Никой не очаква от самолетите кой знае какво голямо удобство - те са тесни, с не особено големи пространства за пътниците, като това важи в особена степен за високите хора и онези с наднормено тегло.
А сега plus size моделът Реми Бадер е решила да обърне внимание на този проблем, изразявайки недоволството си от една от американските самолетни компании - "Делта еър", заради "твърде късите" предпазни колани.
Бадер е недоволна от факта, че коланът ѝ не е паснал на талията ѝ, което я е принудило да използва специален удължител. Затова тя публикува видео в TikTok, където има над 2,1 млн. последователи.
Краткото видео показва как тя не може да закопчае предпазния колан, който е твърде къс, а на екрана в червено е сложен призивът: "Делта, измислете го!".
@remibader And no I shouldn't need to ask for an extender. It should just be easy! @delta ♬ Spaz - Mr. 2-17 & DRIPPY PRODUCTIONS
"И не, не трябва да си искам удължител. Просто трябва да е лесно!", пише още Бадер в коментар към краткия клип.
Клипът е събрал над 67 хил. лайка и продължава да се споделя няколко дни след публикуването си. Коментарите към видеото пък са предимно положителни и подкрепят plus size модела.
Един от коментиращите пише, че макар за "Делта еър" да има много положителни коментари, дължината на коланите им е малка, а това, че човек е размер 14 не означава, че трябва да иска удължител за колана си.
Други пък се опитват да обяснят защо всъщност тези колани са с такава дължина, като причината не се крие в целенасочено лошо отношение към пълните хора, а е въпрос на практичност.
"Когато предпазните колани се повредят, те ги подрязват, вместо да сменят цялото нещо. Ето защо дължината е толкова непостоянна", се казва в един от коментарите.
Междувременно сайтът The Points Guy отбелязва, че Бадер може и да има известно право за недоволството си, тъй като коланите на "Делта еър" действително са по-къси, отколкото в други самолетни компании като "Америкън еърлайн". Ако при първите дължината на колана варира между 100 см и 114 см, при другите тя е между 114 и 120 см.
Въпреки това обаче има друга компания, където средната дължина е дори по-малка - това е Саудуест еърлайнс, като техните колани са дълги около 98 см.
Това не е първият път, в който Бадер се оплаква от проблемна дължина на коланите в "Делта еър".
През октомври тя публикува друго, далеч по-обширно видео, в което разказва за неудобството, което е изпитала, когато е видяла за пръв път, че коланът ѝ не може да се закопчае при излитане на самолета.
Когато попитала стюардесата за това, на модела било обяснено, че просто може да поиска удължител за колан. Но Бадер твърди, че не е знаела какво представлява това, а след като разбрала, се почувствала крайно неудобно. Тя също така сподели и някои коментари на свои последователи, които ѝ съчувстват и споделят своя опит, когато е трябвало със срам да си поискат удължител за предпазния колан.
"Просто направете по-дълги предпазни колани, защо това е проблем?" заявява тя във видеото си, отново публикувано в TikTok.
Бадер не е единствената, която има проблем с коланите в самолетите. Популярната блогърка в САЩ Кърсти Лиан също изрази подобни притеснения, като публикува в своя профил в TikTok видео как се се мъчи да се побере на седалката на самолета, да закопчае колана си и да свали малката масичка пред себе си.
@kirstyleannetravels It’s worth it though, I promise 💕 #plussizetraveltok #flyingwhilefat #plussizetravel #fatwanderbabes #emotionaldamage #traveltok ♬ Emotional Damage vs Pompeii - WILLIAM LI
За разлика от plus size модела обаче, коментарите към Лиан бяха много по-критични, а мнозина я увещаваха да си купи две места за полета или като цяло изобщо да не лети.
Един от коментиращите дори заяви, че не е честно спрямо останалите пътници, когато човекът до тях заема място и половина.
"Не трябва ли... да станеш по-малка, вместо самолетите да се грижат за теб?" пише друг от коментиращите.
През 2019 г. Wall Street Journal публикува писа, че според авиокомпаниите по-малко от 1% от пътниците се нуждаят от удължители за предпазните си колани.
Мнозина онлайн потребители обаче не са съгласни с тези статистики, като според тях много хора са принудени да търпят твърде стягащи или тотално непасващи колани, наред с тесните места в самолетите.