Това е от онези места, които изглеждат почти нереални - замък, кацнал на 123-метрова отвесна скала, и запушващ входа на огромна пещера.
Замъкът Предяма обаче е съвсем истински и се намира в историческия регион Карниола в Югозападна Словения. Това чудо на ренесансовата архитектура, което сякаш се е материализирало от "Игра на тронове", е напълно завършено около 1580 г. и "величествено" е дума, която не може да опише напълно вида му.
Историята зад замъка обаче е не по-малко впечатляваща.
В центъра ѝ е ексцентричен барон на име Еразъм фон Луег, който се изживявал като Робин Худ, крадящ от богатите и даващ на бедните. Някъде през 1480 г. Фон Луег убива в дуел граф Папенхай, маршал от Хабсбургския двор, а в знак на отмъщение замъкът е обграден от немския император Фридрих III.
Войниците си мислили, че така обричат барона на бавна гладна смърт, но те не подозирали, че под Предяма има сложна мрежа от скрити тунели, които му позволявали да внася провизии и да се снабдява с дъждовна вода.
Нещо повече, Фон Луег започнал открито да се подиграва на своите недоброжелатели, като им изпраща ту кошници с пресни череши, ту колбаси, ту млечни продукти.
Краят на барона обаче идва и то по доста абсурден начин - уцелва го гюлле, докато е в тоалетната. Впоследствие Предяма преминава във владенията на семейство Виндиш-Грац.
Видът на замъка е възстановен години след обстрела с гюлета, а през 80-те години на XVI век са добавени финалните щрихи и последните кули, запазени и до днес.
Фамилията Виндиш-Грац използва замъка като ловна хижа, но по-любопитното е, че на техния семеен герб е изобразен вълк, доста подобен на печата на фамилия Старк от Game of Thrones.
След Втората световна война обаче той е национализиран и превърнат в музей за радост на любопитните туристи. Тъй като в пещерата зад сградата живеят много прилепи, по време на техния зимен сън и размножителен период посещенията са забранени.
Писателят Джордж Р. Р. Мартин също лично е посещавал Предяма през 2011 г. и не крие изумлението си от гледката.
В своя блог авторът пише, че това е "най-забележителният замък, който някога е виждал" и признава, че съжалява, защото в книгите му няма точно такава впечатляваща сграда.
Разбира се, интериорът на замъка е по-скоро пример за ренесансова простота, отколкото за аристократичен лукс и разкош.
Една от най-силните страни на Предяма се оказва и сериозна слабост откъм удобнството. Макар че замъкът е бил напълно непревземаем за времето си до голяма степен заради наличието на скрита пещера, именно тя прави стаите и подземията му твърде влажни и усойни.
Но това само подпомага цялостното усещане, което тази внушителна постройка носи. В унисон с неприветливия вид, мястото е снабдено и с тъмница и стая за мъчения, скрити зад дебели тежки врати.
Единственото добре отоплено помещение е трапезарията, която се грее от пещите на кухнята. Богата е и колекцията от средновековни и ренесансови оръжия, щитове и брони. Всяка пролет в Предяма се организира възстановка на събитията около смъртта на барон Еразъм, както и рицарски дуели и празник на ренесансовата кухня.
Със замъка са свързани и редица суеверия, много от които са доказано неверни. Тъй като пещерата предизвиква уникално завихряне на въздуха, заради шумовете из коридорите и стаите се смятало, че Предяма е обладана от духове.
Според разказите на туристи звуците били най-отчетливи в залата за изтезания и към тоалетната, където загинал баронът. Там шумовете преминавали в силни стенания. През 2020 г. екип на Discovery обаче прави предаване за Предяма, в което доказва, че въпросните звуци се дължат на вятъра.
Въпреки че Джордж Р. Р. Мартин не успява да вкара словенския замък в своя епос, Предяма се появява в редица други произведения на изкуството.
Голяма част от клипа на група Laibach - "Sympathy for the Devil" - е снимана в замъка и в пещерата зад него. Предяма служи и за декор на немалко словенски филми и музикални клипове и е въпрос на време холивудските режисьори да надушат неговия потенциал.
Не на последно място Предяма е отличен и в Книгата с рекордите на Гинес като най-големия замък на света, построен в пещера.