Шарена тълпа друиди, езичници, хипита, местни жители, туристи и облечени в шарени костюми вещици и магьосници се събра тази сутрин около древния каменен кръг Стоунхендж в равнините на Южна Англия, за да посрещне лятното слънцестоене.
Още от вторник вечерта до слънчевия изгрев, бележещ началото на най-дългия ден в годината в Северното полукълбо, хиляди хора се бяха събрали, за да се забавляват, да пеят и да танцуват.
Въпреки че мястото е ограничено за посетители, нощта срещу лятното слънцестоене е единствената в годината, в която е позволено на туристите да пренощуват в мистериозния каменен кръг.
Самото събитие все пак се проведе при изключително строги правила. На никого от дошлите не беше позволено да внася алкохол, както и озвучителни системи. Въпреки това акустични китари, тъпани и други музикални инструменти можеха да се вкарват свободно.
Дошлите можеха да си носят одеяла, за да се топлят, но не и спални чували. А най-голямата забрана беше наложена върху катеренето по побитите камъни около най-известния мегалитен паметник в света.
За друидите, съвременните спиритуалисти, свързани с древния келтски религиозен орден, Стоунхендж има вековно значение.
Те посещават всяка година мястото, за да изпълняват ритуали на зазоряване в традиционните си одежди. Цялата им церемония е свързана с идеята за цикъла на живота, смъртта и прераждането.
Паметникът Стоунхендж е посветен на Слънцето, като се смята, че по него древните са определяли настъпването на лятото.
Историците определят, че монументът, изграден от местни пясъчни скали, датира в периода на Бронзова епоха - около 2500 г. пр. Н.е.
Известно е, че някои от камъните, така наречените сини камъни, идват от хълмовете Пресели в югозападен Уелс, на близо 240 километра от местността Стоунхендж, но произходът на други остава загадка.