Хърватия, Ейре и Чехия с единия крак на Евро 2012

Роналдо не приличаше на себе си в Зеница Снимка: Reuters
Роналдо не приличаше на себе си в Зеница

Три от последните четири тима, които трябва да попълнят бройката финалисти на Европейското първенство по футбол през 2012 г., са на практика известни след изиграването на първите баражи.

Хърватия постигна класическа победа при визитата си в Турция, Ейре бе още по-убедителен в Талин, а Чехия удари Черна гора с комфортното 2:0 у дома.

На "Тюрк Телеком Арена" в Истанбул не бяха изтекли и две минути от началния съдийски сигнал, когато Ведран Чорлука проби отляво, даде остър пас по земята и след неубедителна намеса на вратаря Волкан Демирел успя да намери Ивица Олич, който на празна врата откри.

Половин час по-късно отчайващата турска отбрана позволи на гостите да разигравят продължително в тяхната половина, а центриране на капитана Сърна към далечната греда бе оползотворено от Манджукич с глава.

В началото на второто полувреме отново играчът на Шахтьор (Донецк) изсипа топката в наказателното поле, но този път от свободен удар, като тя бе продължена от Чорлука в мрежата на Демирел за крайното 3:0.

Още по-внушителен бе резултатът в естонската столица, където Ирландия сложи край на мечтите на прибалтийската държава за участие на еврофиналите.

Кейт Андрюс откри за гостите в 13-ата минута, но фатална за Естония се оказа 34-ата, когато Андрей Степанов бе изгонен за втори жълт картон.

Това предопредели поведението на двата отбора, а Ейре се възползва от ситуацията с две бързи попадения между 67-ата и 71-ата минута, като първо Джонатан Уолтърс покачи, а ветеранът Роби Кийн съвсем уби интригата за реванша.

Малко след това и Райо Пироя бе пратен преждевременно към съблекалните, а накрая остана време и за четвърти гол, като негов автор отново бе Кийн след прецизно изпълнена дузпа.

Чехия успя да пречупи добре познатия ни отбор на Черна гора след повече от час ходене по мъките. Пилар в 63-ата и Сивок в добавеното време направиха реванша в Подгорица с една идея по-спокоен.

В единствения мач без голове и със съхранена интрига за вторник Босна и Херцеговина и Португалия спукаха топката в Зеница.

Доста разочароващ мач изигра капитанът на иберийците Кристиано Роналдо, който се изнерви от слабото си представяне, а домакинската публика допълнително го провокираше с постоянни освирквания, светене на лазер в очите и скандирания: "Меси, Меси".