Твърдението: Коковото масло е наситена мазнина. Макар да не е запушващото артериите зло, както се считаше някога, се изисква доста вяра, за да се твърди, че наситените мазнини са полезни. Скорошен анализ на изследвания твърди, че наситените мазнини повишават нивата и на "добрия", и на "лошия" холестерол. Въпросното масло е предимно средноверижен триглицерид, който според поддръжниците му може да бъде полезен за отслабването, но това твърдение не е потвърдено с изследвания върху хора. Други твърдения за ползите от кокосовото масло включва регулация на глюкозата в кръвта и предотвратяване на инсулт и алцхаймер - отново, нито един от тези ефекти не е доказан при хора.
Заключението на диетолога Дюан Мелър: Вероятно няма проблем понякога да поставите малко кокосово масло примерно в тайландско ястие, но не го използвайте всекидневно.
Твърдението: Без съмнение вкусна подправка, но бива необосновано свързвана с поразително дълъг списък с потенциални ползи за здравето в области като: разстройства на храносмилането, болки в гърлото, висок холестерол, диспепсия, предотвратяване на рака, пърхота и акнето, засилване на енергията, премахване на крампи и контрол на нивата на кръвната захар. EFSA обаче не е потвърдила нито едно от тези твърдения. Много от изследванията са проведени върху животни или в лаборатории върху човешки клетки.
Заключението на Мелър: Оцетът вероятно е най-добре да се използва само като подправка. Използвайте го в салати, вместо висококалорийни масла и майонеза, и за да добавите вкус в сосове и да намалите приема на сол - той може да е бъде полезен, не заради нещо, което съдържа, а защото замества по-нездравословни храни.
Твърдението: Медицинската версия на този мед се използва в стерилни опаковки. Както и повечето видове мед, той съдържа водороден пероксид, който му придава антибиотични свойства. Също така той съдържа метилглиоксал, антибактериален компонент, в много по-високи количества от другите видове мед. Изследвания твърдят, че медът от манука може да облекчи симптоми на инфекции от рода на кашлица, но не е ясно дали медът има антимикробиологичен ефект, или просто е успокояващ като всички сиропи.
Заключението на Мелър: Всяко от твърденията за консумацията на мед от манука - а всички те са отхвърлени от регулаторните органи - е неясно и размито. Всякакви ползи за здравето трябва да се балансират спрямо много високите количества захар в сравнение с много малките количества от въпросните предполагаеми активни съставки.
Твърдението: Това е още една "суперхрана", за която регулаторните органи, този път Американските национални институти по здравеопазване, твърдят, че липсват достатъчно научни доказателства, подкрепящи каквито и да е твърдения за ползи за здравето. Отхвърлените твърдения включват такива за предотвратяване на метаболитни и сърдечно-съдови разстройства (като контрол на кръвното налягане и диабет), както и психични разстройства от типа на тревожност, депресия и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD). Тя съдържа полезни вещества - калций, ниацин, калий, магнезий, витамини от B-групата, желязо и основни аминокиселини - но няма категорично научно становище дали тялото ви може да използва тези хранителни вещества в растителна форма.
Заключението на Мелър: На спирулината не бива да се разчита като източник на хранителни вещества. Вместо да приемате подобни добавки, би било по-добре да употребите парите си за плодове и зеленчуци - това ще направи по-добра цялостната ви диета, вместо да добавите просто хранителна добавка и да не мислите за храната, която реално консумирате.
Твърдението: Изобилстващи от антиоксиданти, но много от тях са растителни, така че е по-малко вероятно да се усвояват от човешкия организъм. Те имат и високо съдържание на омега-3, но организмът ни не усвоява особено добре омега-3 мазнини от растения - най-добре е да получавате тези мазнини от мазна риба от типа на сьомгата. Но за хората, които не консумират риба, чиата и други семена могат да бъдат добър заместител. Други потенциални плюсове са свързани с високото съдържание на протеин и фибри, което кара някои хора да твърдят, че те могат да ви помогнат да отслабнете, защото намаляват усещането за глад. Две клинични изпитания до момента обаче не показват потвърждение на каквато и да е полза за отслабването, или за понижаване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
Заключението на Мелър: Семената от чиа могат да добавят интересна текстура към хляба. Лененото и конопеното семе също са богати на омега-3 мастни киселини, така че чиата не е уникална и би трябвало да се използва по-скоро заради ефекта си върху текстурата, отколкото заради какъвто и да е конкретен ефект върху здравето.