Ел Синдикадо - или Синдикатът - е предполагаемото име на "тайно братство" в редиците на армията на Мексико, което има известно влияние върху правителството на страната.
Колко контрол? Очевидно достатъчно, за да може тази група от елитни генерали успешно да уреди освобождаването на генерал Салвадор Сиенфуегос Зепеда от страна на американските власти.
Сиенфуегос, бивш мексикански министър на отбраната между 2012 и 2018 г., беше арестуван на 18 октомври в американския град Лос Анджелис по обвинения в трафик на наркотици. Прокурори и служители на американската Агенция за борба с наркотиците (DEA) изграждат солидна основа за дело срещу него на база прихванати разговори и съобщения на телефона му.
Доказателствата сочат, че Ел Падрино (исп. Кръстникът), както Сиенфуегос е познат на контактите си в престъпния свят, в замяна на подкупи е помогнал на мексиканския картел Н-2 да прехвърли хиляди килограми кокаин, хероин и метамфетамин в САЩ.
"Дейли Бийст" цитира свои източници, според които могъщия Синдикат, съставен от пенсионирани и активни генерали - включително и други бивши министри на отбраната - още в деня на ареста е предприел стъпки да подкопае обвиненията на американските служби и да гарантира завръщането на Сиенфуегос в Мексико.
72-годишният генерал е арестуван, докато е на почивка със семейството си в Калифорния, а едва часове след това Синдикатът е изпратил свой представител пред вратата на настоящия ръководител на мексиканската отбрана Луис Кресенсио Сандовал, твърдят мексикански медии.
Посочва се, че става дума за офицер с опит в борбата с картелите в Северно Мексико, който е и близък приятел на Сандовал, а предаденото от него съобщение гласяло, че някои от най-висшите представители на армията "няма да стоят с кръстосани ръце", докато чуждо правителство руши публичния им образ.
Инструкциите към военния министър Сандовал са били да предаде съобщението на президента на страната Андрес Мануел Лопез Обрадор, твърди изданието "Емекис". С времето генералският натиск се засилва, след като арестуваният Сиенфуегос е прехвърлен в затвор с максимална сигурност в Ню Йорк.
"[Синдикатът] приложи много сериозен натиск над [президента Обрадор], за да убеди той от своя страна Тръмп да освободи Сиенфуегос", казва д-р Раун Бенитез-Манаут от Националния автономен университет на Мексико.
По думите му натискът се е изразявал в заплахи, че "военните ще се приберат в казармите и повече няма да работят съвместно със Съединените щати".
Мексиканският президент първо заема страната на DEA, но след това предполагаемо е склонил да се съгласи с генералите си. От администрацията му препращат заплахата за прекратяване на двустранната кооперация в областта на опазване на реда на американския главен прокурор Бил Бар. Така се стига до освобождаването на Сиенфуегос и връщането му в Мексико. Обвиненията са свалени.
BBC посочва, че пред съда в САЩ прокурорите изтъкват, че освобождаването на генерала е свързано с "двустранните отношения" с Мексико.
Корумпирана "военна хунта"
Този случай показва как милитаризирането на войната срещу наркотиците в Мексико е подсилило въоръжените сили, докато същевременно е намалило властта на демократично избраните управници. Армията участва в борбата с организираната престъпност в Мексико от 2006 г. насам, но ролята ѝ се увеличи значително след като Обрадор пое властта през 2018 г.
"[Синдикатът] действа като военна хунта, която позволява наличието на цивилен президент, но те самите дърпат конците от сенките", коментира бившият служител на DEA Майк Виджъл.
Войници днес редовно се използват за охрана на пристанища и градски центрове, както дори и за големи строителни проекти - като новото международно летище в Мексико Сити. Виджъл прекарва по служба повече от десетилетие в Мексико. Сега той обвинява тамошната армия за това, че има "роля във всеки клон на правителството".
Представител на силите на реда в Мексико, под изискването да остане анонимен, сравнява Синдиката с "клан", на който мексиканският президент трябва да се "подчинява сляпо и напълно от страх от преврат срещу него".
Допълва, че армията винаги е действала "независимо и в защита на своите интереси", а влиянието им върху президента е такова, че той да трябва да се съобразява с исканията им.
Растящата власт на армията в Мексико обаче не се превръща в победа в картелните войни. Вместо това броят на смъртните случаи в страната расте през последните години. Само за първите 10 месеца на 2020 г. е имало 29 182 убийства, което прави тази година една от най-смъртоносните в историята на страната.
В същото време някога безупречния имидж на военните е почернен. През последните години неколкократно въоръжените сили са обвинявани за нарушения на човешки права и незаконни убийства. В това число влиза и убийство на 16 цивилни през 2015-а и изчезването на 43-ма студенти в провинцията Гереро. Това се случва в периода, в които Сиенфуегос е министър на отбраната.
Д-р Робърт Бънкър е директор изследвания в института за стратегически изследвания "Фючърс". Той сравнява мексиканския Синдикат с Картел де лос Солес във Венецуела, за който също се предполага, че се движи от някои от генералите в страната.
По думите му офицерските групи в авторитарни армии или такива в преход, каквато е мексиканската, са "корумпирани и печелят сериозно от незаконната икономика".
Това е една от причините службите в САЩ да предпочитат да работят с по-малките, но елитни мексикански морски пехотинци. На тях се гледа като по-малко корумпирани от парите на картелите, поради което те традиционно се използват вместо армията за лов на наркошефове, обяснява Бънкър.
Какво предстои за Ел Падрино?
Администрацията на президента Обрадор обещава, че ген. Сиенфуегос ще бъде съден справедливо, но съмненията остават. Бившият служител на DEA Виджъл посочва, че Мексико никога не е разследвало генерала, нито там са му повдигани обвинения.
Според него дори да се стигне до съд, изходът от делото ще е спорен, тъй като успеваемостта на федералните прокурори в съда е по-малко от 5 процента.
"Той ще е свободен човек и ще бъде лицето на корупцията и безнаказаността", коментира Виджъл.
Според него една от причините Синдикатът да се намеси в случая е, че така генералът не може да издаде своите съучастници в опит да си издейства споразумение с американските власти.
Виджъл твърди, че прихванатите съобщения от телефона на Сиенфуегос показват, че той се е опитвал да набере съратници сред военните, които да помагат за защитата на операциите на картела H-2 и прехвърлянето на наркотици от мексикански щати през американската граница. А това тези имена от армията да бъдат разкрити може да е "бедствие за институцията".
Службите в САЩ са предоставили събраните доказателства по случая на колегите си в Мексико. Но тъй като съобщенията са прихванати от чуждо правителство, няма гаранция, че съдиите в Мексико ще ги приемат. Директорът във "Фючърс" Бънкър се съмнява, че Сиенфуегос ще бъде осъден, тъй като това би било петно върху армията като институция.
Бенитез-Манаут е съгласен с тази гледна точка. По думите му в Мексико преобладава мнението, че съдиите ще помогнат на генерала и няма да има обвинения срещу него.
Преподавателят посочва, че заради силата, влиянието си и уважението в мексиканското общество командирите на най-високи постове в армията понякога смятат, че са над закона. "За тях това не е безнаказаност, а е право", коментира Бенитез-Манаут.
Друг мотив случаят да бъде пометен под килима е нуждата армията като цяло да запази имиджа си на почти свещен субект - такъв, който не е податлив на влиянието на наркотрафикантите. Според Виджъл усилията на армията по освобождаването на Сиенфуегос са били, за да се "запази илюзията, че те и правителството нямат връзка с организираната престъпност".
Това обаче може да навреди на връзките със САЩ в областта на борбата с организираната престъпност. А от липсата на доверие помежду им ще спечелят само картелите.