Затова в галерията ще видите осем руски ястия, които са идеални за тези хладни дни:
Аджика е вкусна разядка, която ще разпали апетита ви като нищо друго. Почистете от семките един килограм месести сладки червени чушки и поне 3-4 малки люти чушлета. Сложете в блендер или пасатор чушките, два едри домата, 100 грама хрян, няколко скилидки чесън, сол, пипер, лъжичка захар и струйка олио.
Пасирайте до не много гладка смес, в която се усещат парченцата зеленчуци, след което варете сместа за около два часа или до сгъстяване на умерен огън. Можете да сервирате разядката веднага, или да я съхраните в бурканчета в хладилника до две седмици.
Салата, предястие или интересно основно ястие – вие решете как ще сервирате сельодката под шуба. За нея ви трябват две големи филета сельодка в собствен сос, които режете на не много ситни кубчета и нареждате на дъното на ринг за оформяне. Ръсите с червен лук, нарязан на ситно. Следващият пласт е от настъргани варени картофи с майонеза и накрая – сварено до пълно омекване червено цвекло с майонеза.
Приберете сельодката под шуба в хладилника за поне 2-3 часа, а най-добре е да я оставите цяла нощ, за да стегне добре във формата и да си попие вкусовете. Сервирайте добре охладена с чаша водка или ледено бяло вино.
Боршът е от онези рецепти, които мислим за сложни, а всъщност са лесни за изпълнение. За супата настъргвате на ренде една средна глава цвекло и един по-едър морков, които запържвате в дълбока тенджера с малко олио. След това прибавяте един домат на кубчета и половин корен пащърнак – отново на кубчета. Заливате с литър и половина зеленчуков бульон и оставяте да къкри.
След завиране подправяте със сол, пипер и дафинов лист и добавяте предварително запържена глава лук и половин зелка, нарязана на ситно. Оставяте зеленчуците да омекнат добре и да смесят вкусовете си и сервирате с щедра лъжица заквасена сметана и хляб.
Скромен, но вкусен зелник по руски, който се сглобява като от само себе си. В дълбок тиган запържете глава лук и една малка зелка, нарязана на ивици. Гответе до омекване и отстранете от котлона, за да изстине добре, след което подправете със сол, пипер и копър. Добавете три твърдо сварени яйца, настъргани на ситно и бъркайте до получаването на хомогенна плънка.
Омесете меко и еластично тесто от 500 грама брашно, 250 грама вода, пакетче суха мая, лъжица сол и лъжица захар. Разделете на две топки, като с по-голямата застелете дъното на тавата и стените ѝ. Изсипете плънката от зеле и завийте с втората кора. Печете в добре загрята фурна на 180 градуса до златисто.
Сгрейте душата си с купа топли пелмени. Направете тесто от едно яйце, три четвърти чаша топла вода, три чаши брашно, лъжица сол и лъжица олио. Използвайте още малко брашно, за да омесите меко и еластично, лесно за работа тесто, и го оставете малко да си почине. През това време в голяма купа смесете 500 грама кайма с накълцана глава лук, сол, пипер и магданоз.
Разточете тестото на много тънко и изрежете от него кръгчета с помощта на чаша. Във всяко кръгче поставете лъжица от плънката и завийте на полумесец. Замразете пелмените за 30 минути, за да не залепнат при варене. Варете в тенджера с вряща вода за около 5 минути. Пелмените се сервират с малко от бульона от варене и/или с лъжица заквасена сметана.
Тази рецепта е чудесна, ако ви трябва бърза и засищаща вечеря. В дълбока купа настържете един килограм картофи и една голяма глава лук и разбъркайте много добре. В тиган запържете още малко лук и чесън и няколко ленти бекон, нарязани на ситно. Колкото повече е беконът, толкова по-богата ще е бабката.
След като покафенее беконът, добавете го към картофите заедно с едно яйце, чаша брашно и голяма лъжица заквасена сметана. Овкусете със сол, пипер и зелени подправки на вкус и разбъркайте до хомогенна смес. Печете в добре намаслена тавичка на около 160 градуса до получаването на апетитна коричка. Сервирайте с карамелизиран лук.
Това е руската версия на сарми със зеле, само че се приготвят с прясно зеле и се сервират задължително с доматен сос. Вземете една средна зелка, изхвърлете най-външните листа, а останалите отделете внимателно от кочана. Бланширайте листата за около три минути във вряща подсолена вода, колкото да омекнат, и ги оставете да изстинат.
В дълбок тиган запържвате глава лук на ситно, три скилидки чесън, един голям морков на много ситни кубчета и 500 грама кайма. Завийте във всяко листо по една пълна лъжица от плънката, наредете в дълбока тенджера, залейте с две чаши бульон и варете около 30-40 минути. Сервирайте с доматен сос и малко от бульона.
Тези лесни сладки традиционно се сервират около зимните празници, за да си вървят с чая през деня. В голяма купа смесете 300 грама захар, едно яйце и две-три супени лъжици олио до получаването на копринен крем. След това прибавете 180 грама заквасена сметана, в които сте угасили пакетче сода. Прибавете бавно на няколко части 400-500 грама брашно и омесете гладко тесто.
От него взимате с намокрени пръсти малки топчета, оформяте ги и ги редите в намаслена тава. Печете в загрята на 180 градуса фурна и ги охладете върху решетка. Пригответе глазура от 180 грама пудра захар и четири лъжици лимонов сок и глазирайте сладките. Изчакайте глазурата да изсъхне и сервирайте с чай или кафе.