Италианските мафиоти вече не се задоволяват с лъвското парче от пая, който обединява наркотрафика, трафика на човешка плът и мокрите поръчки.
Те се опитват да измамят и Европейския съюз, при това в размер на милиарди евро. Понякога обаче схемата им се проваля и гангстерите биват заловени "в крачка".
Точно това се случва със стотина италианци, които се изправят пред съда в Месина в макси-дело за измами и злоупотреби със сериозни суми в евро.
Всички до един са мафиоти, които се събират в подобното на бункер съдилище, залепено до затвора в южноиталианския град. Очаква се процесът да завърши с тежки присъди за престъпниците, за които прокурорите твърдят, че са източили европейски средства за земеделие и фермерски субсидии в размер на над 55 млрд. евро.
Това е схема, за която италианското държавно обвинение твърди, че включва не само мафиотските кланове, но и сложна мрежа от счетоводители, държавни служители и политици, които са спомагали за източването на средствата. Делото отбелязва преломен момент в поведението на гангстерите от Южна Италия, които вече не се задоволяват с приходите си от традиционните за тях дейности.
Вместо това те се насочват към източници на средства, които не са чак толкова рискови, а могат да се окажат и по-доходоносни. Именно такъв извор на приходи се оказват европейските субсидии, които Брюксел отделя ежегодно за определени отрасли, сред които и земеделските производители.
Съдебното дело включва впечатляващите 97 обвиняеми, 90 адвокати и над 1000 свидетели.
Редица от последните са готови да нарушат вездесъщата омерта - мафиотския обет за мълчание - и да помогнат на властите да си свършат работата. Още при старта на делото бяха повдигнати обвинения не само за злоупотреби, но и за изнудване, измами, фалшификации, създаване на компании-фантоми с цел незаконна печалба и дори кражба на добитък.
Според разследващите става въпрос за "колосална измама", която е извършена със свръхголямо старание и съвършенство, при това в невероятно големи мащаби. "Мафията се опитва да помете Европа със своите нелегални методи и Италия трябва незабавно да се включи в защита", казва се още в обвинението.
Италианският сенатор Марио Джарузо, ветеран в борбата с мафиотите, го нарича "необикновен и символичен момент". По негово мнение така обществото ще си възвърне механизмите за финансиране, с които сега злоупотребяват гангстери и съмнителни "бели якички". Това би била и силна промяна в начина, по който италианските съдилища действат.
Досега Италия третираше неправомерното усвояване на субсидии като обикновена финансова измама.
Често подобни престъпления оставаха ненаказани, а съдебните производства се точеха с години. Сега, когато прокурорите третират престъплението като мафиотска схема, в сила ще влязат строгите антимафиотски закони на Италия. Някои обвиняеми в мега-делото могат да получат над 25 години затвор.
Джарузо посочва, че именно тук се корени ключовото значение на процеса, който разкрива интегрирана, перфектно организирана измама от нов тип. Случаят се следи с интерес и защото само за 2021 г. Италия трябва да получи над 209 млрд. евро субсидии като част от фонда за справяне с последиците от коронавирус пандемията.
Съдебното дело може да докаже, че Рим гледа сериозно на престъпленията по върховете и няма да търпи злоупотреби с европейски средства, което пък ще повиши сериозно доверието на Брюксел към Ботуша. А публичният процес е само кулминацията на над четири години упорита работа и разследвания, които завършват с масови арести.
Задържанията накърняват йерархията на поне два големи мафиотски клана - Батанези и Бонтемпо Скави.
И в двете гангстерски групировки членовете си имат своите красноречиви прозвища, сред които попада даже и човек с прякор Дон Корлеоне. И двете групи развиват дейността си от планината Неброди - защитена зона от около 860 кв. километра, където клановете се характеризират със силна връзка между фамилиите, както и страст към насилието и бруталните постъпки.
Двата клана си делят влиянието над село Торторичи - дом на похитителите над един от най-известните италиански антимафиоти, Джовани Фалконе.
Разделението на властта невинаги работи гладко и през 80-те и 90-те години на миналия век се разгаря кървава война, при която загиват 40 души. Оттогава насам обаче двете фамилии са загърбили различията си в името на обща цел - да измамят Евросъюза.
По данни на прокуратурата двете групировки са изготвяли схеми за идентифициране на парцели земя, за които още не са били искани европейски субсидии. Длъжностни лица от местните държавни агенции помагат да се осигури достъп до закупуването на тези земи срещу съответния рушвет за тях самите.
Координацията с държавните служители спомага мафиотите да си гарантират достъпа до въпросните парцели.
След това гангстерите си подсигуряват наем на земята или изнудват собствениците да я продадат. Разбира се, до обработване на парцелите обикновено не се стига. Просто се подават заявления за финансиране. Сред земите попадат даже и такива, които са били собственост на Католическата църква и на американския флот, където той е поддържал критична инфраструктура.
Всякакви противоречия между двата клана се разрешават чрез умело посредничество, за да не се допускат финансови загуби. А след арестите става ясно, че корените на измамата могат да бъдат проследени чак до последното десетилетие на XX век.
Италианското правосъдие обаче все още е далеч от щастливия край на това колосално дело. Редица от свидетелите са бивши сътрудници на мафията, които тепърва ще трябва да се престрашат да говорят против гангстерите. Да се изправиш срещу един мафиот е трудно, а какво да кажем да си срещу стотина от тях?
И все пак се намират и такива смелчаци.
Сред тях е и Джузепе Анточи - бивш областен управител на региона на Неброди. Докато е на поста си, той провежда стриктни проверки на всеки, който кандидатства за европейски субсидии, и още тогава се превръща в мишена на мафията. През 2016 г. Анточи оцелява след опит за убийство и в момента живее под 24-часово полицейско наблюдение и охрана.
Той обаче не може да позволи някой да държи тези плодородни земи само за себе си и за лична облага. Посочва, че има млади хора, които искат да са фермери и да развиват земеделие по родните си места и мафията отнема именно от тях.
За сенатор Джарузо делото е дори още по-важно. "Ще им покажем, че можем да се преборим с този феномен", категоричен е той.