Марк Уебър с първо време в Испания

Марк Уебър беше най-бърз в двете свободни тренировки в Испания Снимка: Getty Images
Марк Уебър беше най-бърз в двете свободни тренировки в Испания

Пилотът на Red Bull Марк Уебър оглави класирането и в двете свободни тренировки за Гран при на Испания на пистата „Каталуня" край Барселона. Втората 90-минутна сесия обаче донесе малко повече надежда на съперниците на световните шампиони, след като Люис Хамилтън с McLaren се доближи на 0,039 секунди от времето на италианеца и завърши пред шампиона и лидер в класирането Себастиан Фетел.

В средата на тренировката пилотите на Red Bull имаха почти 2 секунди аванс пред колегите си, като Уебър и Фетел караха с меките гуми. Горе-долу толкова е и разликата в темпото на пилотите с твърдите и меките гуми. Когато обаче Хамилтън излезе на пистата с меките гуми, той много бързо успя да догони двамата пилоти на Red Bull.

Дженсън Бътън с другата кола на McLaren се нареди четвърти, на 0,7 секунди от Хамилтън, а на още 0,3 секунди по-назад завърши Фернандо Алонсо с Ferrari. Но разликата на Фернандо със съотборника му Фелипе Маса се оказа сериозна - 0,8 секунди в полза на испанеца.

Двамата пилоти на Renault Ник Хайдфелд и Виталий Петров останаха 10-и и 12-и, изпреварени от японската звезда на Sauber Камуи Кобаяши, като след тях се нареди другият пилот на Петер Заубер Серхио Перес. Пилотите на Renault бяха първите, излезли на пистата с меки гуми и в средата на сесията това им отреди място в челото, но след това двамата потънаха в класирането.

По-назад в подреждането най-сериозен прогрес демонстрираха пилотите на Lotus - Хейки Ковалайнен изпревари Адриан Сутил с Force India и се доближи на 0,3 секунди от другия пилот на Вижай Малия - Пол ди Реста. От Lotus обявиха, че с промените по колата Т128 ще стане с една секунда на обиколка по-бърз в Испания.