Като "интелигентен и срамежлив тийнейджър, смазан от отговорност" се описа шведската екоактивистка Грета Тунберг по време на видеовръзка за представянето на кинофестивала във Венеция на документалния филм "Аз съм Грета".
Документалната лента, която бе представена извън конкурсната програма, проследява битката на младата екоактивистка срещу климатичните промени от първия ѝ ден.
В началото - през 2018 г., тя започна с протест пред парламента на Стокхолм и се стигна до мобилизацията на милиони младежи по света, вдъхновени от действията ѝ, до срещи с висши държавни ръководители. В призивите си към тях Тунберг настояваше те да се ангажират със съдбата на планетата - всички тези събития са проследени във филма.
Показани са кадри от демонстрации, срещи с папа Франциск и френския президент Еманюел Макрон и др. световни личности, както и от нощните пътувания с влак през Европа заедно с баща ѝ. В лентата има и невиждани досега кадри от мъчително двуседмично плаване през Атлантическия океан, което Тунберг предприе, за да говори на конференцията на ООН за климата в Ню Йорк през 2019 г.
Включени са също сцени от личния живот на тийнейджърката, като приготвянето на торта заедно с майка ѝ или нейната детска стая. Но и моменти на разочарование - като безуспешни опити да си преведе фраза от френски, сцени, в които плаче или се сърди на баща си.
Документалната лента показва и как Грета пише речите си сама. Много обвинения активистката получи за подбудите си - според нейни критици зад проявите ѝ стоят интереси на екологични организации или на родителите ѝ.
За представянето на филма тийнейджърката се включи чрез видеоконференция от училище. Тя призова светът да не забравя климатичната криза и каза, че кампанията за опазване на околната среда продължава "по начина, който е най-безопасен и който не излага никого на риск в съответствие с ограниченията срещу COVID-19".
Зад проекта стои млад документалист от Швеция - Нейтън Гросман. Той случайно снимал първия ден от протеста на сънародичката си, след което цяла година я следвал неотлъчно в проявите ѝ. Междувременно станал близък с нея и семейството ѝ, а резултатът от това е, "филм, който предоставя по-пълен и емоционален портрет на обикновен, но същевременно и необикновен тийнейджър".
"Човек разбира, че тя прави всичко това не за да стане известна или за да има успех в социалните мрежи, а защото наистина е взела присърце кризата", смята Гросман.
Самата Тунберг му благодари за това, че е развил образа, който досега ѝ е създаден - на "ядосаното, наивно дете, което крещи на световните лидери в ООН". Според нея Гросман е направил така, че тя да изглежда "по-скоро като срамежлив и социално неумел (nerdy) човек", като каквато сама се определя. И признава, че не е вярвала в проекта му, нито на думите му, че това "ще бъде нещо голямо".
Миналата година екоактивисти осуетиха кинофестивала във Венеция, като за няколко часа окупираха червения килим в деня на раздаването на филмовите награди. Тази година заради COVID-19 форматът му няма да е традиционен.
Кинофестивалът ще бъде лишен от обичайния блясък и с ограничено холивудско присъствие, социално дистанцирани филмови прожекции. Задължително ще се носят маски на закрито, а партитата по случай откриването и закриването са отменени. Част от актьорите и режисьорите ще представят филмите си онлайн, вместо лично.
77-ото издание на кинофестивала във Венеция ще продължи до 12 септември.