Британец вгорчи американското лято на Григор

Българинът, който бе поставен под №12 в основната схема, почиваше на старта, а в мача срещу британеца демонстрира, че още не се е настроил на вълна „хард“ след сезона на трева.

Григор Димитров не успя да защити точките си от миналата година, отпадайки във втория кръг на турнира Citi Open във Вашингтон след поражение с 4-6 4-6 от световния №82 Даниел Евънс. Българинът, който бе поставен под №12 в основната схема, почиваше на старта, а в мача срещу британеца демонстрира, че още не се е настроил на вълна „хард“ след сезона на трева.

Григор потегли трудно в мача и бе пробит още в първия гейм. Евънс стигна до точка за пробив при 30-40 и с хубав форхенд уинър по обратния къс диагонал от дъното на корта не остави шансове на първата ни ракета. Британецът затвърди, след което Григор взе първия си гейм в двубоя на нула. Постепенно Димитров покачваше нивото и изравни играта, което му помогна да си върне брейка изоставане за 4-4, след като при 30-40 вкара дълбок ретур от форхенд и затрудни максимално противника си.

Евънс натисна бекхенда на Димитров, за да поведе с 0-30 в деветия гейм, а малко по-късно Григор пресили форхенд, за да даде два скрити сетбола на британеца при 15-40. Българинът спаси първия, но при втория отново бе матиран след остър форхенд на световния №82. С двойна грешка за 30-40 Евънс даде възможност на Григор да си върне пробива и да се задържи в сета, но британецът стигна до равенство, а всичко приключи малко по-късно с ретур в аут на втори сервис.

Втората част започна обнадеждаващо за водещия ни тенисист, който взе убедително откриващото си подаване, а във втория гейм стигна до точка за пробив, но съперникът му удържа. Последва слаб гейм за Григор, изпълнен с грешки. Неточност от бекхенд даде нови две възможности за пробив на Евънс и Димитров му помогна с двойна грешка.

Световният №82 се измъкна от трудна ситуация благодарение на добрите си сервиси и затвърди за 3-1, след като бе изправен пред нов брейкбол.

Двамата си размениха по още един гейм, след което ситуацията на българина се усложни още повече. Седмият гейм започна с много неконцентрирана игра от нашия и при 0-40 Евънс имаше три скрити мачбола. С два добри сервиса и атака на мрежата Григор оцеля, но последва грешка от бекхенд, а после една и от форхенд на опразнения корт – 5-2 и сервис на Евънс за спечелването на двубоя.

Британецът набързо дръпна с 40-0 и вече се виждаше победител, но Димитров се вдигна на финален щурм и върна единия пробив изоставане след 5 поредни точки и 3 спасени мачбола. Последва гейм на нула за 4-5 и Григор седна за кратка почивка с надеждата, че може да осъществи обрат.

От втория си опит обаче 82-ият в света приключи мача на свой сервис от общо петия си мачбол. Григор направи 29 непредизвикани грешки срещу 22 на съперника и отадна едно стъпало по-ниско от миналата година, когато бе спрян от Стийв Джонсън.

Следващата седмица българинът ще участва на канадския Мастърс в Торонто.