Титлата на Сити ще струва милиард

930,4 милиона лири са инвестирали собствениците на Манчестър Сити, а резултатът е един мач, който дели тима от първата му титла във Висшата лига при новите босове.

Тази впечатляваща сума, почти милиард паунда, е инвестирана директно в Сити и указва какво е необходимо, за да се превърне един клуб от средата на класирането в претендент за титлата, макар и за първи път от 44 години насам.

Изследването на The Telegraph, което е посветено на финансовото състояние на клубовете във Висшата лига даде интересни резултати.

Но при Сити те са най-впечатляващи. Петролният магнат Шейх Мансур бин Зайед Ал-Нахиян купи Сити през 2008 и до края на миналия сезон е инвестирал в клуба точно 930,4 милиона лири, като 365,3 милиона от тях са изработени/спечелени от клуба.

Това означава, че останалите - 565,1 милиона паунда са осигурени директно от новия собственик, захранил сметките на Сити.

След края на настоящия сезон, инвестициите на собствениците на Сити ще са още по-големи, но точната сметка ще стане ясна през 2013.

През лятото клубът похарчи 53,6 милиона лири за нови играчи и подписа нов спонсорски договор с Etihad Airways на стойност 400 милиона лири.

Пикът в разликата между приходите и разходите на Сити е достигнат през сезон 2009-2010 - тогава клубът харчи 3,04 лири на всяка една лира, която изкарва. Което подсказва, че Сити определено ще има проблеми с правилата за финансов феърплей, на които УЕФА държи изключително строго.
Финансовото изследване на The Telegraph показва, че най-притеснени би трябвало да са феновете на Астън Вила, Блекбърн, Болтън, Евертън и Уест Хам - това са клубовете, които харчат много повече отколкото печелят. През годините собствениците на Вила и Болтън редовно са покривали загубите на своите клубове, но ако спрат да го правят, ще последват сериозни проблеми.

Блекбърн и Евертън обаче не могат да разчитат на богати собственици и трябва да продават играчи, за да свият дупката между разходи и приходи. А отпадането на Блекбърн от Висшата лига този сезон показва, че този подход дава лоши резултати на терена.

Изследването показа и две интересни тенденции - първата е, че клубовете, които плащат по-големи заплати са по-напред в класирането, а втората - че отборите, вложили много пари в трансфери не се представят толкова добре.

Анализът на сезоните между 2009 и 2011 показва, че скъпите трансфери не са гаранция за успех.

Като изключение при заплатите можем да ползваме Уест Хем - за две години клубът похарчи едва 20 милиона за нови играчи, но си осигури място в Топ 10 на отборите, харчещи пари за играчи. Това обаче не донесе на „чуковете" дългосрочна сигурност - през 2009-2010 клубът завърши на 17-о място, а по заплати се нареди 11-и. На следващата година Уест Хем отпадна, въпреки че заемаше 12-о място по заплати във Висшата лига.

В елита не е по-различно - през миналия сезон Челси и Сити плащаха по-големи заплати и купиха повече играчи от Юнайтед, но през пролетта титлата спечели тимът на сър Алекс Фъргюсън.

Ако обаче клубовете продават разумно играчи, те може да са на печалба и да се представят добре. Примерите: Уигън - 574 000 лири печалба, Блекбърн - 2,2 милиона лири печалба и Арсенал - 15,9 милиона печалба. Това се резултатите от участието им на трансферния пазар през 2009-2010. Зад тях в класирането във Висшата лига остават доста клубове, които харчат и повече пари за заплати. През същия този сезон Челси взе дубъл и записа печалба от 18,2 милиона лири от трансфери.

През миналия сезон Нюкасъл спечели 5,4 милиона лири на трансферния пазар и завърши шест места по-напред от позицията си по заплати.

Връщаме се на Сити - в първите три години от управлението на Мансур, клубът е похарчил 266 милиона лири за играчи. За същото време клубът е похарчил 390 милиона лири за заплати - още едно потвърждение на уравнението, че засега Сити харчи много повече отколкото печели.

Ако Сити не се издъни срещу Куинс Парк Рейнджърс този уикенд, тимът ще спечели първата си титла от 44 години насам, но сметката ще е впечатляваща.

Новините

Най-четените