"Това разпятие е символ на унгарското християнство". Така казва Золт Семен - вицепремиерът на Унгария, при откриването на тридневна конференция в Будапеща, посветена на "християнските комуникации". Събитието е организирано от Министерството на външните работи и търговията.
Семен е консервативно настроен теолог и лидер на Християндемократическата народна партия, която е коалиционен партньор на управляващата Фидес.
В докторската си десертация Семен дори нарича певецът Мик Джагър "Дяволът".
Той пристига в Националния университет по обществени услуги, където ще се състои одобрената от Фидес конференция, и носи разпятие с инкрустиран в него куршум за автомат "Калашников". Историята разказва, че кръстът поема куршума, докато съветски войници обстрелват църква в Унгария.
Действието се развива към края на Втората световна война, а кръстът не се пропуква, точно както и религиозната вяра на унгарците, казва още Семен.
Форумът за християнски комуникации в Будапеща е поредният опит на правителството на Орбан да покаже страната като защитник на европейските ценности, като под това се разбира изконно християнски ценности.
Лекторите подчертават, че и европейската идентичност, и християнското наследство са застрашени.
Време е, казват те, християнските журналисти да се изправят, да надигнат глас и да защитят континента. Подобни послания се вписват добре в действията на Орбан, включително и в опитите му да покаже нелиберализма като ново християнско демократично движение. Премиерът иска да върне партията си Фидес обратно в лоното на Европейската народна партия, след като по-рано тази година тя беше изключена от ЕНП.
Семен е особено разпален по време на речите си, особено когато изброява всички онези пъти, в които Унгария защитава европейското християнство - първо от монголите, след това - от турците, по-късно - от нацистите и най-накрая - от Съветския съюз.
Той заявява, че когато турците преговарят с унгарците през XVII век, елитните войски на еничарите проникват в Будапеща и избиват половината от населението на града. Докато унгарските аристократи вечерят със султана, кръстовете на църквите подло са подменени с полумесеци, допълва Семен
Имаме четири века опит с исляма, Западът не може да ни научи на нищо, категоричен е той.
Бърза проверка на фактите: Турската власт в Унгария започва през 1526 г. и приключва през 1699 г. Освен това е откровено невярно, че страната защитава европейското християнство от нацистите, защото те всъщност са съюзници на Унгария по време на Втората световна война.
Но Семен вече набира инерция. Въпреки че е описвана от либералните медии като безсърдечна и антимигрантска държава, Унгария все още е защитник на християнството в Европа. Той не пропуска да отбележи и че християнството е най-преследваната религия в света.
В непряк смисъл християнството е преследвано дори и в Западна Европа, уточнява вицепремиерът. То е изтласкано от публичната сфера и общите християнски корени дори не са включени в Договора от Лисабон, което според Семен е резултат от масонска конспирация.
Золтан Балог, бивш министър по човешките ресурси, заявява, че е конституционно задължение на министерството да направи всичко възможно, за да защити християнските ценности, включително да проведе подобна конференция.
Всъщност конституцията от 2012 г., пренаписана набързо от Фидес, казва много малко по този въпрос.
Това обаче е поредната премълчана истина на конференцията. Унгарското правителство осъзнава колко е важно да контролира обществения наратив. През последните години партията на Орбан системно превзема обществените медии, създава пропагандни издания, унищожава критични материали и изземва контрола над всички регионални медии извън Будапеща.
Макар че в Унгария е оставено много малко пространство за съществуване на независимите медии, Фидес не спира да се оплаква от доминацията на така наречената либерална преса. Но истинската битка е за сърцата и умовете извън Унгария.
Това е европейски кръстоносен поход и опит реториката на Орбан да стигне до по-широка европейска публика. Имаме нужда от християнска комуникация, която да обединява общността, допълва Балог.
Той добавя, че разликата между християнската журналистика и подхода на либералните медии е, че първата интегрира хората, докато втората е елитарна и кара хората да се срамуват, ако не са съгласни с либералните възгледи.
Балог казва още, че тези, които вярват в Бог и в Страшния съд "пишат по различен начин".
А Фидес е в постоянно търсене на международни поддръжници в популистките си каузи. Много от европейските консерватори са убедени, че техният ренесанс ще дойде от изтока. Алвино-Марио Фантини, редактор на "The European Conservative", е голям почитател на Орбан и на конференцията обяснява разликата между светската и християнската журналистика.
Докато светските медии приемат, че има 63 пола и че любовта е достатъчна за създаването на семейство, ние вярваме, че семейството е съюз между мъж и жена, казва Фантини. Либералите казват, че абортът не е убийство, а свободен избор, и всеки, който не приема това, е наричан невежа и дори расист, продължава редакторът.
Едуард Хабсбург, унгарският посланик във Ватикана и запален потребител на Twitter, призова присъстващите на конференцията да се молят повече. Той признава, че се моли всеки път, в който отвори профила си в социалната мрежа, и предлага и на другите да пробват, особено ако отговарят на туитове, които не харесват.
Въпреки гръмките речи на тема християнство, критиците на правителството на Орбан смятат, че на него отчаяно му липсва духът на "обичай ближния си".
Докато вицепремиерът Семен казва, че Унгария е помогнала на всички бежанци в нужда, честите истории за гладуващи и търсещи убежище в транзитните зони и тези за болни умиращи деца противоречат на твърденията му.
Истински християнско правителство не би толерирало подобно човешко нещастие. Популяризирането на християнските ценности в журналистиката е само маркетингов трик правителството да се препозиционира в Европейския съюз.