Дезинформацията и фалшивите новини са проблем, с който светът се бори от години, но с появата на коронавируса изглежда, че нещата започват да излизат извън контрол. Въпреки това обаче Facebook успя да блокира един от най-големите източници на дезинформация, свързана с коронавируса.
От социалната мрежа закичват с тази титла сайта Natural News, който открай време е известен в САЩ с разпространението на фалшиви новини, е използвал материали от ферми за тролове, намиращи се в Северна Македония и Филипините (традиционни хъбове за разпространение на скандални новини и конспиративни теории в последните години).
Освен това сайтът се оказа и един от най-големите разпространители на конспиративното 26-минутно видео, озаглавено Plandemic, което се появи в редица социални мрежи в началото на май. В него изреждат и комбинират редица конспиративни теории, свързани с това, че коронавирусът е част от разработен от американското правителство план за контрол над обществото чрез ваксини и чипиране.
Освен това от Facebook успяват да засекат и чуждестранни тролове, постоянно споделящи съдържание от Natural News, известен също с антиваксърската си пропаганда, неверните конспиративните напоследък теории за 5G мрежата и Бил Гейтс. Троловете използват и публикации от дъщерните му сайтове NewsTarget и Brighteon, в опит изкуствено да разширят обхвата си.
"Премахнахме само страниците заради разпространението на спам и злоупотребяваща информация, а не съдържанието, което публикуват. Причината е, че те заблуждават хората с популярността на постовете си, реализирани от ферми за създаване на съдържание на територията на Северна Македония и Филипините", казват от социалната мрежа.
Действията на Facebook в тази посока са част от рутинната мярка срещу спам мрежите, а официалната страница на Natural News е била блокирана още миналата година. Сайтът обаче успява да заобиколи забраната като публикува информация в групите си за дезинформация Amazing Cures и GMO Dangers, които имат стотици хиляди последователи.
След това свое разкритие Facebook забрани на всички свои потребители да споделят линкове от Natural News и останалите му дъщерни сайтове.
Собственик и управител на конспиративния сайт, който се нарежда сред първите в класацията за дезинформация на здравна тема, е Майк Адамс, известен като доставчик на хранителни добавки.
През април миналата година Natural News публикува провокативен материал, с твърдението, че причината да не се намира лек за рака е свързана с това, че индустрията е твърде заета да печели пари. Тази информация провокира след себе си отново необоснованата конспиративна теория - лекарство има, но то се крие. Въпросната статия успя да събере около 5,4 милиона споделяния, коментари и реакции, повече от които само във Facebook.
В продължение на 25 години Natural News разпространява хиляди материали, които съдържат фалшиви новини и конспиративни теории, отхвърлящи по различен начин научните доказателства. Facebook го забранява в мрежата си още през 2019 г., когато последователите му са наброявали близо 3 млн., а причината е използваната от него подвеждаща или неточна информация.
Неправителствената организация Avaaz, която се бори срещу дезинформацията в онлайн пространството, представи проучване, с което твърди, че Natural News отбелязва нови ръстове и то след забраната му още миналата година. Това се случва благодарение на създадените в социалните мрежи групи, продължаващи да разпространяват спам и невярна информация.
"Въпреки че сайтът беше свален той успя да достигне до стотици милиони хора, използвайки цяла вселена от страници, които разпространяваха тази дезинформация", казва Лука Никотра - старши изследовател в Avaaz.
Организацията открива, че през последната година съдържанието на Natural News в социалните мрежи достига до повече хора, отколкото това на Световната здравна организация и Центъра за контрол и превенция на заболяванията.
Според Никотра ходът на Facebook да забрани линковете към сайта е много смел, а той самият е доволен от основната стъпка на социалната мрежа, с която успява да "пресече" това, което по думите му представлява сериозен дезинформатор.
Според него обаче трябва да се работи повече в тази посока, за да може потребителите да се чувстват защитени.