Ашли Джъд е една от актрисите, които са начело на движения като #MeToo и Time'sUp. Тя беше една от първите, които издигнаха глас след разкритията за Харви Уайнстийн, разтърсила шоубизнеса. Освен това Джъд изнесе забележителна реч по време на Марша на жените през 2017-а година.
През 2011-а звездата става член на борда на Международния център за изследване на женското поведение.
По това време тя получава похвали, че се е заела да помага на млади жени и момичета да променят живота си към по-добро из основи. Джъд е и посланик на добра воля към ООН. А е и председател на Женския медиен център, който цели да смаже насилието и да разшири свободата на жените.
Сега актрисата е решила да се заеме с тема, за която обаче като че ли не е много подготвена. В акаунтите си в социалните мрежи тя промотира събития, на които ще се дискутира въпроса за проституцията в светлината на #MeToo. Първият такъв диалог се състоя в Париж.
Трябва да се отбележи, че това не е първият път, в който в опитите си за благороден активизъм Джъд тотално бърка понятията "секс-трафик" и "секс-труд". Тя казва, че е отдадена на каузата да се бори с трафика на жени и нелегалната сексуална индустрия като се бори да бъде изкоренена културата на платения секс.
На срещата в Париж се събират жени, които се определят като "оцелели след проституция" и дошли, за да споделят опита си от преживяното.
Самата Джъд публикува кадри от събитието с думите, че е горда да присъства заедно с #оцелели от #проституция и завърши, разбира се, с #MeToo.
Актрисата нарече събралите се жени "герои" и призова законът да спре да преследва сексуалните труженички и вместо това да криминализира възможността мъжете да плащат за секс. Тя подчерта, че проституцията е различна от секса по взаимно съгласие, но някак си удобно пропусна, че размяната на услуги срещу пари също обикновено е по взаимно съгласие.
На събитието във френската столица говори и Рейчъл Моран - дългогодишен борец срещу проституцията, която се противопоставя шумно и категорично на призивите тя да бъде легализирана. За нея няма платена любов без насилие.
Профилите на Джъд в социалните мрежи бързо бяха залети от негативни коментари като сред тях имаше и такива на жени, които действително се занимават с проституция.
Една от тях написа иронично, че поздравява звездата, че е направила #MeToo неприветлива кауза за жени, които е много вероятно да се сблъскат със сексуален тормоз.
На свой ред звездата отговори, че инвазията в нечие тяло е по своята същност травмираща, а наличието на пари само доказва насилието. И допълни, че някои неща, като женските отверстия например, не подлежат на принципите на капитализма.
За самите сексуални труженички Джъд греши още в самата основа на твърденията си. За тях отговорът не е все по-свирепа криминализация на проституцията, а фокусиране на усилията до нея да нямат достъп потенциални насилници.
И казват още, че не е лошо хора като холивудската актриса първо да се запознаят с материята, преди да се втурнат да защитават нечии права, които не е сигурно, че са накърнени.