Европа може да се похвали с доста значимо постижение - за пръв в историята през 2023 г. токът, произведен от вятър, е повече от този, който идва от газ.
Също така, за пръв път електричеството от вятър и слънце заема над една четвърт от енергийния микс, или общо почти 27 на сто от произведената в Европейския съюз (ЕС) енергия.
На тока от въглища и газ се падат съответно само 12 и 16,8 на сто, сочи анализът на неправителствената тинк танк група по въпросите на околната среда Ember, базирана във Великобритания. Така вятърната енергия с дял от 17,6 излиза пред тази от природен газ.
Останалата част от електричеството на Стария континент идва от ядрена енергия, както и от водни централи, където също има ръст.
Нещо повече - делът на енергията от горива бележи "безпрецедентен срив" и пада до най-ниското ниво изобщо.
Резултатът е и намаление на емисиите от сектора с почти една пета.
От Ember обаче допълват, че промяната на съотношението на чистата енергия и тази от изкопаеми горива се дължи не само на повишения капацитет на първата и намаленото производство на вторите, но и на намаленото търсене на ток изобщо.
"Енергийният сектор на ЕС е насред монументална промяна. Изкопаемите горива играят по-малка роля повече от всякога, докато на дневен ред идва система, чийто гръбнак са вятърът и слънцето", коментира програмният директор на организацията Сара Браун.
Конкретно при генерирания от вятърна енергия ток ръстът в ЕС е с 13 на сто спрямо 2022 г.
Този вид ВЕИ вече произвежда 475 тераватчаса енергия, или потреблението на ток на цяла Франция.
Най-голям дял в потреблението на този вид енергия в Европа се пада на Дания, където близо 58 на сто от тока е от вятърни паркове, следвана от Ирландия с 35 на сто и Португалия с 29%.
Слънчевата енергия заема 9 на сто от енергийния микс на ЕС през 2023 г. Най-много тя се използва в Гърция - там близо 19 на сто от тока е от соларни панели. Следват Унгария с 18% и Испания- 16 на сто.
"Зелени заедно"...
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
В България едва 3,9 на сто от тока е от вятър, но при слънчевата енергия има двоен ръст спрямо 2022 г. Тогава делът на соларната енергия е бил 4% от цялото производство на ток, докато година по-късно той вече е 8,7 на сто.
Токът от водни централи бележи ръст от 15% спрямо 2022 г., когато Европа страдаше от историческа суша.
Така общо възобновяемите източници заемат 44 на сто от цялата произведена в ЕС енергия, където също е рекордно висок дял.
Расте и делът на ядрената енергия - с 1,5% до близо 23 на сто от микса. Това според авторите на доклада на Ember се дължи основно възстановяването на работата на централи във Франция.
Рекордното постижение за чистата енергия обаче се дължи колкото на нарасналото производство от ВЕИ, толкова и на общия спад в потреблението на ток.
Една трета от намалението идва от по-малко потребление от страна на енергоемки индустрии като химическата и минната, които пострадаха сериозно от високите цени на газа, обясняват от Ember.
Други фактори за намаленото потребление са по-меката зима и по-добрата енергийна ефективност.
Спадът в потреблението е най-отчетлив в Словакия и Румъния - над 10 на сто за последните 2 години. У нас той е близо 5%. Ръст има само в Португалия, Ирландия и Кипър. В Ирландия това се обяснява с многото центрове за данни, които консумират 18 на сто от електричеството в страната.
Въпреки добрите резултати, засега ЕС е далеч от целта си до 2030 г. 55 на сто от електричеството да идва от вятърна и слънчева енергия.
Това е почти двойно спрямо настоящите 27 на сто и за постигане на целта е нужно изграждане не само на мощности от ВЕИ, но и инвестиции в електропреносната мрежа и в съхранението на свръхпроизведената в пикови периоди чиста енергия.
---
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint, Toki.bg, Инвестбанк, Hitachi Energy.