Руската пълномащабна инвазия в Украйна навлезе вече в третата си година на фона на продължаващо статукво по фронтовата линия.
Победата на силите на Кремъл в Авдеевка показа, че ако Москва иска да победи в тази война, това няма да стане директно на бойното поле.
Жестоките боеве в малкия град в центъра на Донецка област са свидетелство, че войната няма изгледи да излезе от окопната си фаза - поне не и ако нещо не се промени значително.
Затова и Русия започва да използва други "оръжия".
Въпреки че някои от рупорите на Кремъл усилено говорят за ядрено оръжие, подобен ход не би бил в услуга на Русия - заплахите с тях работят донякъде, но реалното използване на атомна бомба може да настрои много иначе неутрални или умерено приятелски държави срещу режима в Москва.
За сметка на това Владимир Путин има на разположение едно друго оръжие, с което да удари в самото сърце на Европа, като същевременно с това ръцете му останат чисти - мигрантите от Африка.
Миналата седмица британският в. "The Telegraph" разкри, че Русия използва частни милиции в Африка, за да контролира и насочва мигрантски вълни към Европейския съюз.
Влиянието на Кремъл върху редица страни в Северна и Централна Африка не е новина за никого.
Групата "Вагнер" на покойния Евгений Пригожин успя да си осигури множество важни договори с правителствата в Мали и Централноафриканската република. За руски войници се знае още в Либия, Буркина Фасо и Мозамбик.
The Telegraph твърди, че има достъп до разузнавателни документи, в които се описват плановете на Русия да се създаде "силна гранична полиция от 15 хил. души", в която да влизат бивши милиции от Либия. Целта на тази "гранична полиция" ще е да контролира потока от мигранти.
Според цитиран от изданието източник от британското разузнаване, целта на Кремъл в случая е да окаже натиск върху Европа, особено по време на предизборни кампании.
"Ако можете да контролирате маршрутите на мигрантите към Европа, тогава можете ефективно да контролирате изборите, защото можете да ограничите или наводните определен район с мигранти, за да повлияете на общественото мнение в решаващ момент", коментира неназованият разузнавач.
За много експерти по сигурност това не е новина, тъй като още от времената на Пригожин неговите наемници от "Вагнер" са влияели на потоците от хора към Европа с цел увеличаване на нестабилността на континента.
Руските наемници са спомагали за изблиците на насилие в части от Африка под техен контрол, а също така физически са подгонвали бегълците, насочвайки ги към ЕС. Допълнително оттам са оказвали и подкрепа за контрабандистите, занимаващи се с трафик на хора.
Според Робърт Джерик, бивш министър на имиграцията, Русия има опит с това да "въоръжава" мигрантите, за да оказва натиск върху европейските държави, като той дава за пример ситуацията от преди няколко години на границата на Беларус с Полша и Литва.
По думите му руските сили в Африка в момента целят да изострят нестабилността в регионите на Магреб и Сахел чрез използване на проксита - местни милиции, които получават финансиране и оръжия от Москва.
"Москва разбира много добре, че бежанците не са добре дошли в Европа, но в същото време ЕС има дългогодишна политика на предлагане на убежище", коментира Руслан Трад, изследовател от платформата DFRLab към Атлантическия съвет, в публикация във Facebook.
"В този смисъл, Кремъл използва европейските принципи срещу ЕС. Неслучайно руските сили обръщат толкова голямо внимание на миграционните потоци, а Африка представлява идеална възможност за оказване на натиск върху ЕС", добавя той.
Според него Руската федерация има три основни цели в Африка:
- контрол върху търговските пътища и ресурсите, които използва за укрепване на икономиката си и заобикаляне на санкциите;
- укрепване на местните правителства (предимно хунти), като ги дистанцира от западните си съюзници, но в същото време не се задълбочава във вътрешните проблеми на тези правителства;
- контролиране на миграционните процеси, като миграцията се използва като оръжие и средство за натиск.
Междувременно The Telegraph посочва, че първоначалните планове на Кремъл за създаване на либийска милиция са се провалили, тъй като предвидените плащания през "Руско-либийския културен институт" в Москва така и не са били осъществени.
Това обаче не означава, че Русия не действа по въпроса по други начини.
Хиляди наемници от "Вагнер" се бият в гражданската война в Либия поне от 2019 г. на страната на генерал Халифа Хафтар, като групата има крепост в региона и е успяла да си създаде съюзи и приятелства.
Италианският вицепремиер и външен министър Антонио Таяни коментира наскоро, че правителството в Рим разполага с разузнавателна информация, според която руските наемници "са много активни и са в контакт с трафиканти на мигранти и с милиции, които са заинтересовани от трафика на мигранти".
Неговото правителство обвини "Вагнер" за отбелязания миналата година рекорден ръст в броя на мигрантите, пресичащи Средиземно море. От Рим обвиняват руските сили във водене на "хибридна война".
По данни на граничната служба на ЕС "Фронтекс" за миналата година са отчетени 380 хил. незаконни преминавания - най-високият брой от 2016 г. насам. От тях жените и децата са едва 20%, сочат данните.
"Фронтекс", както и правителствата на редица държави в Европа са наясно с възможността Русия да засили натиска чрез мигрантските потоци.
Европейският парламент е в процес на приемане на процедура, която да гарантира спешното управление на миграцията. Един от фокусите там ще е справянето именно с влиянието от трети държави, които насърчават миграцията.
Засега обаче тези процедури още не са се случили, а с идването на изборите за Европейски парламент и редицата важни избори, които предстоят в европейските държави през следващите няколко години, миграцията може да се окаже тежко оръжие в ръцете на Русия.
Невъзможността на държавите от ЕС да постигнат качествена интеграция на бежанците от Близкия изток и Африка доведе до увеличаване престъпността в някои държави, като най-ярък пример за това е Швеция.
В Западна Европа недоволството спрямо мигрантския натиск е силно, а в Германия доведе до нов възход на радикалната партия "Алтернатива за Германия" (AfD), за която се знае, че поддържа тесни връзки с Русия.
Засилването на подобни партии и в други държави и още повече - потенциалното им влизане във властта, може да доведе до охладняване на подкрепата, която ЕС дава за Украйна - като пари и оръжия.
Едва тогава силите на Москва могат наистина да изтощят противниците си от Киев и да притиснат Украйна да се поддаде на руските искания.
Никой обаче не може да гарантира дали тогава руските искания няма да се увеличат и Кремъл да започне да бие тъпаните на войната и по други граници.