Тийм детронира Джокович и е на полуфинал

Доминик Тийм ще срещне Рафаел надал на полуфинала Снимка: Getty Images
Доминик Тийм ще срещне Рафаел надал на полуфинала

Доминик Тийм записа категорична победа със 7-6(5) 6-3 6-0 над Новак Джокович на 1/4-финалите в Париж и детронира шампиона от 2016-а. Така австриецът достигна втори пореден полуфинал на Ролан Гарос, след като през миналия сезон бе спрян на тази фаза именно от Норле. Сърбинът не беше губил никога от 23-годишния Доминик и след баланс 5-0 срещу него в тура беше фаворит на букмейкърите, но прогнозите не се оправдаха. Тийм изигра много силен мач и не остави шансове на световния №2.

В третия гейм се стигна до три поредни точки за пробив за Тийм при 0-40. С два добри сервиса отрази първите, а след това Ноле демонстрира отлична защита, за да се добере до дюс. Австриецът обаче достигна и до четвърта възможност и показа невероятно търпение при едно безкрайно разиграване, за да пробие. Тийм обаче не успя да продължи инерцията и позволи рибрейк след слаб сервис гейм.

14 минути продължи петият гейм, след който Ноле поведе с 3-2, а веднага след това се възползва от нов гейм с много грешки на Доминик, за да го пробие отново. Две поредни двойни грешки и бекхенд в аут доведоха нещата до 15-40 в седмия гейм и в крайна сметка австриецът успя да си върне брейка от втората възможност. Последваха две спокойни подавания за сервиращите, а в десетия гейм Ноле пропусна два сетбола, след като дръпна с 15-40 на ретур.

Стигна се до тайбрек, в който Тийм осъществи минипробив още на старта, но след това направи двойна грешка и сбърка бекхенд, като Ноле от своя страна поведе с брейк. Поредицата грешки продължи с нови два минипробива и нов обрат – 3-2 за Тийм. Двамата размениха полетата при 3-3, след което австриецът записа първа точка на свой сервис. Ноле изпрати бекхенд по правата в аут за 4-5 и Доминик имаше два сервиса за затваряне на частта. При 6-4 обаче бе изненадан с перфектен ретур. Австриецът приключи сета с нов минибрейк след поредната грешка от бекхенд на Джокера.

Тийм обърна уводния гейм на втората част от 0-30, след което последва маратонски гейм, в който проби за 2-0. С гейм на нула брейкът бе затвърден и в този момент изглеждаше, че Доминик изцяло контролира случващото се на корта.

Ноле заигра по-авторитетно на свой сервис, но австриецът не позволи пробивът да бъде върнат и поведе с 2-0 сета след 6-3.

Нещата започнаха да изглеждат безнадеждни за Джокович, след като Тийм проби и затвърди за 2-0 в третия сет, а малко по-късно резултатът стана 0-40 в третия гейм, в който сервираше сърбинът. С добър ретур и поредната грешка от ракетата на световния №2 Доминик проби на нула. Серията му продължи с още два гейма и при 5-0 застана на линията да сервира за мача, връзвайки „геврек“ на шампиона от 2016 г.

На полуфиналите Тийм ще се изправи срещу Рафаел Надал, който изкара доста безгрижен работен ден на Ролан Гарос, след като Пабло Кареньо Буста се отказа от четвъртфинала им след 52 минути на корта. Световният №21 се оттегли заради разтежение в коремната област при резултат 2-6 0-2 във втория сет.