Диви прасета, пуми и мечки по улиците... Хората често забравяме, че сме просто един от многото видове на планетата и се налага да я делим. Дивите животни обаче все по-често ни го напомнят. Както ние отнемаме техните местообитания, така и те се опитват да ги върнат - в опит да оцелеят.
Все по-често появяващи се видеа в социалните мрежи показват различни диви животни, които нахлуват по кварталите и крайградските райони в търсене на храна. Близките срещи между диви и опасни животни и хора зачестяват - в резултат от обезлесяването, климатичните промени и разрастването на урбанизираните територии, които завземат хабитатите на животните. Затова на тях им се налага да се адаптират към новата среда - градската.
Някои дори предупреждават, че навлизаме в нова ера, в която трябва да свикнем с четириноги съседи.
В България например основен проблем са лисиците, а на отделни места в Родопите и Стара Планина - и мечките. Лисиците тормозят десетки села и хората с кокошки, а, макар и рядко, се случва да се появи и стръвница, която да напада кози и овце. Но по света има далеч по-сериозни случаи.
В Рим например са на път да обявят глиганите за напаст. Те обикалят не просто по паркове и градини, но нахлуват и по натоварени пътища и насред трафика, което може да доведе до сериозни проблеми.
Жителите на италианската столица забелязват, че прасетата стават по-смели, навлизат по-дълбоко в градските зони, където се хранят с боклук. Има дори случаи животни да изчакват хората да си изхвърлят боклука в контейнера, а веднъж се е случило стадо да отмъкне пазарската чанта на жена пред супермаркет. Печално известният с боклуците и непочистените си улици Рим е идеална хранителна среда за стадата диви прасета.
Въпросът дори беше повдигнат в предизборната надпревара за местните избори през октомври и опозицията не пропусна да се възползва да обвини за тях бившия вече кмет Вирджиния Раги.
Берлин може да се похвали с повече чистота, но и там са забелязвани диви прасета, особено в сухи лета и есени, когато храната е оскъдна. Градските паркове обаче им предлагат жълъди и ларви на насекоми. Смята се, че край града има 3000 диви прасета, затова и на шега Берлин е наричан Столицата на глиганите.
Диви прасета са забелязани да тичат в тръс по улици на предградия, а местните се притесняват за децата си, опустошените градини и опасностите, които животните създават за трафика. Преди 2 години Дойче веле дори съобщи за майка с две малки, които отмъкнали чантата с лаптопа на нудист, които се припичал на слънце в парк.
В Колумбия обаче имат по-сериозен проблем - там все по-често по улиците могат да бъдат забелязани пуми и ягуари. Причината е разрастването на урбанизираните територии за сметка на местообитанията на дивите животни.
Местните медии наскоро съобщиха за посещение на пума в жилищен квартал в град Манисалес. Според местна природозащитна организация тези срещи ще зачестят, тъй като джунгли, гори, блата и мангрови гори се изсичат, с което храната на дивите котки намалява. Така те ще трябва да се адаптират да ядат плъхове и боклук. Освен това тези котки не са и прекалено големи и за тях би било по-лесно да се адаптират към "лов" в градовете.
В САЩ популацията на пуми, известни там като планински лъвове, расте заради по-строги забрани за лова им. В резултат те се виждат по-често в градските територии от Ню Мексико до Тексас и Калифорния.
Освен че котките се връщат в отнетите им от хората територии, за това помагат и консервационните програми за елени и сърни, чиято територия са южните и източните склонове на планините - там, където и хората строят домове. А където е дивечът, там са и пумите.
Макар че не представляват по-голяма заплаха за хората от койотите - пумите са убили 20-тина души в САЩ за последните 100 години, по-честият контакт може да доведе и до по-чести атаки. И до свръхулов.
През 2018 г. например колоездач е бил убит от пума на 30 мили от Сиатъл. При последвалата негативна реакция на обществеността, властите приемат нов закон, който позволява по-големи квоти за отстрел на животните, а природозащитниците се опасяват, че е доста вероятно това да стане масова тенденция.
В Шанхай пък жителите на града се опитват да се нагодят към растящата популация на енотовидни кучета. Те са подобни на лисици и характерни за делтата на река Яндзъ, но се местят от покрайнините на мегаполиса към по-централните части заради екстремното време, резултат от климатичните промени.
Тези кучета хибернират през студения сезон, а по-дългите зими забавят размножаването и раждането на малки, които - съответно имат по-малко време да натрупат мазнини за следващата зима. Тъй като последната зима е била най-студената в Шанхай за последните 35 години, кучетата се местят към града, където температурите са по-високи и има повече храна.
Властите смятат, че в Шанхай има около 2000 енотовидни кучета. От кварталите, където има "заселници" не се особено доволни, тъй като около контейнерите за боклук се събират по 20-30 животни. Те обаче не са опасни - когато се чувстват застрашени, тези кучета по-скоро бягат, отколкото атакуват.
Наистина опасни са обаче белите мечки, които стигат все по-близо и все по-често до населени места в най-северните части на Канада и Русия в търсене на храна. Всяка година около 900 полярни мечки слизат до град Чърчил в Канада, като най-близо са до града през късната есен, когато започват миграцията си на север при образуването на нов лед в залива Хъдсън.
Хората в малкото градче са свикнали да живеят в близост с тези хищници, но все пак годишно вече има по около 250 сигнала за опасност, които се издават при забелязана в близост мечка. А преди 40-тина години сигналите са били по 20-30.
Причината са отново климатичните промени - покачването на температурите води до по-ранно стапяне на леда през пролетта и по-късното му образуване през есента и зимата. Така мечките имат по-малко време, за да ловуват тюлени и да натрупат нужните им за топлия сезон мазнини, когато няма храна и карат на запаси. Затова те слизат все по на юг, а когато минават край канадския град, гладните мечки усещат миризмите оттам и може да "надникнат", за да проверят има ли нещо за ядене.
This morning I spoke with local resident Sergey Kudinov about the "invasion" of polar bears on the remote Russian archipelago Novaya Zemlya. He captured these incredible photographs. The bears are now facing a cull, despite climate change ruining their natural habitat @BBCWorld pic.twitter.com/vZXswqESwM
— Freya Cole (@freya_cole) February 11, 2019
Подобни съобщения имаше и от Русия - в северния град Норилск беше снимана бяла мечка на улицата. Животното беше гладно и изтощено и на 800 км от обичайната си територия. В градче на архипелага Нова земя пък нахлуха 50 животни, които трябваше да бъдат упоени и преместени. Имаше дори случаи на мечки, влезли в домовете или блоковете.
Някои от хората по тези земи казват, че се свиква, други обаче не смеят да излязат навън. Засега решение няма и вероятно ще трябва да се научим да живеем с новите си съседи.