Несломимият Реал покоси Ливърпул и се върна на европейския трон

Несломимият Реал покоси Ливърпул и се върна на европейския трон Снимка: Getty Images

Реал Мадрид стана шампион на Европа за рекорден 14-ти път след победа с 1:0 над Ливърпул на финала в Париж.

Гол на Винисиус Жуниор през втората част реши напечения финален мач, в който победител отново излезе Кралския клуб, както и при срещата между тези два тима през 2018-а.

Ливърпул доминираше почти през цялото време, но така и не преодоля титаничния Тибо Куртоа на вратата на Реал.

Началото на финала беше отложено с половин час заради хаоса, който организаторите допуснаха със забавеното влизане на феновете на Ливърпул на стадиона.

Принудени да загряват на два пъти, съперниците започнаха напрегнато двубоя.

След първите петнайсетина минути обаче Ливърпул започна да налага волята си и стигна до няколко много сериозни положения.

В 16-ата минута Мохамед Салах засече от трудна позиция центриране на Александър-Арнолд и Куртоа направи първото си спасяване.

4 минути по-късно Садио Мане направи страхотен индивидуален пробив, но ударът му беше отклонен от Куртоа в гредата.

Това беше най-чистото положение за "червените", които обаче продължиха да нападат.

До самия край на полувремето Реал нямаше удар към Алисон, но в 43-тата минута се стигна до най-спорния момент.

Карим Бензема овладя една дълга топка, финтира вратаря, но не успя да подаде добре с външен фалц. След неразбирателство при Ливърпул топката стигна до Валверде, а Фабиньо се хвърли в краката му и изби топката към Бензема, който вкара във вратата.

Гол обаче нямаше - ВАР се намеси и дълго разглеждаше положението, преди да отсъди засада на французина.

Ливърпул започна по-активно и втората част, но при най-добрата си атака Реал откри в 59-ата минута.

Валверде проби отдясно и пусна идеален прострелен пас към Винисиус, който на празна врата реализира.

Ливърпул реагира бързо и няколко минути по-късно Куртоа трябваше да спасява опасен удар на Салах.

Постепенно "мърсисайдци" засилваха натиска, но Куртоа оставаше безупречен.

Белциецът направи фамозно спасяване и в 82-рата минута, когато отново Салах изскочи срещу него отдясно.

Това обаче се оказа последният голям шанс на Ливърпул, който така и не успя да разгърне потенциала си в атака.

Реал извървя епичен път до спечелването на 14-тата купа на Европа и преди да стигне до мача с Ливърпул направи невероятни обрати, за да отстрани ПСЖ, Челси и Манчестър Сити.

Ливърпул пък доскоро мечтаеше за куадрупъл, но завършва сезона с два трофея - Купата на лигата и ФА Къп.