Страстен ловец, мисионер на футбола, дългогодишен кмет, „защитник" хем на дивите птици, хем на частните курорти по Черноморието. Всичко това е Панайот Рейзи от Созопол. След 16 години по върховете на пикантната морска община, Рейзи този път дръпна късата клечка.
След като в пристъп на самозабравяне на два пъти затвори стария общински път между Созопол и Приморско, (т.е. достъпа до Шофьорския плаж между комплексите „Дюни" и „Свети Тома") в пика на сезона, Рейзи се прочу из цяла България.
Въпреки намесата на премиера Борисов, който "уреди" експресно сваляне на оградата, Рейзи ще се събуди на 1 август с организиран във Facebook протест, макар и пред сградата на общината.
Все пак трябва да се признае, че за 16-те си години в управата на града (през 1999 Рейзи става заместник-кмет), Панайот Рейзи се радваше на достатъчно медиен комфорт, а през това време легловата на база на Созопол растеше ли, растеше.
Рейзи е пример за „местен феодал" - човек твърде дълго на власт, в една относително малка и затворена среда, далеч от националните медии, което донякъде обяснява дързостта да затвориш общински път с дължина от 12 километра и да твърдиш, че това няма да пречи на никого. Една от хипотезите за крайната постъпка на кмета е, че с това действие се прикриват нечисти интереси, разбирайте строителство на дивия плаж.
Неговата гледка точка - кметът нямаше намерение да се съобразява с летовниците, защото имали неблагоразумието да се придвижват и да паркират "безразборно" по опасния път и върху безценните, толкова „модерни" вече дюни, и най-скандалното, според Рейзи, но някак все още законно право - да се къпят на плаж без охрана.
Птиците са „приоритет"
Това не беше всичко. Градоначалникът, с чието име и семейни (бащини) фирми - „Рейзи комерс - Васил Панайотов" и „Витл" - се свързва застрояването на защитена територия „Буджака", изведнъж силно се загрижи за птиците, рибното многообразие и дивата природата. Даже повика полицейски коли, за да бъде сигурен, че никой няма да премине отвъд бариерата.
Ако толкова е искал пешеходна зона и пейки за наблюдение на местната фауна в лагуната „Алепу", имаше два мандата за целта - и не крие амбиции за трети.
На въпросния плаж безсмъртният „Оркестър без име" пееше още по-безсмъртното „Оставаме, оставаме и нищо, че е есен". А сега рефренът, подет от Рейзи, звучеше така: „Оставате извън и нищо, че е лято". Песента му секна след като стана ясно, че плажът ще се сдобие със спасители и ограничение на скоростта до 40 км в час.
Означава ли това отдаване на концесия? Или има нещо друго?
Не се разбра, но в социалните мрежи се появи любопитна снимка от плажа с терасиран релеф, която бе изтълкувана като течащо в момента строителство. По-късно се разбра, че става дума за свлачище, регистрирано през 2009-та година в близост до комплекса „Свети Тома".
Същевременно пловдивската фирма „Алепу" ООД продава в интернет имоти на зелено в бъдещо вилно селище, „непосредствено" над залив "Хумата", местността "Алепу", с паркинги, спортни спортни площадки, СПА-центрове и т.н.
Или както каза самият Рейзи по bTV: "От Созопол до Дюни нещата се сляха".
Колкото до „Буджака", самият Рейзи декларира пред Сметната палата за 2014-та година, че при притежава два парцела в т.нар. нова вилна зона на Созопол. Освен тях и работната си заплата, няма нищо.
Но не демонстрира такова поведение
Юристът Панайот Рейзи влиза в Община Созопол през 1999-та година като заместник-кмет. Губи следващия вот от Веска Караманова (БСП) през 2003-та година. Тогава той е кандидат на ССД, партията на Стефан Софиянски, идва от туристическия бизнес и има мениджърски опит в различни дружества.
Първи мандат печели с коалиция ФАР - ССД, БДС „Радикали" на Евгений Бакърджиев и Движение „Нашият град". Рейзи надделява срещу Караманова в оспорван балотаж и разлика под 200 гласа. На последните местни избори (2011) ГЕРБ подкрепи Рейзи и той спечели лесно още на първи тур с 58 на сто от гласовете.
Година по-късно обаче се появиха облаци на хоризонта - прокуратурата започна проверка срещу него заради съмнения за злоупотреба с власт и корупция, основно сключване на договори с фирми без търг, включително за ключовата пречиствателна станция за 75 милиона лева - най-големия проект на общината.
Тогава Рейзи обясни, че само който не прави обществени поръчки, не допуска грешки и нападна „контролните ограни", че не си вършат работата навреме. Държавното обвинение се прицели в градоначалника и по друга линия - длъжностно присвояване в особено големи размери.
Преди шест години Панайот Рейзи влезе в централните емисии, защото бе арестуван при рутинна нощна проверка на лесничеи в ловно стопанство „Ропотамо". Рейзи и петима негови приятели, сред които полицай и двама бизнесмени, бяха спипани с простреляна кошута и пушки.
Кметът обясни, че е ходил в гората за гъби и като страстен ловец, никога не би бракониерствал.
Очевидно само прокуратурата му повярва, защото проверката приключи без резултат и извършителят на престъплението не бе идентифициран.
Приоритет за Рейзи, както той изтъква, винаги са били историята и археологията, особено след разтърсващите наремения вампир и чудодейните мощи на Св. Йоан Кръстител. Преди две години Созопол щеше да става втори Ерусалим, а освен това се обсъждаше общ "вампирски маршрут" с румънския град Сигишоара, където има музей на Граф Дракула.
Не знаем за българските братовчеди на Дракула, но Панайот Рейзи е един същински Аполон на Созопол, който по-трудно ще спечели трети мандат в края на октомври.