Когато през 1993 г. братята Гупта решават да сменят родния си щат Утар Прадеш в родната си Индия и да отидат не просто в друга държава, а на друг континент, едва ли някой - може би и самите те - е очаквал, че ще се превърнат в едни от най-важните фигури в Южна Африка.
Страната обаче се оказва плодородна почва за техните бизнес планове. От един момент нататък приятелството им с Джейкъб Зума, президент на Южна Африка от 2008 до 2018 г., ще даде богат плод под формата на сочни държавни договори за техните компании и влияние върху подбора на министри и държавни служители.
За четвърт век се стига дотам борец срещу корупцията в Южна Африка да определи братята Гупта като "правителство в сянка".
Срутването на този установен ред идва с оттеглянето на Джейкъб Зума от президентския пост през 2018 г. и "преместването" на братята от Южна Африка в Дубай, Обединените арабски емирства.
Именно там двама от тях - Атул и Раджеш, бяха задържани този понеделник заради издадената за задържането им "червена бюлетина" от Интерпол.
Сега - или в някакъв момент в бъдещето - двамата братя ще трябва да отговарят по обвинения в корупция и пране на пари.
От Министерството на правосъдието в Южна Африка не дават знак скоро който и да е от тях да бъде екстрадиран от Дубай и да се озове в страната, за да отговаря пред съда. Посочват, че се водят "дискусии" между службите на двете държави.
Арестът им обаче сам по себе си е ключов момент от история, започнала още през 1993 г.
Власт и интереси
Братята Гупта се местят в Южна Африка към края на управлението на бялото малцинство в страната. Когато Атул пристига там, за да започне да полага основите на семейния бизнес - компанията "Сахара къмпютърс", той е изумен от липсата на ограничения, посочва "Би Би Си".
Компанията постепенно се развива и в един момент служителите ѝ в Южна Африка достигат 10 хиляди души.
Гупта са активни - постепенно разширяват своя бизнес кръгозор и от компютърна техника се ориентират и към минната индустрия, въздушния транспорт, енергетиката и дори медиите.
За реализирането на тези им интереси е съдбовна срещата им с политика Джейкъб Зума, който по това време още не е станал президент. По думите на Атул, двамата са се запознали, когато Зума е бил гост на едно от ежегодните събития на компанията "Сахара".
Според разследване на сегашните власти в Южна Африка, тази среща е довела до оплитане на интересите на братята Гупта и тези на Зума, който през 2008 г. става президент на Южна Африка. Това е началото на едно хаотично управление, приключило през 2018 г., когато буря от обвинения в корупция води до оттеглянето на Зума.
За тези 10 години обаче Гупта успяват доста да се облажат от близостта си с президента.
През май т.г. върховният съдия Реймънд Зондо обвини Зума, който вече не е на власт, в систематични и незаконни опити да дава на индийските братя контрол върху държавни активи на стойност милиарди долари.
1000-страничен документ посочва какви са били взаимоотношенията между президент и бизнесмени. Там се твърди, че Гупта са били облагодетелствани от действия на Зума - уволнения на компетентни държавни служители, издигане на послушни министри и влияние върху разпределянето на сочни договори.
С други думи, съдебните власти в Южна Африка твърдят, че братята са използвали близката си връзка с президента Зума, за да се сдобият с огромна власт в южноафриканското правителство.
Близостта им през годините е толкова явна, че се появява и общ термин, с който да бъдат определяни - "Зупта", комбинация между фамилиите на бизнесмените и държавния глава.
Нещо повече, една от съпругите на президента, както и негови син и дъщеря, са имали ръководни позиции в контролирани от индийските братя компании.
Държавни служители казват, че са били директно инструктирани да взимат решения, които са били в полза на бизнес интересите на братята, чиито фирми са получавали изгоден договор след изгоден договор.
Твърди се, че съдействието е било възнаграждавано както с пари, така и с повишения. Неподчинението - с уволнение.
В списъка с предполагаемо хванатите в пипалата на този октопод държавни институции попадат дори министерства - тези на финансите, природните ресурси и обществените предприятия, както и агенции за събиране на данъци и комуникация, националната медия SABC, националният авиопревозвач, националната железопътна компания и енергийният гигант "Еском".
В разследването на съдията, което е отнело 4 години, се твърди, че братята са били в близки връзки с най-висшите кръгове на правителството по време на управлението на Зума, както и с представители на неговата - и все още управляваща - партия Африкански национален конгрес (ANC).
Съдебни последствия
Ерата "Зупта" в Южна Африка достига своя край през 2018 г. с оттеглянето на Зума от властта. Съдебна комисия започва да разследва неговите отношения с братята, а те решават, че е време да напуснат Южна Африка.
Така се озовават в Дубай, ОАЕ, където Атул и Раджеш в крайна сметка бяха арестувани през юни 2022-ра.
Но си струва да се отбележи, че през същата 2018 г. данъчни в Индия правят проверки на техни имоти в различни градове, а Гупта са с обвинения и в родната си страна.
До задържането им тази година се стига, след като "Интерпол" ги обявява за издирване по обвинения за измама и пране на пари. Те са във връзка с договор за селскостопанско изследване, чиято стойност в евро се равнява на 1,6 милиона евро - пари, които са били платени на свързана с Гупта компания, посочва "Гардиън".
Както бившият президент Джейкъб Зума, така и братята Гупта отричат каквато и да е вина. Преди са коментирали, че политическа мотивация стои зад обвиненията срещу тях.
Самият Зума миналата година беше осъден на 15 месеца затвор заради това, че отказа да се съобрази с искане на конституционния съд в Южна Африка да даде показания.
80-годишният бивш президент влезе в затвора през юли 2021 г. След само три месеца зад решетките, той беше прехвърлен под медицинско наблюдение заради здравословен проблем.