Мелания Тръмп се превърна в най-влиятелната словенска емигрантка, след като застана рамо до рамо с американския президент в качеството си на първа дама.
Тя обаче не е единственият словенски модел, който да заживее в президентски дом.
Името му е Борут Пахор и е звезда в социалните мрежи. В профила си в Instagram има над 22 хиляди последователи, снимки с Боно от U2 и Наоми Кембъл, снимки, на които раздава автографи и дори кадър от плажа, който показва изрисуван на рамото му делфин.
В едно от видеата в профила му можем да го видим как прави лицеви опори, облечен с дънки и пуловер.
Той е президентът на Словения - приятел на Кремъл, който вижда себе си като връзка между американския президент Доналд Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин.
Интернет знаменитост
Снимка с боксови ръкавици, докато плува към камерата? Защо не! Носталгичен замечтан поглед на парапет в Кайро? Разбира се! Доброволчески труд след бедствие? Да, има и такава снимка. Президентът може да бъде видян още в компанията на звезди, на барабаните заедно с рок банда, на езеро в гръб на снимка с мечтателна нотка.
Пахор със сигурност е избрал интересен подход, за да наложи името си в публичното пространство. Все още е далеч от това да похвали с първия си милион последователи онлайн, но това не значи, че словенският държавен глава не е известен в Instagram.
Няма роля, в която словенският президент да не влиза с лекота. Ако сте свикнали да гледате календари с полуголи пожарникари и секси полицаи, то подгответе се - Пахор очевидно не е забравил и за кариерата си на модел. Може да го видите как транжира месо, сменя гуми и изправя коси във фризьорски салон, влизайки в 12 професионални роли. Календарът е направен през 2012 година като част от проект, наречен "Made in China".
Модел в политиката
Борут Пахор заема президентския пост от декември 2012 година, като преди това в продължение на четири години е премиер на Словения. Роден в бивша Югославия, баща му умира рано. Пахор е отгледан от майка си, а докато учи в политически науки университета в Любляна, работи като модел, за да се издържа. Оттогава има и прякор - „Барби".
Започва да се занимава с политика още докато е ученик. На 15 става председател на училищния Алианс на социалистическата младеж в Словения - автономен младежки клон на Комунистическата партия. През 1988 година става един от първите видни комунисти, които призовават към преминаване на многопартийна система. Оттогава не е излизал от политиката, като няколко пъти е избран за депутат в Народното събрание на Словения от Социалдемократическата партия, чийто лидер е. Председател е на парламента в периода между 2000 и 2004 година. След това става евродепутат. Изборите през 2008 година дават мандат на Социалдемократите и той става премиер. Не успява обаче да изкара целия си мандат, тъй като през 2011 година вот на недоверие сваля правителството му, въпреки че продължава временно да бъде премиер, докато бъде наследен от Янез Янша. През юни 2012 година обявява включването си в президентската надпревара и я печели.
Пахор е противоречива личност. Докато политическата му кариера минава изцяло под лявото крило, той често се бори за непопулярни сред съмишлениците му, като например почитане паметта на известният антикомунист и дисидент Жозе Пучник - идея, която се сблъсква с недоволството на по-радикалните членове на лявото. Той се сблъска с недоволството на съпартийците си и когато настояваше за членството на Словения в НАТО.
Като президент той е дори още по-активен. Редовно организира срещи с младежи, прави публични събирания, политически визити, дори предложи да организира среща за стопяване на ледовете между руския президент и американския му колега.
Политическият сватовник на Европа
Амбициозен по природа, словенският президент иска да придаде на страната си по-голяма роля на международната политическа сцена и не се притеснява да го признае. Имайки се предвид произхода на първата дама на Америка, Борут Пахор вижда себе си в ролята на медиатор, който може да постигне мечтата за мир по света.
Още преди Доналд Тръмп да стане президент на Америка, Борут Пахор я поздрави с писмо на словенски и изрази благодарността си за ролята й в живота в САЩ. Заедно с премиера Миро Церар благодариха на Мелания за това, че повишава „видимостта" на източноевропейската страна. Пахор дори покани американското семейство на гости в Словения. Той обаче има по-високи цели от това да се снима с Доналд Тръмп и съпругата му на родна почва. Пахор вижда себе си като медиатор между САЩ и Русия за постигане на по-добри дипломатически отношения между двете държави, а сближавайки тях, да постави и позицията си, както и тази на своята страна, във фокуса на международното внимание.
Благодарение на чара си и политическия опит, той се надява да се превърне в мост между Изтока и Запада и да успокои напрежението помежду им. След като се срещна с германския канцлер Ангела Меркел, той замина за Русия, където да убеди руския президент да спре огъня в Източна Украйна след поредната ескалация на напрежението там. Виждайки себе си като „приятел на Москва", Борут Пахор се надява, че Владимир Путин ще се довери на съвета му. След срещата Путин подчерта ролята на Словения като важен партньор на Русия и изрази готовността си да се срещне с американския президент в Словения, стига Вашингтон да пожелае такава.
Преди визитата си в Москва, словенският президент използва телефонен разговор с Тръмп, за да предложи страната си за среща между двамата държавни глави като алюзия към срещата на Джордж Буш с руския държавен глава. Така и не уточни дали е имало отговор от страна на Тръмп, наричайки комуникацията „много приятен дебат".
Дни по-късно американският съветник по национална сигурност загуби поста си заради връзки с руския посланик. Майкъл Флин беше отстранен, след като се оказа, че още преди да стане част то властта, е преговарял с руските дипломати за възможността санкциите срещу Русия да отпаднат - теза, която Тръмп отстояваше по време на предизборната си кампания. Флин обаче е спестил тази информация на вицепрезидента Майк Пенс. Точно след това от Белия дом излезе ясна и категорична позиция на Тръмп към Русия: да върне Крим на Украйна с уточнение, че администрацията на Обама явно не е била достатъчно твърда към Кремъл.
На този етап няма признаци усилията на медиатора Пахор да се увенчават с успех, защото отношенията между двете големи сили са обтегнали и неговият чар и политически желания на този етап не могат да бъдат достатъчни мотиви за помирение. Кой знае - Мелания Тръмп може да върне отговор на словенски и да приеме поканата за гостуване. Едва ли обаче нещо подобно ще се случи скоро.