Джокович е номер едно на Балканите

Джокович е номер едно на Балканите Снимка: Getty images

Сръбският тенисист Новак Джокович беше определен за втори пореден път за Спортист на Балканите в 40-oто издание на традиционната анкета на Българската Телеграфна Агенция за 2012 година. Аслъ Чакър Алптекин (Турция) остана втора, Сандра Перкович (Хърватия) се нареди трета, а българката Ивет Лалова се класира на седма позиция.

На церемонията днес в БТА присъстваха министърът на спорта Свилен Нейков, председателят на БОК Стефка Костадинова, генералният директор на БТА Максим Минчев, президентът на Балканската асоциация по лека атлетика и президент на БФЛА Добромир Карамаринов, както и представители на посолствата на Сърбия, Хърватия и Турция в София.

"Тази класация е много престижна и съм радостен, че българин попада в топ 10. Поздравявам БФЛА и Ивет Лалова. Както винаги има победители и има спортисти, които остават по-назад. Конкуренцията е голяма", заяви на церемонията министърът на спорта Свилен Нейков. Председателят на БОК Стефка Костадинова каза, че се надява на игрите в Сочи България да има по-големи успехи.

"Както всички знаем 2012 година беше олимпийска и не много силна за България. Но ние имаме свои герои. За пореден път ще ги спомена, защото това за едни достойни български спортисти - Станка Златева, Тервел Пулев, волейболистите, Йордан Йовчев, момичетата на Илиана Раева. Много съм щастлива, че в тази десетка от България попада не кой да е, а царицата на спортовете - леката атлетика - Ивет Лалова. Искам да пожелая една успешна предолимпийска година, всички български спортисти да покрият квоти и да имаме повече успехи в Сочи", каза Костадинова.

В допитването тази година участваха 11 агенции от Балканите - БТА (България), АДЖЕРПРЕС (Румъния), ТАНЮГ (Сърбия), Анадолска агенция (Турция), АНА (Гърция), МИА (Македония), МИНА (Черна гора), ФЕНА (Босна и Херцеговина), СРНА (Босна и Херцеговина), ХИНА (Хърватия) и АлбПрес (Албания).

Водачът в световната ранглиста Джокович единствен беше посочен в анкетните карти на всички гласували и събра общо 94 точки. 25-годишният сърбин направи силен сезон, в който спечели шест титли, сред които Откритото първенство на Австралия, три турнира от сериите "Мастърс" и финалната надпревара на АТР на най-добрите в Лондон. Той изигра общо 87 мача през 2012 година, от които спечели 75. Джокович в момента играе на Откритото първенство на Австралия по тенис, а наградата от негово име Максим Минчев връчи на Александър Миличевич, първи съветник в Сръбското посолство в София.

На второ място със 75 точки се нареди Аслъ Чакър Алптекин (Турция). 27-годишната лекоатлетка спечели олимпийската титла и европейската титла в бягането на 1500 метра, а на Световното първенство в зала в същата дисциплина тя заслужи бронз. Купата и почетния плакет беше връчена от министър Свилен Нейков на Фатма Джебеджи, секретар на посолството на Турция.

Алптекин, която беше определена за номер 1 на Балканската федерация по лека атлетика за 2012 година, изпревари само с точка Сандра Перкович (Хърватия). 22-годишната Перкович спечели злато на диск на Игрите в Лондон, а преди това стана и европейска шампионка в дисциплината. Купата на Перкович получи от министър Нейков секретаря в хърватското посолство в София Мартина Връдовляк.

На четвърто място с 48 точки се класира състезателката по спортна гимнастика Сандра Ралука Избаша (Румъния). Тя спечели титлата на прескок на Олимпиадата в Лондон и помогна на Румъния да стигне до бронза в многобоя. На Европейското първенство Избаша също взе златото на прескок и в отборната надпревара.

Състезателят по водна топка Михо Бошкович остана пети с 40 точки. Той беше с основна заслуга за спечелената от Хърватия титла на Игрите в Лондон, като стана голмайстор на олимпийския турнир.

Олимпийската шампионка по таекуондо в категория над 67 килограма Милица Мандич (Сърбия) се нареди шеста с 38 точки. Тя взе и сребро на европейското първенство, но в категория до 73 килограма.

Единствената българка в класацията Ивет Лалова зае седмото място с 27 точки. Лалова стана европейска шампионка в спринта на 100 метра в Хелзинки. Наградата на Лалова беше връчена от Стефка Костадинова на Добромир Карамаринов. "Изключително съм горд, че в първите 10 има три лекоатлети от Балканите. Освен с Балканската атлетика не мога да не бъда щастлив, че Ивет Лалова е в тази десетка при една изключително голяма конкуренция", каза Карамаринов.

Осми се нареди олимпийският шампион по спортна стрелба на 10 метра въздушна пушка Алин Джордже Молдовяну (Румъния), който събра 25 точки. Голямата звезда на световния женски хандбал Бояна Попович се класира девета с 23 точки. Попович помогна на Черна гора да стигне до сребърното отличие на Игрите в Лондон. Тя беше избрана в идеалния отбор на Олимпиадата. Освен това Попович стана най-добър голмайстор на Шампионската лига и спечели титлата в престижната надпревара с отбора на Будучност.

С точка по-малко на десетото място се класира Василис Спанулис (Гърция), капитан на баскетболния гранд Олимпиакос. Той стана водещ реализатор и беше с основна заслуга за триумфа на атиняни в Евролигата.

2012 година премина под очакванията за България като брой спечелени отличия. Само два медала от Игрите в Лондон, което е най-слабото постижение на българските спортисти на Олимпиада от 60 години. Все пак силно представяне на мъжкия волейболен национален отбор (четвърто място) и на ансамбъла по художествена гимнастика (шесто място). Други 10 български състезатели се класираха в топ 10 на своите дисциплини в Лондон.

Извън Олимпиадата - европейската титла на Ивет Лалова в спринта на 100 метра, Петър Стойчев стана европейски шампион на 25 километра в плувния маратон, а боксьорът Кубрат Пулев продължи победната си серия на професионалния ринг. България огранизира четири значими спортни събития, носещи световен престиж на страната: Стартовете от Световната купа по ски-алпийски дисциплини за мъже и за жени в Банско; Финалите на Световната лига в новопостроената мултифункционална спортна зала "Арена Армеец" в София; Световното първенство по полумаратон в Каварна, на което беше отбелязана 100-годишния юбилей на световната федерация по лека атлетика и Турнира на шампионките по тенис в София.