Да си травъл инфлуенсър може да бъде опасно. Особено ако споделяш с последователите си в социалните мрежи не пътувания по най-популярните плажове по света, а такива до държави със строги закони, които на всичкото отгоре не са в най-добрите отношения със собствената ти страна.
Марк Фъркин и Джоли Кинг са пример за това. Двамата австралийци са били задържани в Иран още през юли, а причината е, че са правили незаконни снимки с дрон за своя канал в YouTube.
Фъркин и Кинг са двойка, която има блог с името The Way Overland. Там споделят кадри и истории от своите пътешествия. В сайта за видеосподеляне YouTube ги следят над 22 хиляди души, като във видеата си често използват кадри, снимани с дрон. Най-популярното им видео има 150 000 гледания и показва как двойката шофира джип по магистрала "Каракорум" в Пакистан.
Освен това те документират своите пътувания и в Instagram, където са следвани от 19 000 души.
И двата профила обаче заглъхват в края на юни и оттогава досега не е имало нови клипове или снимки от двойката. Съдбата на Фъркин и Кинг става ясна едва сега, когато от Министерството на външните работи на Австралия потвърдиха за тяхното задържане.
Според информация в блога им те са планирали пътуване от Австралия през Югоизточна и Централна Азия до Великобритания. Задържането в Иран обаче обърква тези планове.
Според австралийския 9News двойката от повече от месец се намира в затвора Евин в иранската столица Техеран. Професорът по близкоизточни политики Шахрам Акбарзадех обяснява, че това е място, на което някои от задържаните биват измъчвани.
По думите на професора двойката е правила снимки в отдалечени райони, което се разглежда като изключително съмнителна дейност в Иран, тъй като властите виждат заплаха "зад всеки ъгъл". Според професора надеждата трябва да е на видеата, които инфлуенсърите са заснели с дрона, да не бъде открито нищо, което може да бъде определено от иранските власти като "съмнително".
В съобщението на австралийското външно министерство са цитирани семействата на Фъркин и Кинг, които казват, че се надяват двойката да се "завърне безопасно вкъщи възможно най-скоро". МВнР на Австралия е осигурила адвокатска помощ на близките.
Освен това адвокат е осигурен и на трети австралиец, задържан в Иран. Според австралийската медия ABC става дума за жена с двойно гражданство - британско и австралийско, която е зад решетките от почти година.
От британското външно министерство не потвърждават информацията, че третата австралийка, задържана в Иран, има двойно гражданство. Посочват обаче, че външният министър на Великобритания Доминик Рааб се е срещнал с иранския посланик и е изразил "сериозни притеснения заради броя хора с двойно гражданство, задържани от Иран", и условията, в които те биват държани.
Покрай случая с инфлуенсърите австралийското външно министерство призова гражданите на страната, както и тези с двойно гражданство - австралийско и британско, които планират да пътуват до или през Иран, да следват последният съвет на правителството. А той е доста ясен - "премислете отново необходимостта от пътуването".
Съветът е свързан с "риска чужденци, включително австралийци, да бъдат произволно задържани или арестувани", ако посетят Иран.
Подобни тревоги са основателни с оглед на обтегнатите отношения между Иран от една страна и САЩ и нейните съюзници, сред които Великобритания и Австралия, от друга.
Вече втора година Щатите се опитват по всякакъв начин да притиснат Иран да ограничи своите ядрени амбиции, след като през 2018 г. американският президент Доналд Тръмп изтегли страната си от т.нар. иранска ядрена сделка.
Напрежението обаче се повиши още повече през тази година, след инциденти с няколко петролни танкера в района на преминаващия край Иран Ормузки проток. След тях Австралия се съгласи да участва заедно с Великобритания и САЩ в морска охранителна мисия в региона.