Драма с дузпи прати Уругвай на полуфинал

Невъобразимото меле в последната минута на продълженията, когато Луис Суарес изби топката с ръка от голлинията Снимка: Getty Images

Уругвай победи след изпълнение на дузпи Гана с общ резултат 5:3 и се класира на полуфиналите на Мондиал 2010.

Въпреки че превъзхождаше южноамериканците във владеенето на топката и ударите към вратата, Гана не успя да стане първият африкански полуфиналист, като имаше възможност за това в последната 120-а минута на продълженията, когато Асамоа Гиан пропусна от бялата точка.

"Черните звезди" поведоха в самия край на първото полувреме след шут на Съли Мунтари от над 30 м, а в 55-ата мин. Диего Форлан изравни.

Двата отбора не успяха да си отбележат нов гол и в допълнителния половин час продължения. В края на второто продължение футболистите на Гана отправиха три поредни шута към вратата на Уругвай, като последният от тях бе избит с ръка на голлинията от Луис Суарес. Централният нападател бе изгонен за постъпката си, но колегата му от Гана не успя да реализира отсъденият наказателен удар.

Асамоа Гиан се реваншира частично, вкарвайки първата дузпа за отбора си след продълженията, но слабите шутове на капитана Джон Менса и Доминик Адия бяха спасени от вратаря Фернандо Муслер. Решителната дузпа за Уругвай отбеляза резервата Себастиан "Локо" ("Лудия") Абреу с лек удар в центъра в стил "Паненка".

На полуфинала във вторник двукратният световен шампион ще срещне Холандия, като подобен успех уругвайците постигат за пръв път от 1950 г.

„Постигнахме това, което искаме, макар че не играхме както мислехме да играем. Срещу нас бе един много труден съперник, който имаше своя шанс, но го пропусна. Не играхме добре, но се класирахме. Дадоха им дузпа, но не е наша грешка, че нещата се

обърнаха срещу тях. Щастието ни се усмихна, то от дълго време не ни бе спохождало. Сега трябва да се възстановим, трябва да се занимаем с нашите контузени и наказани и до се опитаме да предлагаме по-добър футбол", заяви след мача радостният наставник на "урусите" Оскар Табарес.

Съперникът му Милован Райевац прие философски поражението с думите "Това е футболът!"... "Мачът бе много труден за нас, защото в осминафинала срещу САЩ също играхме 120 минути. Имахме историческата възможност да достигнем полуфинал, но пропуснахме дузпата в последния момент. Горди сме от това, което постигнахме. Уругвай бяха късметлиите днес", каза сръбският треньор на Гана.