По официални данни на Пхенян в Северна Корея няма коронавирус. Доказателство за тази крайна увереност е и мащабният военен парад, който лидерът Ким Чен Ун организира на 12 октомври и на който бяха показани някои от последните достижения на севернокорейското военно дело.
Посланието на КНДР към света е ясно - през последните години опитите на САЩ и Европа да спрат въоръжаването на Пхенян са напълно неуспешни.
Нещо повече - ситуацията само се влошава, защото Северна Корея представя все по-нови и по-опасни оръжия.
Междуконтинентална балистична ракета - това е едно от най-застрашаващите изобретения, които се видяха по време на парада. Лично Ким Чен Ун го определя като важна стратегическа част от арсенала на КНДР, а според експертите тази ракета е по-голяма и по-мощна от всички други, които Пхенян е тествал досега.
Камионите, от които се изстрелва оръжието, също са сред най-големите, които специалистите са виждали до момента.
Тази мобилност на ракетите означава, че в случай на война Северна Корея може доста бързо да изкара ракетите от бункерите си и да ги вкара в употреба. Огромните размери на ракетата от своя страна предполагат, че тя ще може да пренася по няколко оръжия наведнъж и, евентуално, да поразява повече от една цел.
А подобна междуконтинентална ракета, която пренася конвенционално или ядрено оръжие, може да засегне произволно избрана точка както в Европа, така и в Северна Америка.
Минусът на този тип ракети е, че се движат с гориво и отнема време да бъдат заредени, макар че този минус веднага се превръща в плюс за потенциалните държави-мишени, тъй като им печели време да отреагират и унищожат ракетата, още преди да е отлетяла.
При вида на междуконтиненталните ракети и гигантските камиони, които ги превозват, много международни наблюдатели се зачудиха какъв ли е капацитетът на Пхенян за производство на още от същия арсенал.
Според Мелиса Ханхам, директор на Open Nuclear Network, не ракетите, а именно камионите са истинската новина от военния парад.
Пред "Вокс" тя обяснява, че допреди събитието е било ясно, че КНДР разполага с общо шест камиона за изстрелване на ракети.
На парада обаче се виждат четири камиона, които пренасят вече познати ракети с широк обсег, и четири камиона с новите междуконтинентални ракети. Освен това тези осем превозни средства са различни от тези, които Пхенян внася от Китай.
Ханхам уточнява, че или Северна Корея успява да внесе части или цели камиони, най-вероятно в нарушение на международните санкции, или вече има капацитета и възможността да произвежда собствени превозни средства за ракетите си.
Последното означава, че КНДР е построила фабрики за целта, а въпросните съоръжения са останали извън полезрението на чуждестранните разузнавания. Ако Пхенян действително разполага със завод, в който да прави камионите, необходими за превозване и изстрелване на ракети с голям обсег, то в близко бъдеще камионите от осем могат да станат поне два пъти по толкова, а това вече е крайно притеснително.
Но заплахата с военната мощ на Северна Корея не е само към Запада, а и към Южна Корея.
На кадрите от парада се виждат и по-малки ракети с малък до среден обсег, които може и да не засегнат далечните врагове на Пхенян, но спокойно могат да уязвят Сеул. И докато ядрената програма на КНДР привлича най-голямо внимание, по-малките оръжия като тези ракети незаслужено се пренебрегват като заплаха.
Подобно на камионите от парада, тези оръжия не са нещо, което експертите са виждали преди това. Знаеше се, че Ким Чен Ун разполага с ракети с малък обсег, но се смяташе, че те са с твърде много дефекти и не представляват опасност за Южна Корея.
Скот Лафой, специалист по балистичните ракети, предполага, че към новите малки ракети е добавена по-съвършена GPS навигация за по-точно поразяване на целите.
Той допълва, че подобна фина навигация се предполага, че ще се използва за поразяването на много точно набелязани обекти като например квартал в определен град. Не е трудно да се предположи, че в този случай мегаполисът Сеул, който има над 25 млн. жители, не е в безопасност.
Всъщност именно Южна Корея реагира първа на военния парад, състоял се в Пхенян.
Сеул е против такава брутална демонстрация на военна сила, но не по-малък проблем е информационното затъмнение около коронавируса в КНДР. Южна Корея за пореден път затяга строго мерките в борбата си с пандемията, а в същото време никой на събитието в севернокорейската столица не носи маска, включително и Ким Чен Ун.
В същото време южнокорейските гранични власти редовно залавят бежанци, които се опитват да преминат от Севера в Юга, което до голяма степен обезсмисля усилията на здравните власти в Сеул.
Извън заплахата от разпространение на коронавируса извън КНДР ги има и опасенията доколко Ким Чен Ун е готов да използва новите си военни играчки и дали всъщност всички тези демонстрации на мощ не са само опит на Пхенян да отмени поне част от свирепите международни санкции, на които е подложен.