Сериозен завой в политиката - това са думите, които отекват след промените по върха на "Даунинг стрийт", белязани от обявеното оттегляне на Доминик Къмингс - водещия съветник на британския премиер Борис Джонсън, както и на ръководителя на комуникациите на правителството - Лий Кейн.
Но какво се крие зад този завой и има ли смяна и в това кой "държи руля" на управлението. Според слуховете, разпространяващи се с висока скорост в британските медии, отговорът е "да".
А новият човек, който шепне в ухото на премиера и го съветва за важните политически дела, вече е неговата собствена половинка и майка на най-малкото му дете - Кари Саймъндс.
Саймъндс, която е бивш служител в пресофиса на Консервативната партия, е заедно с премиера от началото на 2019 г. - година след втория му развод. Оттогава насам тя постепенно отъпква мястото си не само в сърцето на Борис Джонсън, но и в главата му като основен съветник.
Според информациите Къмингс и Саймъндс дълго време са били в различни лагери вътре в самото правителство. А до този фатален удар за доскоро незаменимия "Мозък на Борис" и архитект на кампанията за напускане на Европейския съюз, е дошъл след сблъсък между него и Саймъндс относно поста на шеф на кабинета на министър-председателя.
От една страна кръгът около Доминик Къмингс е искал да прокара за поста да бъде сложен именно Лий Кейн, докато половинката на Джонсън е решила да бъде прътът в колелото на това назначение.
Тя е поискала премиерът да избере друг кандидат за ключовия пост, защото той има спешна нужда от по-добър съветнически екип, ако иска да продължава да управлява страната и след края на Брекзит.
"Кой би помислил, че Кари Саймъндс ще бъде тази, която ще издърпа щетите на недостатъците на Къмингс, Кейн и компания", коментира пред "Гардиън" депутат от Консерваторите, пожелал да запази анонимност.
Сегашният стил на комуникации на правителството, изпъстрен с остри конфронтации, не се харесва не само на Саймъндс, но и на мнозина от министрите в кабинета. Тя обаче е първата, която има пряк достъп до неговото внимание, достатъчен за да го убеди, че сегашната администрация се управлява по погрешен начин и във вреда за самата власт.
Според кръга около Саймъндс властта на Доминик Къмингс е довела до това в кабинета на премиера да се развие силно "мачо културата", като някои съветници от женски пол бяха отстранени на един или друг етап от управлението на Борис Джонсън.
Друг момент, който се намира за притеснителен, е "манията" на Къмингс да реформира механизмите на държавното управление и на държавната администрация - нещо, с което вбесява както парламента, така и самата администрация.
Коренно противоположна е стратегията на Саймъндс. Според нейните поддръжници в парламента, тя цели приближаването на "Даунинг стрийт" до парламентарното мнозинство на торите.
Истинският коз на половинката на премиера обаче идва от критиките, които правителството получава за реакциите си срещу коронавируса. Къмингс успя да се превърне в черна овца за обществото и медиите, когато по време на първата вълна на заразата, пренебрегна всички предписания на властите.
Тогава стана ясно, че той и жена му (която по това време има коронавирус) са пропътували 260 мили от Лондон до Дъръм, за да оставят детето си на родителите му. Имаше сведения, че по време на карантината Къмингс е пътувал поне още веднъж.
При този гаф Борис Джонсън застана зад съветника си и го подкрепи, но общественото мнение се настрои остро срещу двамата. Това според Саймъндс обаче е било грешка, наред с още редица други комуникационни недоразумения, които са провокирали негативни реакции срещу правителството.
Сега тя е изградила около себе си малка коалиция, която да засили допълнително нейното влияние и да спомогне да отреже пътя на Къмингс към ухото на премиера.
Според британските медии в тази си кампания срещу главния съветник на Джонсън, тя е била подкрепена от дългогодишната му съветничка още от мандата му като кмет на Лондон - Мунира Мирза, която ясно е изразила опозицията си срещу назначаването на Кейн за шеф на кабинета.
Друг ключов съюзник се оказва Алегра Стратън - бивш журналист в редица британски медии и настоящ висш прессекретар на правителството, която стана и лице на брифингите на "Даунинг стрийт".
Включването на Стратън в екипа на премиера е било един от първите удари срещу Кейн, като нещата са били уредени така, че тя да отговаря директно пред Джонсън, заобикаляйки по този начин шефа на отдела по комуникации.
Тъй като популярността на министър-председателя намалява покрай всички проблеми, пред които е изправена Великобритания в момента, той става все по-зависим от ефективните комуникатори, които да пазят подкрепата за управляващите.
А според кръга около Саймъндс това няма как да се случи с агресивния и конфронтационен стил, който Къмингс и Кейн спазват.
Така те са на път да си заминат след Нова година, освобождавайки пространство за нов екип, който да действа в по-голяма кондиция с парламента и с Консервативната партия. Нов екип, който да е подчинен на младата дама до премиера.
Самата Кари Саймъндс, подобно на Борис Джонсън, идва от света на мощната британска преса. Баща ѝ, Матю Саймъндс, е работил за The Telegraph, преди да стане един от основателите на The Independent.
Тя вече е създала ниша за себе си в обществения живот като силен и отявлен защитник на правата на животните. С това тя може да тласне правителството към прилагането на повече екологични политики.
Кари вече е оказала влияние върху правителствената политика по тези въпроси, след като правителството промени изискванията за третиране на добитъка, което се оказа препъникамък за преговорите за търговска сделка със САЩ.
Това вече показва т.нар. от британската преса "Ефект на Саймъндс" - начинът, по който годеницата на премиера влияе пряко върху политиките и бъдещето на страната, след като вече изигра немалка роля за това по какъв начин изглежда Борис Джонсън.
Откакто двамата са заедно той видимо отслабна, а стилът му на обличане и визията му (поне пред медиите) вече не са толкова хаотични и небрежни.
Междувременно експертите очакват нейното влияние само да расте. През април 2020 г. тя роди първото си дете (и пето за Джонсън), а захватът, който има върху премиера се усеща все по-силно. И Доминик Къмингс беше този, който първи усети твърдата му страна.
Уважаваното издание The Article нарече това "Нощта на дългите токчета" - препратка към чистката в Националсоциалистическата партия на Германия през 30-те. До какво обаче ще доведе това?
Следващите месеци ще са показателни за ефекта от действията на Кари Саймъндс - дали ще са само искра, която да угасне бързо под вече установената среда, или ще е истински завой към нов тип политика за Борис Джонсън? На "Даунинг стрийт" определено ще е интересно.