Грешник ли е Робърт Грийн?

Грешката на Робърт Грийн струва скъпо на Англия Снимка: getty images
Грешката на Робърт Грийн струва скъпо на Англия

Англия изпусна победата на старта на кампанията си на световното първенство в ЮАР заради грешка на вратаря Робърт Грийн, който позволи на американците лесно да изравнят малко преди почивката.

Но равенството 1:1 в първия мач от група С дава шанс и на двата тима да продължат напред.

Селекционерът на Англия Фабио Капело беше изправен пред трудната задача кого да постави на вратата, а кошмарите му се сбъднаха при грешката на Грийн, която сигурно ще го преследва до края на кариерата му. Ударът на Клинт Демпси от около 20 метра нито беше силен, нито кой знае колко изненадващ, но осигури попадението на САЩ, което в крайна сметка се оказа с цената на едната точка.

Грешката на Грийн просто попълва списъка на издънките на английските вратари на световни първенства, който започва доста отдавна. Всъщност от Питър Бонети на четвъртфинала срещу Западна Германия през 1970 и естествено, тук се включва и печално известният прехвърлящ удар на Роналдиньо, който изненада Дейвид Сиймън на четвъртфинала на световното през 2002.

Сега Капело трябва да реши дали да продължи с Грийн в титулярния състав за мача с Алжир в петък или да заложи на нервния Дейвид Джеймс или на неопитния Джо Харт.

След мача Капело заяви, че е „много доволен" от Грийн. „Дейвид игра добре", заяви селекционерът на Англия. След това Капело побърза да похвали и представянето на Стивън Джерард и Франк Лампард.

Капитанът на Англия Джерард от своя страна също защити Грийн пред медиите: „Такива неща се случват. Вече всички знаят, че новите топки са коварни и Дейвид пострада от това. Но ние трябва да го подкрепим и той трябва да продължи напред, за да ни помогне да спечелим следващия мач. Най-важното нещо в първия мач е да не загубиш. Сега трябва да се опитаме да съберем седем точки, което означава две победи в следващите два мача. За съжаление, наистина пуснахме лесен гол и не успяхме да спечелим."

Джерард и съотборниците му наистина могат само да съжаляват за пропуските, които направиха през второто полувреме на мача срещу САЩ, когато напълно контролираха играта, но нямаха късмет, а и вратарят на американците Тим Хауърд направи няколко брилянтни спасявания.