Часовникът на Страшния съд (Doomsday clock) тиктака вече 76 години. Само че това не е просто обикновен часовник.
Той отмерва колко близо е човечеството до своето самоунищожение.
Тази седмица часовникът бе настроен на 90 секунди до полунощ, което представлява най-близкият момент до началото на пълен апокалипсис от 1947 година насам според неправителствената организация "Бюлетин на атомните учени".
Разбира се, не става въпрос за истинско устройство за измерване и оценяване на екзистенциалните заплахи за човечеството, а по-скоро за символична инициатива, чиято цел е да предизвика научни дебати по важни теми като изменението на климата или ядрените оръжия.
За последно стрелката на часовника е изместена през 2020 г. на 100 секунди до полунощ заради пропадането на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег между Съединените щати и Русия, повишеното напрежение между САЩ и Иран, наред с продължаващото пренебрегване на изменението на климата.
Сегашното решение за настройване с 10 секунди напред до голяма степен се дължи на войната в Украйна и повишения риск от ядрена ескалация, се казва в официално съобщение от Бюлетина.
Други причини са продължаващите заплахи, породени от климатичните промени, както и разпадът на нормите и институциите, необходими за намаляване на рисковете, свързани с биологични заплахи и пандемии.
"Живеем във време на безпрецедентна опасност и часовникът на Страшния съд отразява тази реалност", обяви Рейчъл Бронсън, председател на научната инициатива. "Това е решение, което нашите експерти не приемат леко. Правителството на САЩ, съюзниците в НАТО и Украйна имат достатъчно канали за диалог. Призоваваме световните лидери да ги използват по всеки възможен начин и да върнат часовника назад."
Самата инициатива се заражда през 1947 г. и е дело на група международни учени, участвали в американския проект "Манхатън" за създаване на първата атомна бомба. Първоначалният замисъл е да бъдат оценявани заплахите от употребата на ядрено оръжие, но през 2007 г. са включени и климатичните промени.
Досега са правени общо 25 настройки на "стрелките".
Първото изместване е направено през 1949 г., когато Съветският съюз осъществява първия си успешен ядрен тест. Тогава стрелките на Часовника застиват на 23:57 ч. Четири години по-късно те са изместени с една минута напред след първия американски тест на водородна бомба.
Имало е и случаи, когато стрелките са връщани назад. Това е било най-вече след примери за сътрудничество между Съединените щати и Съветския съюз/Русия, като например подписването на Договора за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия от 1991 г. Тогава стрелките стоят най-далеч от полунощ - на цели 17 минути.
През последните няколко години учените добавят и секунди към Часовника, тъй като оценяват нарастващата критичност на рисковете пред човечеството.
Текущото настройване идва като резултат от решението на борда на учени и експерти в областта на ядрените технологии и науките за климата, сред които има и 13 нобелови лауреати.
"Тънко завоалираните заплахи на Русия за използване на ядрени оръжия напомнят на света, че ескалацията на конфликта - дали по случайност, целенасочено или след погрешна преценка - е ужасен риск", се пише в официалното изявление.
Там се посочва още, че действията на Москва са в нарушение на международни договори и поети ангажименти. През 1994 г. Русия се присъединява към Съединените щати, Великобритания, Франция и Китай, за да подпише с тях Будапещкия меморандум, където е деклариран ангажимент за "уважение на независимостта, суверенитета и съществуващите граници на Украйна", а страните "ще се въздържат от заплаха или използването на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на Украйна...".
Тези уверения бяха направени в замяна на ангажимент от страна на Киев да предаде всички ядрени оръжия, останали от старите съветски арсенали, и да подпише Договора за неразпространение на ядрено оръжие.
Учените днес аргументират настройването на часовника и с рисковете от военни действия в непосредствена близост до две ядрени електроцентрали в Украйна, както и липсата на прогрес в преговорите между Москва и Вашингтон за подновяване на новия Договор за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия от 2010 г., който обаче изтича през 2026 г.
"Инвазията на Русия в Украйна увеличи риска от използване на ядрени, биологични и химически оръжия, като в същото време възпрепятства опитите за борба с климатичните промени и международните усилия за справяне с други глобални проблеми", посочва се в съобщението.
"От друга страна нахлуването и анексирането на украинска територия е нарушение на международните норми по начини, които могат да насърчат други да предприемат подобни действия и да подкопаят международната стабилност", е заключението на Бюлетина.