Американските военноморски тюлени са нареждани сред най-елитните подразделения специални части в света. Името им Navy SEALs представлява акроним от думите Sea, Air, Land, което означава, че дори тюлените да идват от морето, те са способни да работят добре във всяка среда.
Подобно нещо изисква почти нечовешка физическа издръжливост и неслучайно корпусът прилага една от най-взискателните програми за селекция на кандидати.
Централно място в нея заема така наречената "Адска седмица", която представлява едно почти невъзможно изпитание за физическа и психическа издръжливост, толерантност към болка и студ и способност за работа в екип при висок стрес и лишаване от сън.
Преди всичко обаче тества решителността и желанието на всеки кандидат.
Доказателство за бруталността на това изпитание е смъртта на Кайл Мълън, който в началото на тази година умира кашляйки кръв няколко часа след като успява да завърши успешно теста при своя пореден опит.
Официалната причина е пневмония, но обстоятелствата все още остават неясни, а целият случай предизвика огромна дискусия относно трудността на "Адската седмица", която принуждава кандидатите да взимат опасни стимуланти, за да могат да преминат напред в процеса по селекция.
Самият той продължава около година, а неговата първа част представлява 24-седмичен курс за физическа и психическа подготовка, разделен на три фази.
Първата от тях е свързана с физическата подготовка, втората е курс за провеждане на задачи във вода, докато финалната представлява обучение за работа с експлозиви, ориентиране и други тактически умения.
Истинското изпитание обаче са първите седмици, където курсантите се научават да работят като екип при все по-трудни физически и психически условия.
Именно през този етап приключва мечтата на повечето ученици да станат тюлени и в края на който ги очаква "Адската седмица".
Тя продължава от неделя вечерта до петък сутрин в последната седмица от първа фаза, като включва в себе си различни тестове по бягане, плуване, гребане, носене на лодки над глава и всякакви други неща, като всичко се случва на открито във вода, пясък или кал и при 4 часа сън на денонощие.
По време на "Адската седмица" кандидатите се хранят редовно и консумират по няколо хиляди калории на ден, но въпреки това почти всички губят тегло.
Идеята на цялото изпитание не е да отсее най-силните или пък най добрите плувци и бегачи. Обикновено остават тези, които показват най-добри умения да мислят, вземат разумни решения и действат функционално в екип, когато са лишени от сън, близо до хипотермия и дори халюцинират.
Някои от изпитанията са импровизирани и в един момент всички участници може да са дълбоко заспали, докато в следващия вече правят лицеви опори и коремни преси на фона на картечна стрелба, докато инструктори крещят и ги ритат в корема.
Други изпитания пък представляват планирани събития, които се провеждат още от самото създаване на корпуса на военноморските тюлени.
Едно от тях е наречено "Около света" и представлява 12-часово състезание по гребане в открито море, при което победителят печели няколко часа сън. Друго събитие пък представлява 15-часов маратон от упражнения и тестове в кално поле.
Едно от най-тежките изпитания обаче е носене на лодка. При него екип от шестима души носи върху главите си 150-килограмова надуваема лодка в продължение на няколко километра.
"Целта на "Адската седмица"е да разкрие истинската същност на човек", разказва за The Insider бивш тюлен и настоящ инструктор. "Само когато едва си успял да спиш в продължение на пет дни, докато през цялото време правиш брутални изпитания мокър и целия в кал и пясък, можеш да разбереш кой си."
В края на седмицата обикновено остават не повече от 25% от всички кандидати. Много от тях се отказват заради контузии и изтощение, като дори тези, които завършват, в много случаи имат сериозни фрактури, охлузвания или натъртвания.
"Мога ли да ти се доверя за помощ при най-екстремни обстоятелства? Все още ли ще си същия отборен играч, когато всичко наоколо е в пламъци? "Адската седмица" ни помага да разберем дали човек попада в тази категория", обяснява инструкторът."
"Трябва да ги пречупим, за да разберем дали си струва да ги изградим отново след това."
След случая с Кайл Мълън тази философия много вероятно ще трябва да се преосмисли.