстранен от поста губернатор на провинция Днепропетровск.
Новите правила обаче май не се отнасят за всички.
Във всеки случай, собствените фирми на Порошенко процъфтяват. Той обеща да ги продаде още по време на предизборната кампания. Сега твърди, че поради тежката икономическа ситуация все още не може да намери купувачи.
Захарният концерн Roshen продължава да му принадлежи до ден днешен и при това се разраства. Компанията откри 14 нови фирмени магазина, един от които се намира на централната улица в Киев "Хрешчатик".
Въпреки дълбоката икономическа криза банката на Порошенко също се развива забележително добре: през 2014 г. бизнесът й се увеличава с 84,5%.
Партньорът на Порошенко във финансовата институция Константин Ворушилин в момента заема длъжността председател на държавния фонд за гарантиране на влоговете - организацията, която би трябвало да защитава спестителите в случай на банкова несъстоятелност.
Интересът на бизнес-мрежата на Порошенко се разпростира и до енергийния сектор. Управлението в Киев имаше планове да въведе нов ред в опосканата държавна енергетика. Намеренията на властите обаче хвърлят тежка сянка върху интересите на държавния глава.
Голяма част от електроцентралите в Украйна са остарели. Поради тази причина властите в Киев решиха да купят 37 нови трансформатора. Поръчката беше спечелена от местен производител от индустриалния център Запорожие.
Tвърди се, че договорената техника е безнадеждно оскъпена.
Според разследванията в украинските медии доставката на трансформаторите струва двойно по-скъпо от офертите на Siemens или ABB.
Предприятието в Запорожие принадлежи на руския милиардер Константин Григоришин, дългогодишен бизнес-партньор на Порошенко.
В знак на протест срещу присъждането на обществената поръчка, няколко членове на контролната комисия подадоха оставка.
Това не е единствения случай на съмнителни практики от страна на президентския лагер.
Правителството се опитва да форсира продажбата на ЦентрЕнерго - втория по големина държавен енергиен оператор. МВФ препоръча бърза приватизация. Интерес беше заявен от няколко западни инвеститори, сред които френския GDF Suez.
Енергийното министерство в Киев обаче се обяви против.
Официалният мотив на министър Демчишин против приватизацията е, че най-напред трябва да бъде въведен ред в пазара на електроенергия.
Запознатите с преговорите обаче твърдят друго: в действителност, енергийното министерство иска да отблъсне чуждестранните инвеститори, за да може впоследствие да продаде ЦентрЕнерго на президентския партньор Григоришин.
Енергийният министър Демчишин принадлежи към лагера на Григоришин. Това твърди авторитетният новинарски портал LB.UA. Самият министър отрича подобни твърдения. Той заявява, че поддържа "професионални отношения" с милиардера.
Поведението на Демчишин обаче предизвиква съмнения относно професионализма му, коментира Der Spiegel.
Министърът не само открито замрази преговорите със западните инвеститори, но и целенасочено ги саботира.
По информация на сигурни източници, участвали в преговорите, министърът е разубеждавал потенциалния френски купувач GDF Suez да не се занимава със сделката. Причината: ситуацията със сигурността на доставките била проблематична.
"Това е нелепо", коментира пред Der Spiegel участник в преговорите. GDF Suez е "един от най-големите енергийни доставчици в световен мащаб с 90 млрд. евро приходи".
Официално нито Министерството на енергетиката, нито GDF Suez не отговарят на въпросите на Der Spiegel относно преговорите.
Порошенко не желае по никакъв начин да се разделi и с телевизионния си канал "5 Канал". Това предизвиква притеснения дори в неговата собствена партия. Сергей Лешенко, депутат от "Блока на Петро Порошенко", прави сравнение с бившия италиански премиер и медиен магнат Силвио Берлускони.
"Той е лош пример за Порошенко", смята Лешенко.