Ако американците имат своя "Американска мечта", то това е "Мечтата за Калифорния" - да оставиш всичко, да се качиш на колата и да се пренесеш в Златния щат, където с много труд и талант да се превърнеш в уважавано име - дали в шоубизнеса, дали в Силициевата долина, или просто като служител в една от многобройните компании, чието седалище се намира там.
Слънчеви плажове, прекрасно време, млади, усмихнати и красиви хора - Калифорния се превърна в символа на най-доброто, което Америка може да предложи.
Но въпреки това в последните няколко години се наблюдава интересна тенденция - макар прираста на населението в щата да се запазва положителен, все повече хора напускат Калифорния.
Стимулиран първо от Златната треска, после от индустриалния бум и сондажите на петрол и полезни изкопаеми, след това от развлекателната индустрия, а в последните години и от големия технологичен бум, Калифорния се превърна в най-големия американски щат.
"Мисля, че Калифорнийската мечта се променя", казва Лорън Хеплър, икономически репортер в Cal Matters. Тя допълва, че вече идеята да отидеш в Лос Анджелис и да си изградиш живота и кариерата, тръгвайки от обикновен сервитьор, вече не е толкова реалистична, колкото е била някога.
Но ако това е причина да намалеят прииждащите към щата хора, то каква е причината местни хора да го напускат, отправяйки се към нови места? А това е устойчива тенденция, която се наблюдава през последните няколко години и особено отчетливо през 2018 г. и 2019 г., в които са регистрирани най-ниските темпове на ръст на населението в Калифорния от 1900 г. насам.
За подобно оттегляне на хората от Златния щат има множество причини, като много от тях зависят от това кого питате. Но ако трябва да се посочи един основен аргумент, вероятно мнозина бивши жители на Калифорния ще се съгласят, че това са цените - щатът е просто твърде скъп за живеене.
Постоянният прираст на населението, както и високите данъци, включително и данъкът върху доходите, който е най-висок сред всички американски щати (13,8% удръжка само за щата, извън допълнителната федерална ставка), съставят една среда на постоянно растящи разходи за живот.
За сметка на това много други щати, включително Тексас и Вашингтон, които са сред топ 5 на най-предпочитаните дестинации за бивши жители на Калифорния, нямат никакво щатско данъчно облагане върху доходите.
Пренаселването в големите градове винаги дава като функция солиден ръст в цените на имотите и на наемите. Допълнително редица местни данъци и такси оскъпяват още повече някои продукти и услуги, с което спомагат постоянното повишаване на необходимите средства за издръжка.
Така например малък двустаен апартамент в Лос Анджелис може да струва дори 3500 долара на месец, докато в Лас Вегас за 1000 долара по-малко човек може да си позволи далеч по-голямо жилище.
Това води и до сериозен ръст в бездомността. По данни на Института за изследване на политиките за борба с бездомността за последните 10 години хората без покрив в щата са се увеличили с 22%, а в Калифорния се намират общо 27% от всички бездомни хора в САЩ.
Този проблем води до засилване на престъпността и западане на някои квартали - нещо, което малко или много отблъсква хората от тях.
Съответно миграцията идва най-вече от хора от средната класа, за които животът в щата става твърде скъп и им струва все повече и повече, но все пак имат достатъчно средства, за да могат да си позволят инвестицията да се преместят.
Междувременно пандемията от COVID-19 накара още повече хора да се откажат от щата, смятат експерти.
Официално в периода от 1 юли 2019 г. до 1 юли 2020 г. Калифорния е добавила 21 200 души към населението си, но ако се погледне цялата 2020 г., се вижда, че данните не са толкова положителни.
Според тях броят на напусналите щата за 2020 г. е с 135 600 души по-голям от тези, които са се преселили в него. Това е едва 12-ият път от 1900 г. насам държавата има нетна миграционна загуба и третата по големина регистрирана някога.
Голяма роля за това има и пандемията. Калифорния е един от най-засегнатите щати като брой на регистрираните случаи на коронавирус. Ситуацията там е толкова сериозна, че макар щатските власти да са наложили най-строгите и стриктни противоепидемични мерки в страната, ситуацията не е под контрол.
А това, разбира се, доведе до онзи фактор, който се наблюдава и в цяла Америка - рязък ръст на безработицата. На фона на споменатите вече скъпи цени на живот, мнозина от онези, които загубиха работата си, са предпочели да се върнат по родните си места или просто да се преселят в друг, по-евтин и по-спокоен за живеене щат.
Други правят същото и без да са изгубили препитанието си заради пандемията - просто решават, че е дошло време да потърсят нещо по-достъпно за живеене, ако искат да имат възможност да живеят по-широко, да спестяват и да оставят на децата си някакво наследство.
Но не само хората предпочитат да се ориентират към друг щат, същото правят и някои компании. През 2020 г. Oracle, Palantir и Hewlett-Packard Enterprise бяха сред компаниите, които обявиха, че преместват централата си извън Калифорния, а през 2021 г. ги последва и Илон Мъск.
Основните проблеми, които компаниите имат с щата, са тежките регулации, засягащи редица аспекти от дейността им. Показателен беше примерът с напускането на Мъск и установяването му в Тексас.
Основна причина за спора между местните власти и южноафриканския бизнесмен бяха разпоредбите около коронавируса, според които се забранява на възобновяването на работата в завода на Tesla в окръг Аламеда поради избухването на коронавируса.
Тогава милиардерът заплаши, че ще оспори пред съда това решение и че ще премести компанията си в Тексас - нещо, което той вече малко по малко изпълнява.
Мъск и останалите предприемачи обаче не са единствените, които са ядосани на това как се управлява Калифорния.
Истината е, че от години насам щатът е син - управляван от демократи, които се фокусират върху регулации и прокарването на прогресивни политики. И за много по-консервативно настроени граждани това в един момент става прекалено.
В момента има няколко групи в социалните медии, посветени на това да се дават съвети за напускащите Калифорния. В тях предимно консервативни хора, разочаровани от управлението на щата и постоянно повишаващата се цена на живот, разменят опит относно добри локации за преместване, различни съвети как човек най-добре и най-чисто да приключи делата си в щата и т.н.
Най-често избираната дестинация се оказва Тексас - коренно различен като манталитет, но подобен като климат, този щат предлага много повече свобода и много по-малко данъчно бреме върху онези, които решават да се преместят.
Това, което притеснява обаче местните, а и част от консерваторите, които искат да оставят Калифорния зад гърба си, е възможността и иначе "твърдо червеният" Тексас да "посинее" политически от мигриращи демократи, които бягат от сложната ситуация в Златния щат.
"Много от хората не искат да се преместят някъде, където след 5-10 години ще имат същите проблеми поради същите политики, които са довели Калифорния до положението, в което се намира", коментира Тери Гилиъм (не режисьорът), администратор на групата "Да напуснеш Калифорния", която има по-консервативен характер, цитиран от SFGATE.
И въпреки това много хора от всякакъв произход решават да започнат на чисто - дали в Тексас, или в някой от съседните на Калифорния щати като Орегон, Аризона и Невада.
Крайният резултат е, че на практика Златният щат губи малко по малко средната си класа - учители, музиканти, инженери, хора от свободните професии и други решават да сменят средата. Промените засягат и много пенсионери, за които скоро се оказва, че спестяванията са недостатъчни за постоянно повишаващите се цени.
С други думи щатът губи онези прослойки, които изграждат неговия икономически гръб. И когато средната класа на една държава (или една провинция в случая) намалява, това няма как да не се усети и върху цялостния стандарт на живот.
Разбира се, все още въобще не може да се говори за "обезкървяване" на Калифорния. Въпреки това обаче тенденцията се очертава ясно - щатът губи хора, губи бизнеси и губи някои от големите си компании, които са и сред най-големите работодатели. А това се отразява и във финансови загуби.
Така че местните власти все в един момент ще трябва да обърнат внимание на тази ситуация, иначе рискуват нещо повече от това да се помрачи "Мечтата за Калифорния", рискуват тя по-скоро да се свързва с неудобство и дори кошмари.