Първият сблъсък между Челси и Милан не предложи особена интрига и "сините" биха безпроблемно с 3:0 на "Стамфорд Бридж". В реванша италианските фенове се постараха и посрещнаха Челси с мощна хореография на "Сан Сиро", но не успяха да надъхат достатъчно любимците си и Милан записа нова загуба.
"Росонерите" изоставаха в резултата след само 21 минути игра. С точно изпълнение от дузпа Жоржиньо даде аванс на гостите. Минути по-рано Милан остана с човек по-малко, тъй като Фикайо Томори бе изгонен за нарушението си срещу Мейсън Маунт при дузпата.
Маунт нахлу в наказателното поле, измъквайки се от опеката на Томори. За да възстанови позицията си, бранителят на Милан използва ръцете си, в резултат на което халфът на гостите се озова на тревата в наказателното поле.
Правилно ли бе показан директен червен картон на Томори?
Първо, трябва да изясним нещо - каквото и да чувате от различни коментатори и анализатори по телевизиите, никой, още по-малко УЕФА, не е премахвал т.нар. "тройно наказание". Сега ще обясним защо.
Според правилата на Международния съвет на футболните асоциации (IFAB), който изготвя правилника за най-великата игра, директният червен картон за Фикайо Томори е напълно заслужен.
В правилата на IFAB пише: "Червен картон се показва за предотвратяване на чиста голова ситуация, когато играчът се движи директно срещу противниковата гол линия."
Маунт бе задминал Томори и излизаше сам срещу Татарушану, движейки се директно срещу вратата на Милан. В това време Томори сложи ръка на рамото му и го дръпна отзад, нарушавайки баланса му и правилата.
Позицията, на която Маунт бе излязъл бе стопроцентова. При първото задържане англичанинът продължи рейда си, но след това Томори го задържа за втори път, този път с дясната ръка. Без никаква идея да играе с топката, което е най-важният елемент при вдигането на директния червен картон.
Защо бе наложено т.нар. "тройно наказание" (дузпа, червен картон и лишаване от състезателни права за следващи мачове)?
Нека се върнем отново при правилата на играта според IFAB. А те гласят следното:
"Ако играч извърши нарушение в собственото си наказателно поле, предотвратявайки чиста голова възможност, то тогава съдията отсъжда дузпа. Реферът показва жълт картон, ако футболистът, извършил нарушението, е опитал да играе за топката. Във всички други ситуации (задържане, избутване и т.н.) извършилият нарушението следва да бъде директно изгонен."
Очевидно, Томори нямаше никакви намерения да играе с топката, а единствено да спре Маунт да вкара гол, което се наказва с дузпа и директен червен картон. Има ситуации, при които последен защитник фаулира нападател, но при шпагата си е опитал да играе за топката, и получава само жълт картон. Но случаят с бранителя на Милан не бе такъв.
Крайното 2:0 в полза на Челси оформи Пиер-Емерик Обамеянг в 34-тата минута, което тотално реши изхода от двубоя.
С победата тимът на Греъм Потър излезе начело в група Е на Шампионската лига със седем точки след четири мача. РБ Залцбург е с шест, а Милан и Динамо Загреб имат по четири.