Сантос взе третата си Копа Либертадорес

49 години бяха нужни на Сантос да вземе своята трета Копа Снимка: Daylife.com
49 години бяха нужни на Сантос да вземе своята трета Копа
Неймар донесе радост на съотборниците си във вероятно последния си мач за клуба Снимка: Goal.com
Неймар донесе радост на съотборниците си във вероятно последния си мач за клуба
Въпреки че бе зорко пазен, 19-годишният талант успя да открие резултата Снимка: Getty Images
Въпреки че бе зорко пазен, 19-годишният талант успя да открие резултата
Фрагмент от баталните сцени след мача Снимка: Daylife.com
Фрагмент от баталните сцени след мача

Бразилският гранд Сантос спечели третия трофей в историята си в престижната надпревара Копа Либертадорес, след като се наложи над уругвайския Пенярол с 2:1 във втория финален мач. Преди седмица първата среща в Монтевидео бе завършила 0:0.

Попадения на 19-годишните надежди на световния футбол Неймар и Данило донесоха първа Копа за бившия клуб на „Краля" Пеле близо половин век след последния му успех в турнира - в далечната 1962.

Всички голове паднаха през втората част, като младата звезда Неймар откри резултата във вероятно последния си мач за клуба, предвид големия интерес към него от страна на Реал (Мадрид) и Челси.

Мачът не мина без „българска следа", като в 79-ата мин. в игра за гостите влезе бившият уругвайски национален нападател Фабиан Естояноф, който е потомък на български емигранти. Той раздвижи играта на „златно-черните" и веднага след неговото включване Дурвал от Сантос си отбеляза автогол.

Четири минути пред края гол на гостите бе отменен заради засада и така обратът не можа да се случи и Пенярол остана на трето място по успехи в историята на латиноамериканския еквивалент на Шампионската лига със своите 5 купи (след аржентинските Индепендиенте - със 7, и Бока Хуниорс - с 6). Грандът от Монтевидео обаче държи рекорда за най-много участия на финал в турнира - цели 10.

Именно непризнатото попадение, което щеше да донесе трофея на Пенярол, стана причина за масов бой между двата отбора в типично латиноамерикански стил след последния съдийски сигнал.