Най-популярни в Италия са аперитивите, които италианците пият преди вечеря. Те са доста сладки и могат да варират между 15 и 55 градуса. Особено популярни са аперолът и кампарито, които се сервират смесени с просеко и портокалов сок или газирана напитка. На много места между 4 и 7 часа следобед има happy hour, в който с аперитивите ще ви поднесат и малки хапки, сирена и колбаси.
След хранене се пие охладено лимончело, което е около 26-30 градуса или италианска грапа.
Страната е известна с вината си, а сангрията е може би най-популярното питие за испанците. Вино, разредено с плодов сок, плодове и много лед е идеалното решение за по-топлото време, когато неразреденото червено вино не е добра идея. Можете да опитате и Cava – испанско шампанизирано вино или малко по силния коктейл Agua dе Valencia – микс от шампанско, водка, джин и портокалов сок.
Ако все пак предпочитате силноалкохолните напитки – можете да пробвате някои от десетките плодови ликьори с алкохолни градуси между 30 и 50 процента.
Шнапсът е със стандартите за високоалкохолни напитки градуси - най-малко 40 процента. Най-много се пият кайсиева и ракия от всякакви видове сливи. Те дори си имат собствена дума за слива, която немците не разбират - "Zwetschke". Често се пие в компания - един поръчва един "рунд" за цялата маса, когато го изпият идва ред на следващия и т.н.
Въпреки всичко, противно на очакванията, статистиката показва, че в Австрия се пие най-много вино. През топлите месеци един от най-популярните коктейли е далеч по-слабоалкохолния шприцер. Той се приготвя от бяло вино и газирана вода. Има го в две разновидности - 1:1 и летен шприцер при който водата е два пъти повече от виното.
За истинските почитатели на анасоновите напитки на някои места можете да си поръчате бутилчица от 200 грама, но традиционно тя се дели от двама души.
Ако не сте любители на силния аромат, другата традиционна високоалкохолна напитка е ципурото - аналог на ракията.
Освен много вино, по време на ядене гърците обичат да пият местното рецина - бяло вино със специфичен вкус, благодарение на специалната смола, с която се прави.
Имайте предвид обаче, че при поръчка на двойно питие, както и на такова без лед и без безалкохолно околните и барманът ще ви гледат с едно на ум. Обикновено под твърд алкохол се разбира уиски, скоч или джин.
Обичайно е барманът да ви попита дали в компанията ви има шофьор за вечерта, който няма да консумира алкохол. Бирата ще ви бъде сервирана в чаша от 330 или 500 грама.
Алкохолното й съдържание е 38 процента и обикновено се сервира с тоник или друго безалкохолно. Ако искате да пробвате нещо по-силно – можете да пробвате коктейла от бехеровка, джин и тоник, който наричат "Бетон".
В Чехия имат и близката до нашия вкус "сливовице" - аперитив от сливи като е особено популярна в Моравия и северизточната част на страната.
Към момента швейцарците наблягат на бирата и виното. Като виното, за разлика от Франция например, се сервира предимно младо, а не отлежало. Все пак в страната с удоволствие пият и ликьори, които заради по-студения климат са с доста висок градус. На особена почит е киршът – силен, но бистър ликьор от череши.
Брендито също е предпочитано, в италианските кантони приготвят и грапа – ракия, направено от остатъците от грозде при преработката му. Градусите на тези напитки варират от 40 до 55 процента.