Меси и Гризман не се разбират, този Челси е неразгадаем: 5 извода от вечерта в Шампионската лига

В може би най-емоционалния момент от цялата вечер, Аспиликуета свали капитанската си лента и избухна в дива радост заедно с целия "Стамфорд Бридж", защото си мислеше, че е вкарал пети гол за Челси срещу Аякс. Попадението обаче беше отменено с намеса на ВАР заради игра с ръка на Ейбрахам преди головия удар на капитана Снимка: Getty Images
Меси не показа добро разбирателство с Гризман срещу Славия Прага Снимка: Getty Images
Меси не показа добро разбирателство с Гризман срещу Славия Прага
На "Стамфорд Бридж" всичко започна с този автогол на Тами Ейбрахам в началото и продължи с повече от 90 минути пълна футболна лудост Снимка: Getty Images
Ашраф Хакими беше основното оръжие на Борусия срещу Интер и напоследък е най-опасният играч в отбора Снимка: Getty Images
Ливърпул свърши работата си срещу Генк в променен състав и без да се вложи максимално, но защитата продължава да поражда тревоги Снимка: Getty Images

Шампионската лига не спира да ни изумява с невероятни футболни спектакли в почти всеки кръг и снощи не беше изключение.

Видяхме едно супершоу в Лондон между Челси и Аякс с осем гола и преминахме през всевъзможни емоции заедно с феновете на двата тима.

Видяхме и епичен обрат в Дортмунд, където Борусия изоставаше с 0:2 на полувремето срещу Интер, но после смаза съперника след почивката, победи с 3:2 и направи група F още по-непредсказуема.

Обрат имаше и на "Местая", където Валенсия губеше с 0:1 от Лил след първите 45 минути, но през втората част вкара четири безответни гола.

На "Камп Ноу" също беше интересно, макар и голове да не паднаха. Барселона изигра поредния си слаб мач напоследък и завърши 0:0 със Славия Прага, като чехите играха храбро пред над 67 000 зрители в Каталуния и затрудниха максимално европейския гранд.

В група Е Наполи не успя да победи РБ Залцбург и отстъпи на Ливърпул първото място в групата. "Мърсисайдци" надделяха с 2:1 над Генк у дома, докато в Неапол срещата завърши 1:1, така че тимът на Юрген Клоп вече е с точка над Наполи и може да е спокоен за класирането си в следващата фаза.

Какво научихме и какво ще запомним от всички тези мачове? Вижте в петте извода от изминалата вечер в Шампионската лига:

1. От този Челси на Лампард може да се очаква всичко

След цялата лудост, разгърнала се пред очите ни на "Стамфорд Бридж", можем само да си пожелаем Шампионската лига да продължи да ни радва с толкова емоционални мачове. В последните години смайващите обрати се случваха предимно във фазата на елиминациите и в разстояние на два мача, но снощи Челси се върна от 1:4 до 4:4 за някакви си десетина минути.

Този отбор на "сините", воден от Франк Лампард, досега е най-забележителен със своята противоречивост. От него може да се очаква всичко. И вчера лондончани бяха ужасни в защита в доста моменти, Кепа беше несигурен на вратата, но отборът показа дух, вяра и вдъхновение, за да се измъкне от безнадеждна ситуация и да бъде толкова близо даже до победата.

Разбира се, преди всичко помогна тази странна ситуация в 68-ата минута, която доведе до втора дузпа за Челси и изгонването на двамата централни защитници на Аякс (като това на Фелтман за играта с ръка беше и крайно пресилено). А впоследствие, след отменения гол на Аспиликуета за 5:4, Челси допусна останалия с 9 души Аякс да атакува опасно и можеше все пак да загуби.

Непредвидимостта на тима прави и групата съвсем непредсказуема, още повече, че два кръга преди края Челси, Аякс и Валенсия са изравнени с по 7 т.

2. Меси и Гризман не се разбират

В лагера на Барса настояват, че звездата Лионел Меси и новото попълнение Антоан Гризман имат съвсем нормални отношения извън терена. Но на терена те все още не се разбират и това си пролича и при домакинството на Славия Прага.

Обичайният партньор на Меси в атака Луис Суарес отсъстваше заради контузия и в нападение излезе триото Лео-Гризман-Усман Дембеле.

И макар че Меси и Гризман престояха на терена цял мач, те почти не взаимодействаха помежду си. Статистиката показва, че французинът е подал на Лео само веднъж, докато Меси е регистрирал четири паса към Гризман. Феновете наблягат конкретно на един момент през първото полувреме, когато аржентинецът не комбинира с напълно свободния Гризман, а опита да завършва сам атаката през трима противникови защитници и стреля в гредата.

Въпросите са и към треньора Ернесто Валверде, който не успява да интегрира звездното лятно попълнение в състава. А особено след загубата от Леванте през уикенда, напрежението върху наставника расте още повече и той най-вероятно ще е първият потърпевш от неразбирателството между играчите.

3. Конте отново си показа рогата след срива в Дортмунд

Ако Интер беше победил за втори път Борусия Дортмунд, щеше да се приближи максимално към елиминационната фаза на Шампионската лига.

Но "нерадзурите" отпаднаха физически през втората част и допуснаха пълен обрат, въпреки двата гола преднина. След мача бесният Антонио Конте се нахвърли на ръководството за липсата на широчина в състава си и обясни, че не може да очаква повече от своите играчи след тежката поредица от двубои в Серия А и Шампионската лига.

Треньорът припомни и гостуването срещу Барселона, когато "нерадзурите" също водеха на почивката и рухнаха след нея. Очевидно в момента Интер няма необходимия състав да се бори на два фронта, но по-скоро въпросът е доколко Конте ще си влоши отношенията и с това ръководство, както се случи в Челси.

"Трябваше да сме планирали този сезон много, много по-добре", отсече наставникът.

Въпреки проблемите, стартът на Интер с него начело е повече от обещаващ, а отборът все още има шансове и да прескочи тази група, но физическото състояние на основните футболисти най-вероятно ще е проблем през целия сезон. Конте ще трябва да прояви повече търпение, ако не иска да се стигне до разрив с шефовете му като този в Челси.

4. Хакими се превърна в най-опасния футболист на Борусия

Пренебрегнат в Реал Мадрид и преотстъпен на Борусия Дортмунд, доскоро мароканецът Ашраф Хакими беше използван като десен бек.

Но откакто Люсиен Фавър му даде по-офанзивна роля, той се превърна в най-опасния футболист на отбора, и то при цялата многомилионна селекция, която спретнаха в Дортмунд това лято. "Жълто-черните" преминават през труден период на непостоянни резултати и превръщането на Хакими в крило е най-положителното при тях напоследък.

Мароканецът заби двата гола, с които Борусия спечели в Прага срещу Славия, а снощи отбеляза два и на Интер, за да донесе още една победа на тима си в група F. Ако Дортмунд прескочи тази група, което изглежда все по-вероятно, голяма част от приноса ще е именно на Хакими.

5. Ливърпул забрави какво е суха мрежа

Вече се натрупаха достатъчно доказателства, че този сезон защитата на Ливърпул бележи сериозно отстъпление. Измъченото 4:3 срещу Залцбург преди месец го показа може би най-ясно. Но оттогава досега проблемите далеч не са решени.

Осмият в белгийското първенство Генк успя да се разпише и в двата си мача срещу Ливърпул, снощи това стана след ъглов удар и заспиване на отбраната в червено. Вече осем поредни мача "мърсисайдци" не могат да опазят суха мрежа, макар че обичайно доминират в мачовете си и принуждават противниците предимно да се защитават.

Всъщност този сезон единствените сухи мрежи бяха срещу Бърнли, Шефилд Юнайтед и третодивизионния МК Донс. Това си е причина за голямо притеснение преди неделното дерби срещу Манчестър Сити.