Има хора, които подхождат с наистина добри намерения в опитите си да поправят компютрите си, гледат видеа в YouTube и полагат усилия. Но ако ти липсва основното разбиране за това как работят електронните устройва, може да станеш жертва на някоя доста глупава гавра.
Така един служител по поддръжка на компютрите се озовава в дома на свой клиент и открива, че клиентът е залепил с тиксо две батерии тип AA за кабела си за интернет. Обяснението било, че батериите "утроявали интернет връзката".
Оказва се, че клиентът е гледал видео в YouTube, чиято цел е да си прави подигравка с наивници като него.
Един от техниците разказва как е открил стаята, в която се намира клиентката му, заради вонята на изпечен лаптоп.
Жената самосиндикално е преценила, че щом фурната може да се използва за изсушаване на храни, то ще свърши работа и при изсушаване на полят с течност лаптоп. Естествено, не се е случило така - мониторът е бил съсипан, а по самата основа на устройството е имало следи от разтапяне.
Това не е единственият такъв случай. Друг техник разказва как клиент сложил дънната си платка в печката, за да "подгрее компютърните чипове". Нещо, което съсипва не само дънната платка, но може да остави и опасни следи от литий в печката.
Печките не са единственият метод, по който някои хора се опитват бързо да изсушат залятите си лаптопи. Има такива, които решават, че е добра идея да потопят лаптопа в ориз, за да попие той водата. Техник разказва как му се е налагало да сменя вентилатори на компютри, задръстени с ориз, а USB портове са били съсипани от зърната.
Това не е единственият проблем - самата идея е глупава, защото няма как цялата влага да бъде изкарана от лаптопа без отварянето му.
При намокряне е нужно бързо спиране на устройството, изключване от електрическата мрежа, попиване на колкото се може повече вода и оставяне да изсъхне за между 24-48 часа. Ако всичко е наред, ще е достатъчно. Ако не, ще ви трябва техник. Но не ползвайте ориз.
Тук става дума за остаряла идея, според която охлаждането на хард диска ще му даде достатъчно допълнителен живот, за да копираш от него каквото ти е необходимо. Но промените в дизайна на дисковете, както и възходът на SSD-тата, обезсмислиха подобни опити.
Потребители обаче продължаваат да опитват. Такава е историята на човек, който е прочел статия онлайн, че може да възстанови данните си по този начин. За да спести пари, прави опит и набутва харда във фризера. Е, ясно е, че опитът е неуспешен и хард дискът все пак се озовава в сервиз.
Някои хора просто решават, че след няколко клипа в YouTube, могат да правят чудеса с компютрите си, сякаш са дългогодишни професионалисти в поддръжката на такива. Но понякога опитите им приличат повече на опити да бъде "убито устройството".
Един техник има подобен случай със свой редовен клиент с навика да къса кабели и да разбива портове в опитите си да "поправи" компютрите си. Веднъж дори срязал кабел по средата, защото "не знаел какво да прави". Интересно защо е решил, че срязаният кабел ще оправи проблема...